Prethodni članak
Sljedeći članak

Rajko Suhodolčan: Starogradske po zagorski i zagrebački

Rajko Suhodolčan i VIS Strune

Na prodajnim mjestima diljem Hrvatske pojavio se novi CD pod nazivom Za jedan časak r


Rajko Suhodolčan i VIS Strune

Na prodajnim mjestima diljem Hrvatske pojavio se novi CD pod nazivom Za jedan časak radosti na kojem najljepše i najpopularnije starogradske balade izvode Rajko Suhodolčan i VIS Strune iz Zagreba.

- S obzirom da se godinama bavim narodnom glazbom, bila mi je želja napraviti album starogradske glazbe. Ali zbog zauzetosti Kvartetom Gubec, solo projektima, izdavaštvom, pa i nemogućnošću da nađem pravi bend, to mi nije uspelo. Sada su tu Strune, ljudi koji 20-30 godina sviraju u Ladu. Došao sam do pravih glazbenika, a i Hit records je izrazio želju da to producira jer u svojoj ponudi nemaju toliko starogradske glazbe. Ponudili su mi svoj vrhunski studio, tako da je tonski snimatelj bio Zvone Domazet, Darko Berović i ja radili smo produkciju, a urednik izdanja je Miroslav D. Rus – rekao nam je Rajko Suhodolčan.

Rajko napominje i kako starogradska glazba nije vojvođanska i mađarska, kako se često misli, već je riječ o pjesmama koje dolaze iz Zagreba, Dalmacije, Samobora i drugih krajeva. Riječ je o pjesmama koje su često pisali poznati pjesnici i njihov tekst je jednostavan, ali nije banalan, dok je glazba vrlo melodiozna. Tako pjesma Zeleni se gaj dolazi iz Zagorja, Večernji zvon je ruska pjesma, a Kraj kapele sv. Ane stara samoborska.

Novi aranžamani

- Starogradska glazba iako se često smatra narodnom, ima svoje autore, ali su pjesme nastale i prije 150 godina. To su univerzalne pjesme koje svi posvajaju kao svoje i prelaze iz generacije u generaciju. A pašu za slušanje i u restoranu i u autu, a rado će se zapjevati u društvu jer su ugodne uhu. Npr. Ribara starog kći je pjesma Augusta Šenoe i ne govori o moru, već o rijeci Savi. To su pjesme koje su još naši dedeki i babice pjevali. I na ovom albumu želio sam kao i s Kvartetom Gubec oživjeti stare kajkavske pjesme. Tako i one koje se puno ne izvode. Radili smo nove aranžmane s violinama, bajsom, harmonikom, onak' više zagorski i zagrebački, a ne uz tamburice kako to primjerice radi Zvonko Bogdan – priča nam naš sugovornik.

Da nije bilo lako izabrati između svih tih poznatih starogradskih pjesama potvrdio nam je i sam Rajko. - Od svih tih lijepih starogradskih pjesama, ima sigurno materijala za 10 albuma. Odabrao sam pedesetak pjesama i na kraju za album one koje se meni najviše sviđaju, da budu iz svih krajeva, da bude poznatih. ali i onih lijepih koje su manje izvođene – veli Rajko.

Uz sastav Strune koji čine Branimir Ranogajec – violina, Saša Dostičić – bas, Antun Kottek – mandolina, te Robert Kolenc - gitara i Darko Berović – harmonika, na albumu su surađivali i Jadranka Krištofić, Đani Stipaničev, Ervin Baučić i Adalbert Turner Juci.
Trenutno traje promocija po radijskim postajama i nastupi na TV-u (HTV, Z1, Varaždinska i Čakovečka TV). Predstavljanje albuma i pjesmama nastupima uživo planiraju se za siječanj i veljaču.

- Zahvalio bih se svim suradnicima koji su s voljom i željom sudjelovali u produkciji albuma i svima koji su pomogli. Hvala i Zagorskom listu koji me stalno prati u mojoj karijeri – rekao je na kraju Rajko Suhodolčan.

Još članaka iz "Glazba"

Facebook