FOTOGALERIJA: Otvorena je 502. 'Kostelska uskrsna pištola', simbol tradicije, vjere i zajedništva

Na uskrsno jutro, dok se diljem Hrvatske zvona oglašavaju mirom i molitvom, Kostel odzvanja – pucnjem. Riječ je o stotinama godina starom običaju koji ovdašnjim ljudima znači izrazito puno. U ovom pitoresknom mjestu kraj Pregrade Uskrs se ne slavi samo za stolom, već i u zraku kroz snažan prasak kubura. Riječ je o manifestaciji 'Kostelska uskrsna pištola', jedinstvenom događaju kojim se prenosi sjećanje na viteške dane, obiteljska okupljanja i ljubav prema tradiciji koju ne može zamijeniti nijedna moderna svečanost.
O običaju
Običaj je to kojeg je, 2012. godine, Ministarstvo kulture proglasilo nematerijalnim kulturnim dobrom te je običaj upisan u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Običaj seže u daleku 1523. godinu kada su grofovi Keglevići obitavali u Kostelgradu, a danas je običaj pretvoren u manifestaciju 'Kostelska uskrsna pištola' koju organizira Povijesna postrojba 'Kostelska pištola-Keglevićeva straža Kostel'. Velika subota dan je svečanoga otvorenja manifestacije, koje se od 2017. godine održava upravo na zidinama Kostelgrada, a otvorenju prisustvuju brojne povijesne postrojbe iz cijele Hrvatske i kuburaška društva, građani i svi namjernici štovatelji streljanja na i pod Kostelom.
CIJELU FOTOGALERIJU POGLEDAJTE OVDJE.
Simbol identiteta i EU vrijednosti
Predsjednik Kostelske pištole – Keglevićeve straže Kostel, Mirko Cajhen, ističe kako ovaj stoljetni običaj nije samo blagdanska atrakcija, već duboko ukorijenjen simbol identiteta i zajedništva cijelog kraja.
- Uskrsna pištola već stoljećima čuva duh tradicije, vjere i zajedništva našeg kraja. Ponosan sam da zajedno nastavljamo taj običaj koji nije samo simbol kršćanskog blagdana Uskrsa, već i znak našeg identiteta i ponosa na vlastite korijene. To je odjek povijesti koji živi i danas, a kojeg svake godine s istim žarom prenosimo tradiciju novim generacijama – poručio je Cajhen.

U tome koliko je manifestacija važna za lokalnu zajednicu, svjedoči i snažna podrška Grada Pregrade. Gradonačelnik Marko Vešligaj naglašava da je riječ o događaju koji povezuje povijest, identitet i europske vrijednosti.
– Ovdje, na starom gradu, nalaze se naši temelji. Grad svake godine ulaže u obnovu Kostelgrada i vjerujem da ćemo u narednim godinama ovdje moći postaviti i dodatne interpretacijske sadržaje, provesti nova arheološka istraživanja i pronaći još više dokaza o bogatoj prošlosti ovog kraja. Ova manifestacija od izuzetnog je značaja jer njeguje uspomenu na naše pretke i simbol je po kojem su Kostel i Pregrada poznati i izvan granica Lijepe naše. Podsjetit ću, Keglevićeva straža dio je europske obitelji povijesnih postrojbi, a upravo Europska unija snažno podupire očuvanje identiteta i tradicije. Naša je odgovornost da to prenosimo na buduće generacije - poručuje Vešligaj.

Prepoznatljiv simbol
U zoru uskrsnoga jutra pored crkve svetoga Mirka skupljaju se članovi postrojbe – stražari, odnosno čuvari Isusova groba. Oni nakon ulaska u crkvu, u kojoj je tek upaljeno svjetlo, mirno i u tišini stoje pored groba. Vjerno se njeguje običaj streljanja – na obroncima se, još za potpuna mraka, čuju pucnjevi kojima građani prije dolaska na misu jutarnjicu slave Uskrs. Povijesna postrojba 'Kostelska pištola – Keglevićeva straža' proglašena je počasnom stražom Krapinsko - zagorske županije 2008. godine, a župan Željko Kolar je ujedno i njezin zapovjednik.
– Straža je postala prepoznatljiv simbol našeg kraja. Njihovo djelovanje ne samo da čuva i prenosi običaje, već i snažno promovira Krapinsko - zagorsku županiju, i to ne samo u Hrvatskoj, već i izvan njezinih granica. Oni su postali naš brend, njihov rad nije ostao ne zapažen i njihove aktivnosti vezane za promociju KZŽ vezane su i za Turističku zajednicu KZŽ i na tome im hvala. Tradicija stara 502. godine, najstarija je na području KZŽ, a posebno je užitak gledati kako obitelji žive za taj trenutak – rekao je župan Kolar i svečano proglasio 502. 'Kostelsku uskrsnu pištolu' otvorenom.

Podršku organizaciji manifestacije daje Udruga kostelskih žena, Turistička zajednica područja Srce Zagorja, Grad Pregrada, Krapinsko - zagorska županija te druge ustanove, udruge, sponzori i donatori.
CIJELU FOTOGALERIJU POGLEDAJTE OVDJE.




