ZAGORSKI SDP: 'Ovo je i dalje muški svijet. Moramo biti glas diskriminiranih!'

IMG_2782.JPG

Foto: Rikard Jadan

Budući da se sutra obilježava Međunarodni dan žena, danas je zagorski SDP na glavnom zabočkom trgu organizirao konferenciju za medije posvećenu važnoj temi - sigurnosti žena. I dok se približavamo 8. martu, danu koji slavimo širom svijeta kao podsjetnik na borbu za ženska prava, danas je još jednom istaknuto kako je Zagorje sigurno mjesto za žene. Krapinsko – zagorska županija se kroz niz inicijativa i programa ističe kao regija koja aktivno radi na osnaživanju žena i osiguravanju njihove sigurnosti u svim aspektima života. Prije godinu dana grupacija socijalista i socijaldemokrata u Odboru regija Europske unije pozvala je općine, gradove, regije, odnosno županije da proglase svoje zajednice sigurnim prostorima za žene, obvezujući se na politike koje osiguravaju sigurnost žena i kažnjavaju svaki oblik rodno utemeljenog nasilja, obvezujući se na provođenje 12 konkretnih mjera. Zagorje je u rujnu prošle godine proglašeno Sigurnim mjestom za žene i kontinuirano se radi na tome da tako doista i bude. Ta se odluka, kako je istaknuo krapinsko – zagorski župan Željko Kolar, nije donijela deklarativno, već iz uvjerenja i stvaranja klime da Zagorje bude mjesto koje ima nultu stopu nasilja.

- Ako trebate pozitivan primjer, onda je to primjer Krapinsko - zagorske županije. Prilikom zapošljavanja ne gledamo na spol kandidata za određeni posao, već sposobnost, ambicioznost, spremnost na timski rad, na iskorake, na dodatne edukacije... To je primjer koji govori kako su u KZŽ žene te koje su nositeljice izvršnih funkcija u sustavu KZŽ kao ustanove, ali i njenih javnih ustanova i poduzeća. Isto tako od osam pročelnika i pročelnica, sedam njih je žena zato jer su sposobne, educirane, marljive, stručne, jer žele i mogu. To je krajnji cilj koji želimo postići, ljude vrednujemo prema znanju, a ne prema spolu – poručio je župan Kolar, a njegova zamjenica Jasna Petek istaknula je kako KZŽ ima jednu kontinuiranu i dugogodišnju politiku promicanja ravnopravnosti spolova. Naime, od 2015. godine kada je usvojena Europska povelja o ravnopravnosti spolova aktivnosti su još intenzivnije, od 2012. godine tu je SOS telefon, od 2017. Savjetovalište za žrtve nasilja, a od 2020. godine, kada je oformljen Dom za žrtve nasilja u obitelji Novi početak, zaokružen je cijeli sustav.

- Sve te godine veliku je ulogu imalo Povjerenstvo za ravnopravnost spolova čiji su članovi i članice pomagali u kreiranju politika i mnogih projekata i programa. Izuzetno je važno stalno informiranje i educiranje javnosti o nasilju kao nultoj kategoriji u našoj županiji. U tom segmentu velika važnost i pažnja posvećena je djeci i mladima kroz izložbe, natječaje i radionice, a tu su i dvije sjajne akcije I tebe se tiče koja je svima dobro poznata, Progledaj oko sebe, aktiviraj se koja progovara o predrasudama i stereotipima čiji smo svi robovi jer su upravo rodni stereotipi ti koji formiraju stavove za nasilje u obitelji i zajednici. Nikad se nećemo umoriti od stalnog senzibiliziranja zajednice, upozoravanja na nasilje koje se oko nas događa i koje ne smije biti prisutno – zaključila je Petek.

Predsjednik SDP-a Krapinsko – zagorske županije i saborski zastupnik Siniša Hajdaš Dončić u svom je obraćanju objasnio zašto je važno da jedna županija bude sigurno mjesto za žene.

