ZAGORSKI PURANI: Broj kljunova raste, a tržište gladuje za još! KZŽ s 60.265 eura poduprla uzgajivače

Na obroncima Zagorja, gdje je još uvijek moguće čuti kokodakanje prije automobila, purani su postali ozbiljna gospodarska priča. OPG Vrhovski iz Prigorja u Đurmancu, jedan od pionira u zaštiti zagorskog purana, i ove je godine ostvario županijsku potporu – kao i još 27 uzgajivača. Da bi uopće moglo konkurirati na natječaju, gospodarstvo mora imati minimalno 100 purića, uz uvjet da svaki ima svojih 25 četvornih metara pod otvorenim nebom. Certificirani proizvođači ostvaruju veću potporu – 10 eura po kljunu, dok je za ostale osigurano 7 eura. Maksimalni iznosi koji su mogli ostvariti iznosili su 3.500 eura za 500 purana kod necertificiranih i do 10.000 eura za 1.000 purana kod certificiranih proizvođača.
Povećanje iznosa
Kako je objasnila pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu, turizam, promet i komunalnu infrastrukturu, Sanja Mihovilić, od ukupno 29 zaprimljenih zahtjeva, 28 je zadovoljilo administrativne uvjete.
- 28 proizvođača tražili su potporu za 7.945 purića. Bilo je osigurano 60.000 eura, a župan Željko Kolar je u startu donio odluku da se osiguraju veća sredstva, u iznosu od 60.265 eura. Od 2017. godine pa do 2025. Županija je 592.000 eura za uzgoj zagorskog purana – istaknula je Mihovilić dodajući da je povjerenje između uzgajivača i Županije iz godine u godinu sve jače.

U domaćinstvu Borisa Vrhovskog purani su više od hrane – oni su primjer kako se znanjem, radom i upornošću može graditi brend.
– Naše gospodarstvo još od 2003. sudjeluje u procesu zaštite zemljopisnog porijekla, a 2015. smo dobili certifikat. Od tada kontinuirano na tržište stavljamo purana s oznakom izvornosti – ispričao je Vrhovski, dodajući kako je njegov OPG partner s Agronomskim fakultetom i često ugoste studente koji kod njih odrađuju terensku nastavu.

Kultura jedenja zagorskog purana
- Uzgoj zagorskog purana je zaživio, sve više ima nas koji se bavimo uzgojem, ozbiljnije smo se primili posla, a moramo zahvaliti i Županiji koja je to prepoznala. To je brend, stvara se kultura jedenja zagorskog purana. Danas nam 1000 purana nije dovoljno. Nije problem prodati nego je problem osigurati kapacitete – rekao je Vrhovski i zaključio kako certificiranje daje dodanu vrijednost.

Pomoć Županije
Župan Krapinsko – zagorske županije, Željko Kolar, potaknuo je uzgajivače na daljnji rast proizvodnje.
- Kada bi svaki uzgajivač povećao broj purana za 50 do 100, mogli bismo gotovo udvostručiti proizvodnju. Natjerajte nas da ovaj iznos od 60.000 eura dovedemo na 100.000 za sljedeću godinu. Tržište postoji pa nema razloga da ne povećamo proizvodnju. Imamo potpore za kupnju zemljišta, možete okrupniti svoj posjed. Isto tako, nudimo vam pomoć oko dokumentacije što se certifikata tiče. Ako povećavate proizvodnju, imamo i sufinanciranje za klaonice. Ako se odlučite, dođite kod nas, pomoći ćemo vam. Čitav krug imamo zatvoren - poručio je Kolar, dodavši da će se u listopadu i studenom proračun za iduću godinu ponovno razmatrati, s ciljem dodatnog povećanja sredstava.

Zagorski puran postaje sve veći brend – ne samo u kulinarskom nego i u gospodarskom smislu. Krapinsko - zagorska županija, kroz uzgoj i potporu, kreira jedinstvenu eno-gastro priču koja ne samo da neće stati – nego će, kako kaže Kolar, 'biti sve veća'.











