Prethodni članak
Sljedeći članak

Finih ćufti tete Katice iz vrtića sjećaju se mnoge generacije

Teta kuharica Katica Ivanjko iz Dječjeg vrtića 'Tratinčica' iz Desinića odlazi u zasluženu mirovinu


Katica Ivanjko iz naselja Donji Zbilj, koja je kuhala više od 30 godina i othranila mnoge generacije u desinićkom vrtiću 'Tratinčica', odlazi u mirovinu, naravno s puno lijepih sjećanja i dogodovština koje je doživjela uz djecu i odgajateljice. U vrtiću je od samog početka, otkad je počeo s radom, 6.10. 1986. godine. Katica je izučena kuharica koja je to zvanje stekla u Novom Mestu u Sloveniji, a prije nego je došla za kuharicu u vrtić, radila je u Mihanoviću.

Kuharica u vrtiću od 1986.

U vrtiću je provela gotovo četiri desetljeća, a zbog zdravstvenih problema ide u prijevremenu mirovinu. - Evo, ja sam tu od prve generacije vrtićke djece do danas. Predivno iskustvo. Te godine, 1986. kada smo otvorili vrtić nije bilo izučenih teta, već su djecu odgajali učitelji razredne nastave. Svi smo se pomalo bojali tog posla, a najviše direktor škole koji nas je tada pitao: Cure, kak bude to? - prisjeća se teta Katica, koja ističe da se potreba za otvaranjem vrtića javila zbog otvaranja pogona TEP-a (tvornice elektrotehničkih proizvoda) gdje su se zaposlile mlade obitelji i nisu imale gdje ostaviti djecu. U vrtiću je tih godina bilo tridesetak djece. Na početku u vrtiću uopće nije bilo namještaja, opremali smo ga malo po malo. Katica se sjeća vrlo male kuhinje. - Kuhinja je bilo vrlo mala, manja od ove. Stao je unutra štednjak, frižider, radni stol i par elemenata - kaže Katica.

U čemu je tajna Katičinih ćufti?

Kada je došla raditi, pitala je direktora škole kaj bi kuhala. On je na to tada rekao: Ti si delala u hotelu, ti znaš kaj ljudi, deca jedu – prisjetila se kuharica Katica, koja se svog prvog skuhanog jela u vrtiću, ipak ne sjeća. I prije se kuhala domaća hrana, jedino, kaže Katica, kaj se danas možda više hrana bazira na voću i mliječnim proizvodima, žitaricama i zdravoj hrani. - Djeca vam vole te juhice, čušpajze razne, a najviše ćufte. Ćufte su zaštitni znak tete Katice. Sve generacije koje dojdu i odu sjete se mojih ćufti – smije se Katica koju roditelji znaju pitati; pa zašto tako jako vole te vaše ćufte? – Ja sam ih naučila raditi u Sloveniji. Kad napravim mesne okruglice s rižom i začinima malo ih stavim prepeći, onda kuhati u paradajz sosu, dok ih većina sam stavi kuhati. Mislim da je u tome tajna – otkriva.

Teti kuharici traži se nasljednica

- Kada smo obilježavali 30 godina došle su na proslavu generacije koje već imaju svoju djecu i svi oni sjećaju se ćufti tete Katice. Lijepo je to za čuti - priznaje. Na dan kada smo je posjetili iz kuhinje se širio također domaći miris. Na jelovniku su tog dana bili faširanci i krpice sa zeljem, što mališani također obožavaju. Kada im pak u vrtić dođu u kontrolu sigurnosti hrane često se čuje komentar: Kod vas je uvijek sve tako domaće. Na spomen mirovine ipak joj se zacakle oči, no smatra da je vrijeme da odmori i prepusti kuhaču nekom mlađem, pa se teti Katici traži se nasljednica koja bude svakako morala naučiti pripremiti barem približno fine ćufte.

Još članaka iz "Desinić"

Facebook