Održana međunarodna konferencija "Iskustva unutar Europske unije“
„Iskustva unutar Europske unije“ naziv je međunarodne konferencije koja je proteklog tjedna održana u austri
„Iskustva unutar Europske unije“ naziv je međunarodne konferencije koja je proteklog tjedna održana u austrijskom Güssingu, kao jedne od aktivnosti u okviru projekta „Sretna djetelina s četiri lista“ sufinanciranog sredstvima EU, kojem je nositelj Institut regija Europe, a jedan od partnera i Krapinsko-zagorska županija. Konferenciji je prisustvovala i zamjenica župana Sonja Borovčak, a u okviru radionice za sudionike o iskustvima prekogranične suradnje i korištenju europskih fondova izlaganje je održala Ines Kos, direktorica Zagorske razvojne agencije.
Stotinjak sudionika konferencije iz Austrije, Mađarske, Slovenije i Hrvatske dotaklo se i teme proširenja EU, pri čemu je istaknuto kako Hrvatska prije ulaska mora ispuniti mnogo teže kriterije nego su ih imale nove članice u posljednjem valu proširenja. „Unija uči iz vlastitih iskustava“ – kazao je predsjednik Instituta Franz Schausberger te dodao kako ulazak Bugarske i Rumunjske nije bio preuranjen te da su se problemi javili nakon njihova pristupanja, pa je jasno kako Europska unija upravo zato želi da nove članice ispune stroge kriterije prije ulaska.
Podosta je riječi bilo o potrebi da lokalna i regionalna razina budu pripremljene za sredstva koja su im na raspolaganju iz europskih fondova, a voditelj odjela Opće uprave za regionalnu politiku Europske komisije Marc Botman naglasio je kako je vrlo važno da se nove članice što brže integriraju. Kohezijska politika promovira ekonomsko i socijalno smanjenje razlika između država i regija i potiče ravnomjeran razvoj, pa se za regionalne ciljeve iz ukupnog proračuna odvaja 36 posto sredstava.
Iz fondova EU upravo je najviše sredstava namijenjeno konvergenciji – čak 82 posto – za članice čiji je BDP ispod 75 posto prosjeka Unije. Dakle, napori regionalne politike ogromnim su dijelom usmjereni na - podupiranjem gospodarskog rasta i zaposlenosti – ubrzanje konvergencije najslabije razvijenih država članica EU i njihovih regija.
Marc Botman je sudionicima iz Hrvatske posebno naglasio da ne treba čekati posljednji čas s pripremama za strukturne i kohezijski fond. Potkrijepio je to rezultatima dobro pripremljene Austrije – u razdoblju od 2000. do 2006. provedeno je 8.450 projekata i otvoreno 25.400 novih radnih mjesta. „Treba imati jasan i realan cilj, strategiju, detaljni projekt i dokumentaciju“ – naglasio je Marc Botman.