- Bitno je jer nasilje raste, jer smo svakodnevno sudionice i sudionici raznih tragičnih događanja gdje su žene zlostavljanje, ugrožene, udarane i ubijene. SDP se protiv toga bori institucionalno, ali i svojim politikama. SDP je jedina hrvatska stranka koja u izbornom ciklusu ima 'zip' model što je jedan mali, ali slatki doprinos punoj emancipaciji spola koji je u većini balkanskih i podbalkanskih, istočno europskih zemalja stavljen u neki drugi plan i po visini dohotka i po broju mjesta u upravim odborima, a ako se osvrnete oko sebe možete zaključiti - u svemu. Ovo je i dalje muški svijet, a mi ćemo se boriti za prava žena – naglasio je Hajdaš Dončić.

Članica Županijske skupštine Sandra Turković postavila pitanje: Zašto 8. mart, danas u 21. stoljeću, nakon 167 godina, nakon što su prve radnice iz tvornice tekstila izašle na ulice New Yorka i pokušale se izboriti za svoja prava, za svoje plaće? Na njega je dala i odgovor.

- Između ostalog kao spomen i hvalu na sve žene koje su se kroz povijest izborile za prava žena koje mi danas u suverenom društvu imamo, ali borba nije stala. Danas žene na istom radnom mjestu kao i muškarci imaju manje plaće, visokoobrazovane žene teže dolaze do upravljačkih pozicija, a to je nepravedno. Od 197 gradonačelnika i gradonačelnica, samo je 17 žena. Jesmo li nesposobne? Jesmo li neobrazovane ili što? U sportu koji proklamiramo od dječje dobi, kada pogledamo, na upravljačkim su pozicijama samo muškarci. To se treba mijenjati, društvo se treba mijenjati, svaki dan. Dan žena nije samo 8. mart nego i svaki drugi dan! Budite ustrajne, uporne, hrabre u borbi za svoja prava i dostojanstvo - poručila je Turković.

Koordinatorica SDP-a za parlamentarne izbore u 3. izbornoj jedinici i zlatarska gradonačelnica Jasenka Auguštan Pentek, istaknula je kako je Hrvatska u vrhu EU u femicidu. U posljednjih 20 godina na 400 je žena izvršen femicid. Nismo se pomaknuli i najnesigurnija smo država u EU za žene, rekla je.

- Dobro je da se u kazneni zakon uvrštava femicid, ali je žalosno da se nasilnici kažnjavaju blažim mjerama, da se često kažnjavaju uvjetno i da država po tom pitanju nije napravila nikakav iskorak. Jednoglasna odluka gradova i općina je da u našoj županiji sufinanciramo sklonište za žene, međutim, želimo da se žene i djeca ne moraju izdvajati od svojih obitelji i sredina nego da se nasilnici iseljavaju iz kuća i da budu kažnjeni na sve moguće načine. Pozivam sve da donesemo rezoluciju i da to ne bude samo mrtvo slovo na papiru – kazala je Auguštan Pentek.

Potpredsjednik zagorskog SDP-a, hrvatski predstavnik u Odboru regija EU i pregradski gradonačelnik Marko Vešligaj zahvalio je više od 40 jedinica lokalne i regionalne samouprave koji su shvatili važnost ranije spomenute rezolucije i pokazali odlučnost u borbi protiv rodno uvjetovanog nasilja.

- Od prvoga dana donošenja nismo stali i provodili smo ili se provode brojne mjere i aktivnosti, a osigurali smo sredstva u lokalnim proračunima u tu svrhu. Drago mi da smo dobili podršku sa sportskih borilišta, kulturnih manifestacija, od obrazovnih institucija, civilnog društva i brojnih pojedinaca koji se pridružili našem apelu. Rodna ravnopravnost upisana je u srž vrijednosti EU-a, a ovo je borba za temeljne ljudske vrijednosti. Pozivam još jednom i ostale lokane jedinice u KZŽ i RH, ali i sve građane, da nam se pridruže u ovoj kampanji. Čvrsto ćemo i dalje inzistirati na usvajanju i provođenju ovakvih i sličnih rezolucija, na svim razinama i protiviti se nazadnim snagama i njihovom opiranju inicijativama koje teže boljem položaju žena u društvu. Kao ljevici to nam je jedna od temeljenih vrijednosti, a primjeri kroz povijest koji svjedoče o uspjehu naših nastojanja, borbe za pravdu i dostojanstvo. Moramo biti glas diskriminiranih, a naš je stalni zadatak neumorno raditi na mijenjanju društva dok se ravnopravnost ne ukorijeni kao društvena norma – zaključio je Vešligaj.

NAjčitanije