Zlatarska osnovna škola više se neće morati snalaziti po sistemu 'a je to', dograđeni dječji vrtić otvorit će svoja vrata već najesen

Autor zagorje.com

Krapinsko – zagorska županija će OŠ Ante Kovačića Zlatar financirati novu kotlovnicu vrijednu više od pola milijuna kuna, a proširenjem vrtića moći će se upisati svi zlatarski mališani koji su sada bili na listi čekanja

IMG_1763.jpg

Krapinsko – zagorska županija će u novu kotlovnicu u Osnovnoj školi Ante Kovačića u Zlataru uložiti više od pola milijuna kuna. Tim su povodom danas školu posjetili krapinsko - zagorski župan Željko Kolar u društvu gradonačelnice Zlatara Jasenke Auguštan - Pentek, gdje ih je dočekao ravnatelj škole Marijan Posarić.


Ravnatelj je zahvalio Krapinsko - zagorskoj županiji na novoj investiciji te rekao kako je dosadašnja kotlovnica stara gotovo pola stoljeća stvarala velike probleme, a jedan od glavnih problema je propuštanje vode iz rezervoara u potkrovlju zgrade do kojeg nije moguće doći, osim ako se ne skine krov.


- Voda je curila na tri mjesta, a pojedine prostorije nije bilo moguće dobro zagrijati. Snalazili smo se po sistemu ' a je to' – rekao je ravnatelj škole, zadovoljan što će u novoj školskoj godini škola dobiti novi sustav grijanja, kojima će dobiti znatne uštede u energiji. Školu pohađa 350 učenika u 21 razrednom odjeljenju, ima i dvije područne škole u Donjoj Batini i Martinšćini, gdje je porastao broj učenika, a veseli ih i što će od jeseni taj broj porasti i u PŠ Donja Batina.


- Ovo je još jedna u nizu investicija ulaganju u energetsku obnove škola. Novu kotlovnicu financirat ćemo vlastitim sredstvima, jer se ne možemo prijaviti na EU fondove iz razloga jer je preduvjet da se prijavimo na natječaj ušteda u školi veća od 50 posto, što u ovoj školi, pokazala je analiza REGEA-e, nije – rekao je župan Kolar. Uz projektiranje kotlovnice i rješavanje cijelog sustava grijanja riješit će se i priključak tople vode u sportskoj dvorani gdje je nije bilo. Prema troškovniku vrijednost radova je 557.000 kuna. -Nakon promjene fasade i stolarije prije 8 godina, i sada novom kotlovnicom, i zlatarska osnovna škola treba bi ostvariti velike uštede – zaključio je župan.

Nakon škole, župan je obišao i radove na dogradnji zlatarskog dječjeg vrtića, koji, kako je istaknula gradonačelnica, dobro napreduju te bi te bi mogli završiti u listopadu ove godine, čak i prije roka koji je u studenome 2020.


- Investicija je vrijedna 10, 5 milijuna kuna, europska sredstva su 7,4 mil. kuna, ostalo su sredstva grada Zlatara i nismo se trebali kreditno zadužili. Veseli me što ćemo najesen moći upisati nove mališane u naš novi vrtić kojem su građani na referendumu promijenili ime u 'Zlatarsko zlato', što djeca i jesu, naše zlato – istaknula je gradonačelnica Jasenka Auguštan - Pentek i naglasila da se cijena smještaja u vrtiću neće mijenjati. Podsjetila je da je dogradnja vrtića bila nužna zbog velike potražnje za smještajem u zlatarski vrtić. Svake godine preko 50 djece nije se moglo upisati, stoga je Grad donio odluku koja je bila jednaka za sve roditelje, a to je da sufinancira vrtiće i čuvaonice u susjednim mjestima. Nužno je bilo urediti i novu kuhinju kako bi zadovoljavala kriterije HASAP-a. I stari dječji vrtić trebat će obnovu, kojom će se dobiti mjesta za 30 djece.


- Svakom čovjeku je najbitnije da svojoj obitelji može pružiti normalne uvjete za život. Onim roditeljima koji imaju malu djecu izuzetno je bitno da imaju novouređeni vrtić koji je i dobro opremljen, da vrtić ima logopeda, pedagoga, da je radno vrijeme vrtića prilagođen da roditelji mogu bezbrižno odraditi svoje radno vrijeme i da mogu podići dijete i u 17 ili 18 jer svi roditelji ne rade u mjestu svojeg stanovanja. Upravo to se događa u Zlataru gdje imate investiciju u predškolsko obrazovanje odnosno u dječji vrtić koji će ne samo povećati smještajni kapacitet djece već će i enormno poboljšati uvjete samog boravka djece u vrtiću – istaknuo je župan Kolar dodajući da kada se prisjeća financijskog stanja Grada Zlatara prije 7-8 godina i kad je Zlatar bio financijski blokiran te kad tete u vrtiću nisu mogle dobivati plaću.

– Nije se razmišljalo o novim investicijama već se razmišljalo kako ne biti dodatno blokiran, kako bivšim izvođačima platiti bivše radove, a sada smo u drugačijoj situaciji kad Grad ima europsku investiciju i sufinancira s 3 milijuna kuna vlastitih sredstava – objasnio je Kolar, a dodao je da Grad Zlatar svojim izgledom dobio sasvim drugačiju formu kada se vidi da je centar dosta uređen, dok su prometnice uredile Hrvatske ceste za vrijeme ministra Siniše Hajdaša Dončića te je i među ljudima sasvim drugačija atmosfera u Zlataru nego prije 8 godina. Župan je na pametnoj politici kojom su izvukli grad iz financijske čestitao gradonačelnici Jasenki Auguštan-Pentek te njezinom zamjeniku, a prijašnjem gradonačelniku, Stanku Majdaku. Spomenuo je kako je i s gradonačelnicom razgovarao o novom rasporedu Ureda Krapinsko-zagorske županije koji je preuzet od Ureda državne uprave u dogovoru s Državnom geodetskom upravom i s nadležnim inspekcijama sa željom da su sve službe grupirane u jednom mjestu te će to biti od srpnja na jednom mjestu, a tu će biti investicije na zgradi da bi bila funkcionalna. – Vjerujemo da ćemo rješavanjem imovinsko-pravnih odnosa kompletna zgrada ići u energetsku obnovu – objasnio je Kolar.

Potpredsjednik Sabora Siniša Hajdaš Dončić istaknuo kako su dječji vrtići koji se grade u našoj županiji definitivno najvažniji projekti socijalne infrastrukture i napomenuo da ono što bi se trebalo mijenjati je sustav financiranja. Država bi trebala imati i decentralizirana sredstva i za dječje vrtiće kao što ima za školstvo, jer nemaju sve općine i gradovi dovoljno fiskalnih kapaciteta, posebno u Krapinsko – zagorskoj, Varaždinskoj i Međimurskoj županiji, a kako bi se cijela Hrvatska mogla ravnomjerno razvijati – rekao je Hajdaš Dončić.
Osim i vrtić, Grad ulaže i u gradnju dječjih igrališta i parkova pa je tako župan usput obišao i street work out park u izgradnji, odnosno vježbalište na otvorenom što doprinosu razvoju društvenog života na području grada Zlatara.

NAjčitanije