Prethodni članak
Sljedeći članak

Marija Bistrica izvrstan je primjer mudre politike zbrinjavanja komunalnog otpada


Briga oko zbrinjavanja komunalnog otpada na svom području zakonska je obveza jedinica lokalne samouprave, dakle, gradova i općina. Iako u Zagorju još postoje četiri otvorena odlagališta otpada kojima upravljaju općinske i/ili gradske tvrtke, koje prikupljaju otpad od svojih korisnika i odlažu ga na svoje odlagalište, već duže vrijeme je trend i u Zagorju da općine i gradovi raspišu natječaj i traže koncesionara koji će umjesto njih prikupljati i zbrinjavati otpad.

 

Lijepa Bistrica

No, Općina Marija Bistrica jedna je od rijetkih koja je krenula u obrnutom smjeru. Naime, do 2016. godine komunalni otpad na području Općine Marija Bistrica prikupljala je i zbrinjavala tvrtka Komunalac iz Konjščine, ali tad su u Mariji Bistrici odlučili osnovati svoju tvrtku i preuzeti gospodarenje otpadom u vlastite ruke. Načelnik Josip Milički pojasnio nam je razloge. –  Kad su me građani izabrali za načelnika, prvo što sam primijetio jest da Marija Bistrica kao turističko mjesto, koje bilježi gotovo milijun dolazaka godišnje, a koje ima i mnogo svojih drugih potencijala, ima sve djelatnosti u koncesijama, odnosno, u vanjskim uslugama. Smatrao sam, a to se sad i pokazuje, da je uz dobro upravljanje i dobar menadžment, najisplatljivije i najkvalitetnije da to bude u rukama Općine. I zbog toga smo osnovali tvrtku Lijepa Bistrica d.o.o. 2016. godine. Napravili smo strategiju i studiju razvoja našeg komunalnog poduzeća, gdje smo uzeli u obzir sve naše resurse, sve naše kapacitete, te smo unutar tvrtke posložili potrebne djelatnosti, od održavanja javnih površina, javnih parkirališta, javnih sanitarnih čvorova, do naplate parkiranja, upravljanja grobljem, a u konačnici i upravo gospodarenje otpadom. Naime, Marija Bistrica je specifična jer ima 'turističke špice' i dolaske pa svaku subotu i nedjelju imamo izvanredna čišćenja. Kad sam preuzeo upravljanje Općinom, taj je posao za nas obavljao tadašnji koncesionar Komunalac Konjščina i to smo plaćali oko 50 tisuća kuna godišnje, da bi kroz par godina došli već na par stotina tisuća kuna godišnje s tendencijom rasta. S druge strane, uvijek si ovisan o nekome. Tako da nam je bio prioritet to riješiti. I uz puno muke, truda i angažmana uspjeli smo pogoditi pravi moment, jer su se otvorili EU natječaji, te smo otvorili svoj pogon gospodarenja otpadom  - ispričao nam je Milički.

 

Bez Tugonice

Tako su do 2020. godine preko EU fondova za svoje poduzeće dobili oko 10 milijuna kuna, a s obzirom na današnje cijene i inflaciju, kaže nam Milički, to bi sad vrijedilo barem 30 milijuna kuna. -Napravili smo reciklažno dvorište, nabavili smo kante, spremnike za odvojeno prikupljanje otpada i odradili smo nabavku svih potrebnih kamiona. Mislim da imamo najmoderniji vozni park u Hrvatskoj jer nam je prosjek starosti vozila dvije godine. Zaposlili smo i djelatnike i posložili čitavi sustav. Nije bilo jednostavno, ali uistinu nam nije žao. Ono što je najbitnije, stvorili smo preduvjete za budućnost u kojoj će se vidjeti benefit ove naše ideje, ovog našeg projekta. Evo, činjenica jest da na području naše općine postoji odlagalište otpada Tugonica. Ono je u vlasništvu tvrtke Komunalac Konjščina iz susjedne općine, koja zbrinjava otpad svih susjednih općina na način da ga skuplja i vozi kod nas u Tugonicu. Naša je namjera što prije zatvoriti i sanirati to odlagalište otpada u Tugonici. Naime, ako mi možemo svoj miješani komunalni otpad voziti u Piškornicu, gdje nam izvažu svaki kilogram kojeg uredno platimo, i ako korisni otpad predajemo ovlaštenim zbrinjavateljima, smatramo da to mogu i svi ostali. Tako da, eto, napravili smo dvije stvari: sami se brinemo o otpadu, a drugo, pokazali smo da to odlagalište otpada u Tugonici nije neophodno za funkcioniranje sustava. I ono što nam je posebno bitno, ipak je to odlagalište na svega nekoliko kilometara od samog Hrvatskog nacionalnog Svetišta, a isto tako ugrožava i naselja Tugonica i Podgrađe jer zagađuje. A svojim smo primjerom pokazali da se bez njega može – kazao je Milički.

