Prethodni članak
Sljedeći članak

U KZŽ će se uz pomoć sredstava NPOO – a graditi i dograđivati više od 20 novih vrtića


Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU objavilo je ugovorene iznose za gradnju vrtića sredstvima iz NPOO kroz dva poziva. 

Po pojedinim županijama neki su vrtići izgrađeni, jedni se grade, dok će se neki tek graditi, prenosi portal zupan.hr. U Krapinsko-zagorskoj županiji potpisano je preko 20 ugovora s gradovima i općinama za njihovu gradnju, dogradnju ili opremanje.

Neki su povukli sredstva kroz dva poziva kako bi pojačali financijsku konstrukciju, jer većinom preostala sredstva vrijednosti gradnje pokrivaju iz vlastitih proračuna.

Među najvećim projektima su vrtići u Krapini, Zlataru, Oroslavju, Đurmancu i Zaboku. S Gradom Krapinom ugovoren je iznos od 1,8 milijuna eura za projekt gradnje i opremanja područnog vrtića. Gotovo 1,3 milijuna eura za novi područni vrtić dobio je i Grad Zlatar kojemu je na projektu partner Općina Mače.  Općina Đurmanec za gradnju novog vrtića dobila je iznos od 1,1 milijun eura, a Zabok 907 tisuća eura. Grad Oroslavje je kroz dva javna poziva za gradnju područnog vrtića u Mokricama osigurao više od 1,5 milijuna eura.

S Gradom Krapinom ugovoren je iznos od 1,8 milijuna eura za projekt gradnje i opremanja područnog vrtića s kuhinjom s 10 novih dnevnih boravaka. Izgradnjom i opremanjem područnog vrtića koji će svojim kapacitetima, opremom i uslugama zadovoljiti sve pedagoške standarde, povećat će se dostupnost kvalitetnog predškolskog odgoja i obrazovanja djece te podići kvaliteta života u Gradu Krapini te susjednim Općinama Petrovsko i Jesenje, partnerima u projektu, što će također pozitivno utjecati na smanjenje depopulacije navedenog područja. Završetak vrtića planiran je sljedeće godine.

Gotovo 1,3 milijuna dobio je Grad Zlatar kojemu je Općina Mače partner na projektu gradnje i opremanja  područnog vrtića s kuhinjom koji će svojim kapacitetima, opremom i uslugama zadovoljiti sve pedagoške standarde te udovoljiti potrebama stanovništva i mladih obitelji na području grada, ali i šire okolice. Grad Zlatar se odlučio na izgradnju područnog vrtića s kuhinjom kapaciteta 7 dnevnih boravaka ukupno do 116 djece. Grad Zlatar prijavio se na oba natječaja iz NPOO za izgradnju. Prvim se planira zamijeniti stari montažni dio vrtića novim blokom koji bi se gradio „na kat“ te se sastojao od šest skupnih soba za djecu. Na taj bi se način dodatno povećao kapacitet za tri dnevna boravka budući da u starom dijelu trenutno borave tri skupine. Grad Zlatar dobio je i bespovratnih 487,4 tisuće eura za drugi projekt, dogradnju i opremanje dječjeg vrtića Zlatarsko zlato, tj. unapređenje i proširenje usluge predškolskog odgoja i obrazovanja na području Grada kroz povećanje prostornih i tehničkih kapaciteta. Ovim projektom se ostvaruju već spomenuti dodatni kapaciteti od 3 dnevna boravka, čime bi se kapacitet vrtića povećao za 44 djece.

Iznos od 1,1 milijun eura dobila je Općina Đurmanec za gradnju i opremanje područnog vrtića u Općini s 6 novih dnevnih boravaka. Izgradnjom i opremanjem područnog vrtića u Đurmancu, svojim kapacitetima, opremom i uslugama zadovoljit će sve pedagoške standarde te udovoljiti potrebama stanovništva i mladih obitelji.

Grad Zabok dobio je bespovratnih 907,8 tisuća eura za gradnju i opremanje područnog dječjeg vrtića Zipkica u naselju Špičkovini te time proširiti kapacitete matičnog vrtića i omogućiti smještaj većem broju djece u novom, opremljenom, kvalitetnom prostoru dječjeg vrtića u naselju koje dosad nije imalo objekt dječjeg vrtića. Prošireni kapaciteti podrazumijevaju 5 dnevnih boravaka – 4 vrtićka i jedan jaslički u okviru kojih će biti moguće dodatno smjestiti ukupno 92 djece što će smanjiti pritisak na matični vrtić, smanjiti liste čekanja, povećati kvalitetu života djece i roditelja i omogućiti kvalitetan predškolski odgoj za djecu iz okolnih naselja grada Zaboka. Partneri na projektu su Grad Donja Stubica i Općina Sveti Križ Začretje.

Isti iznos od 907,8 tisuća eura, dobio je  Grad Oroslavje za izgradnju i opremanje područnog vrtića s kuhinjom, 5 novih dnevnih boravaka od čega bi 4 dnevna boravka bila za djecu jasličke dobi, a 1 dnevni boravak za djecu vrtićke dobi. Iznos od 649,8 tisuća eura pripao je Oroslavju i kroz drugi poziv, odnosno za drugu fazu projekta gradnje područnog vrtića.

