Za sigurnu kuću za žene u Zagorju osigurano 140 tisuća eura

Autor rj/jk

Od ove godine u financiranje su se, osim Županije, uključile općine i gradovi

sigurna kuća (1).JPG

Krapinsko – zagorska županija ove će godine sa 70 tisuća eura financirati rad Doma za žrtve nasilja Novi početak. Ugovor je zamjenici ravnateljice Aneti Škreblin uručio župan Željko Kolar.

U sigurnoj kući trenutno je smješteno sedam korisnika (2 žene i 5 djece). Dom na području naše županije djeluje četiri godine, a od početka ove godine djeluje na novoj lokaciji, u novoizgrađenom i uređenom objektu, prilagođenom potrebama korisnika, potrebama osoba s invaliditetom, kao i smještaju žrtava nasilja muškog spola. Žrtve uglavnom ostaju u sigurnoj kući do 6 mjeseci, a neke i do godinu dana, ovisno i specifičnosti situacije. Prošle godine bio je omogućen smještaj za 16 korisnica, a ove godine, kažu iz sigurne kuće, će to biti i više, obzirom na povećani broj upita.

Zamjenica ravnateljice Aneta Škreblin istaknula je kako Županija od samog početka kontinuirano podupire rad Doma, i to ne samo financijski. – Ova sredstva koristit ćemo za financiranje pružanja usluga smještaja, što uključuje osiguravanje osnovnih potreba korisnika od prehrane, higijenskih potrepština, odjeće i obuće, školskih potrepština i svega što je našim korisnicima potrebno, zatim režijski troškovi, troškovi plaća stručnih radnika, a također sredstva će se koristiti za financiranje rada savjetovališta doma Novi početak koje će se uspostaviti tijekom ove godine i nastavak provedbe aktivnosti organiziranog stanovanja kojom pružamo pomoć korisnicima i nakon izlaska iz skloništa, što se u današnjim okolnostima pokazuje iznimno važno – pojasnila je Škreblin.

Osim Krapinsko – zagorske županije, u financiranje rada doma Novi početak uključile su se i jedinice lokalne samouprave. – Općine će godišnje iz proračuna izdvajati 2 tisuće eura, a gradovi 3 tisuće. Ukupno je to preko 70 tisuća eura i jedna snažna poruka mojih kolega i kolegica da zajedno imamo isti stav: da je svaka vrsta nasilja za nas neprihvatljiva – rekao je Kolar. Iako je, kaže, želja stvoriti društvo s nultom tolerancijom na nasilje, ono je prisutno. – To vidimo po broju korisnika sigurne kuće, koji je sve veći, a isto tako je činjenica i da se sve više žena ohrabruje prijaviti nasilja. Važno je da znaju da kod nas imaju sigurno mjesto za novi početak – rekao je Kolar, dodavši kako se u ovu sigurnu kuću smještaju i žrtve iz drugih krajeva Hrvatske, a žrtvama se daje sigurnost i osigurava se vrlo često odjeća i obuća za djecu, školski pribor i slično, kao što se i s općinama i gradovima dogovara škola i vrtić za djecu.

Kolar je zahvalio svim djelatnicima sigurne kuće koji su na dispoziciji 24 sata te je istaknuo kako smo prva županija u Hrvatskoj koja je donijela europsku deklaraciju 'Sigurno mjesto za žene'. Spomenuo je i akciju 'I tebe se tiče', koja se provodi po našim općinama i gradovima te bi ove godine trebala završiti, a u pripremi je već sljedeća, sve s ciljem osvještavanja problema nasilja.

NAjčitanije