 

Organiziran sustav

Tomislav Šimunić, direktor tvrtke Lijepa Bistrica, napomenuo je kako su oni spremni za budućnost koja će mnogim zagorskim gradovima i općinama donijeti povećanje troškova zbrinjavanja otpada. Čak štoviše, kaže Šimunić, Marija Bistrica tu budućnost jedva čeka. Naime, nedavno je konačno potpisan ugovor o izgradnji Regionalnog centra za gospodarenje otpadom u Piškornici. Kad se ono završi, sva odlagališta otpada na području Krapinsko – zagorske županije morat će biti zatvorena i sanirana, a u Zaboku će biti izgrađen pretovarni centar. Dakle, miješani komunalni otpad, kojeg Lijepa Bistrica sada vozi u 96 kilometara udaljenu Piškornicu, u budućnosti će voziti u Zabok, što će im znatno smanjiti troškove. Također, ukratko nam je objasnio kako trenutno funkcionira sustav njihove tvrtke. – Od deset zaposlenih, šestero ih konstantno radi na zbrinjavanju otpada i upravljanjem našim reciklažnim dvorištem. Imamo 2070 korisnika, a od toga je 1940 kućanstava dok su ostalo poslovni korisnici. Imamo posložen vozni park kamionima od 16, 10 i 7 kubika. Sveukupno imamo pet vozila: četiri smećara i jedan podizač kontejnera. To malo vozilo od sedam kubika nam je posebno korisno jer njime možemo doći do svake kuće, gdje god se ona nalazila. Korisnici imaju tri vrste kanti: za miješani komunalni otpad, za papir i karton te za plastiku, tetrapak i konzerve. Miješani komunalni otpad vozimo 96 kilometara u jednom smjeru u Piškornicu, a ostali, koristan otpad, kao i većinu otpada iz našeg reciklažnog dvorišta, vozimo ovlaštenom zbrinjavatelju u Mokrice. Nažalost, kod nas još nema burze za otpad, pa je mi sami pokušavamo naći. Na primjer, ako nam se skupi metala, onda mi zovemo po Hrvatskoj i tražimo tko će nam ponuditi bolju cijenu za otkup tog metala. Jer metal je jedino što se trenutno u Hrvatskoj plaća. Isto tako tražimo gdje je jeftinije zbrinuti staklo. Dakle, bavimo se time i gledamo gdje možemo više uprihodovati i gdje možemo jeftinije proći. Za zbrinjavanje plastike i papira plaćamo mi ovlaštenom zbrinjavatelju, odnosno sve što skupimo u kantama, to vozimo isključivo u Mokrice i u Piškornicu, za što su sklopljeni posebni ugovori jer je to javna usluga – ispričao nam je direktor Šimunić, napomenuvši kako su stanovnici Marije Bistrice jako savjesni u odvajanju otpada.

 

Višestruka korist

Na kraju, Milički je ukazao na još jedan benefit činjenice da Općina Marija Bistrica sama, putem svojeg komunalnog poduzeća, prikuplja i zbrinjava komunalni otpad. – Ono što nam je dugi niz godina također bilo vrlo problematično jest to da je bivši koncesionar u naše nerazvrstane ceste, u naša naselja gdje su ceste ponegdje široke tek dva i pol metra, ulazio s teškim kamionima i uredno nam je lomio naše nerazvrstane ceste. Mi sada odgovorno ulazimo s ovim lakim kamionima od sedam kubika te na taj način čuvamo svoje ceste, odnosno, svoju imovinu. Tako da smo napravili višestruku korist, a nije ni mala stvar to što smo otvorili i deset novih radnih mjesta i što je tvrtka Lijepa Bistrica samoodrživa – naglasio je načelnik Općine Marija Bistrica, Josip Milički.

Još članaka iz "Marija Bistrica"

Facebook