Premjestite ih odmah: Namirnice koje ne bismo smjeli držati u vratima hladnjaka
U kuhinji često imamo osjećaj da sve imamo pod kontrolom, znamo gdje što stoji, što se treba čuvati na hladnom, a što može “preživjeti” u smočnici.
Hladnjak nam je najbolji saveznik u očuvanju svježine, ali i on ima svoja pravila koja često zanemarimo. Ponekad se kvarenje namirnica, promjena okusa ili teksture dogodi i prije nego što smo ih stigli iskoristiti, a bez jasnog razloga. Ili ga samo ne vidimo.
Jer nije samo važno što stavljamo u hladnjak, već i gdje točno. A jedna od najčešćih grešaka krije se u odjeljku za kojim najčešće i najbrže posežemo - u vratima hladnjaka.
U nastavku otkrivamo koje to namirnice držimo na potpuno krivom mjestu, i zašto bi ih bilo pametno premjestiti odmah.
Mlijeko
Tamo ga jako često viđamo, ali mlijeko zapravo ne voli vrata hladnjaka. U njima su temperature najviše i najnestabilnije, što mlijeku skraćuje rok trajanja i povećava rizik od kvarenja. Umjesto toga, držite ga na stražnjoj polici, tamo je najhladnije.
Jaja
Iako mnogi hladnjaci imaju držače za jaja upravo na vratima, to nije najsretnije mjesto za njih. Jaja vole stalnu temperaturu, a učestale promjene mogu narušiti njihovu svježinu i ubrzati razvoj bakterija. Najbolje ih je držati u kutiji, na srednjoj polici.
Orašasti plodovi i sjemenke
Možda mislite da im produžujete svježinu u hladnjaku, ali vrata im nisu prijatelj. Zbog masti koje sadrže, brzo oksidiraju ako nisu na stabilnoj hladnoći. Ako ih već držite u hladnjaku, birajte stražnji dio, a idealno je da budu u hermetički zatvorenoj posudi.
Umaci i ljuti začini
Većina ovih umaka sadrži ocat ili sol, koji djeluju kao prirodni konzervansi. Držanje na vratima hladnjaka im ne šteti direktno, ali smanjuje intenzitet okusa i arome. Bolje im je na polici u smočnici dok su neotvoreni, a onima kvarljivijima negdje dublje u frižideru.
Maslac od kikirikija i slični namazi
Vrata hladnjaka ih često pretvore u neuglednu, tvrdu masu koju jedva možete namazati. Osim toga, ako nemaju dodatne konzervanse, nestabilna temperatura može dovesti do razdvajanja ulja. Čuvajte ih zatvorene na sobnoj temperaturi, dalje od izvora topline.
Čokolada i čokoladni namazi
Možda mislite da joj činite uslugu, ali čokolada se u hladnjaku “znoji”, šećeri izlaze na površinu i polako se gube njezina najukusnija svojstva. Ako stoji u vratima, to još više pogoršava situaciju. Idealna je sobna temperatura između 15 i 20°C. Naravno, tijekom ljetnih vrućina je potpuno u redu držati je u hladnjaku, ali pripremite se na gubitak izvorne kvalitete.
Ulje (maslinovo, bučino, kokosovo)
Ulja se na hladnijim temperaturama mogu zamućivati i gubiti aromu. U vratima hladnjaka su najosjetljivija na promjene, što im mijenja i teksturu i miris. Držite ih u tamnoj staklenoj boci, dalje od štednjaka i prozora.
Sokovi od rajčice ili voća s niskim udjelom šećera
Ovi sokovi su osjetljiviji nego što se čini, visoke temperature u vratima mogu ih brzo zamutiti i potaknuti kvarenje, posebno nakon otvaranja. Bolje ih je držati dublje u hladnjaku i brzo potrošiti nakon otvaranja.