Iznos od  bespovratnih 764,5 tisuće eura dobila je Općina Hrašćina za izgradnju i opremanje vrtića. Grad Pregrada je dobio bespovratnih 726,3 tisuće eura za gradnju zgrade dječjeg vrtića te omogućavanje upisa sve zainteresirane djece odnosno usklađivanje s pedagoškim standardima predškolskog odgoja.

649,8 tisuća eura ugovoreno je s Općinom Bedekovčina kojoj je Grad Donja Stubica partner u projektu dogradnje i opremanja Dječjeg vrtića Bedekovčina, a kojim su prošireni kapaciteti vrtića za četiri nova dnevna boravka – tri jaslička te jedan vrtićki. Uređenje katnog dijela već dograđenog objekta vrtića pruža mogućnost upisa djece koje ne pohađaju vrtić, a njegovim opremanjem te uređenjem vanjskog prostora vrtića upisanoj djeci i zaposlenicima pruža bolje i kvalitetnije okruženje za odgojno – obrazovne aktivnosti.

Isti iznos dobila je i Općina Veliko Trgovišće za projekt „Dogradnja i opremanje Dječjeg vrtića Rožica“, a u cilju unaprjeđenja i proširenja usluge predškolskog odgoja i obrazovanja na području općine kroz povećanje prostornih i tehničkih kapaciteta. Uz postojećih 6 dnevnih boravaka dogradit će se i opremiti još 4 dnevna boravka. Iznos od 573,4 tisuće eura dobila je Općina Kraljevec na Sutli za projekt gradnje dječjeg vrtića za 1 jasličku i 2 vrtićke skupine čime će ukupno 52 djece s područja Općine  imati priliku pohađati dječji vrtić u mjestu svog stanovanja. 487,4 tisuće eura Općina je dobila za još jedan projekt kojim će se dograditi 3 dnevna boravka i to 2 jaslička i 1 vrtićki boravak za ukupno 44 djece u DV Rožica.

Mariji Bistrici je dano bespovratnih 487,4 tisuće eura za dogradnju i opremanje DV Pušlek. Planira se dogradnja centralnog objekta dječjeg vrtića koji trenutno ima 5 dnevnih boravaka za jasličke i vrtićke odgojno-obrazovne skupine, a dogradnjom se planiraju izgraditi i opremiti još 3 u potpunosti funkcionalna dnevna boravka. Isti iznos pripao je i Općini Hum na Sutli za dogradnju i opremanje postojećeg matičnog dječjeg vrtića s tri dnevna boravka u kojim će se povećati kapacitet za smještaj 60 djece.

Iznos od 344 tisuće eura dobila je Općina Krapinske Toplice u svrhu prenamjene područne škole u područni vrtić Maslačak.  Rezultat projekta je jedan modernizirani objekt u sustavu RPOO-a s dodatnih 60 novih mjesta te je povećan kapacitet vrtićkih boravaka za 60 upisnih mjesta i 3 nova dnevna boravka.

Sredstva za vrtić dobila je i Općina Zagorska Sela u iznosu od 229,3 tisuće eura.  U fazi projektiranja je rekonstrukcija zgrade kulturnog centra (stare škole) za potrebe područnog dječjeg vrtića u Zagorskim Selima.  o bi bio prvi dječji vrtić na području Općine planiran za jasličku i mješovitu grupu, s ukupno 32 korisnika.

Iznos od 324,9 tisuća eura bespovratno kroz NPOO ugovoren je s Općinom Sveti Križ Začretje za dogradnju i opremanje postojeće ustanove za predškolski odgoj i obrazovanje s dva nova dnevna boravka. Dogradnjom vrtića, završenim u listopadu, dobile su se dodatne dvije odgojne skupine tako da se kapacitet povećao na 7 skupina i to na dvije jasličke i pet skupina vrtićke dobi.

Vrijednost ove dvije faze iznosila je oko 2,9 milijuna eura, ali početkom iduće godine krenut će se i u treću, završnu, fazu, jer se potrebe za kapacitetima na području općine Sveti Križ Začretje i dalje velike. Isti iznos dobila je i Općina Konjščina za projekt dogradnje i dodatnog opremanja postojeće ustanove za predškolski odgoj i obrazovanje Konjščina. Iznos od 114,7 dobila je po drugi puta Općini Konjščina kojoj je partner Općina Hrašćina u projektu rekonstrukcije i opremanja postojeće građevine druge namjene za potrebe povećanja kapaciteta postojećeg Dječjeg vrtića Konjščina na području Općine. Odnosno, u suradnji s Općinom Hrašćina radi se na rekonstrukciji i opremanju prostora u ‘penzionerskoj’ zgradi. Cilj povećanja kapaciteta dječjeg vrtića je poboljšanje i proširenje lokalnih temeljnih usluga za stanovništvo na području općina Konjščina i Hrašćina. Planiranom građevinom osigurat će se prostor za dnevni boravak 20 djece tj. vrtićka skupina od čega je 16 mjesta za djecu iz općine Konjščina te 4 mjesta za općinu Hrašćina.

Nedavno su završeni radovi na projektu dogradnje i opremanja, ukupne vrijednosti od gotovo 640 tisuća eura, a razliku u cijeni pokrila je Općina. Osigurano je dodatnih 40 mjesta.

Iznos od 162,5 tisuće eura dobila je Općina Desinić za dogradnju i rekonstrukciju vrtića kojim će se dograditi i opremiti novi dnevni boravak za  20 mališana.

Još članaka iz "Desinić"

Facebook