Prethodni članak
Sljedeći članak

Kluba ljubitelja zavičajne baštine Hrašćina: 'Protekle dvije godine bile su iznimno uspješne i plodonosne'

Započeti su, a na jednom i dovršeni, restauratorski radovi na rimskim miljokazima, tj. zavjetnim pilovima koji su na listi zaštićene materijalne baštine RH, zahvaljujući sredstvima KZŽ i Ministarstva kulture i medija RH


Klub ljubitelja zavičajne baštine Hrašćina i u 2022. godini nastavlja s provođenjem kontinuiranih aktivnosti i projektima koje vodi - uređenje i restauraciju pilova na području općine, promociju monografije o hrašćinskom meteoritu, organizaciju 6. hrašćinskog astra i 6. foto natječaja „Hrašćina u oku“ uz koji ove godine planira i 1. foto radionicu. Udruga broji 67 članova od kojih su 37 aktivni i redovni, a ostali pridruženi ili nominalni. Uz Dan općine Hrašćina 2021. godine udruga je dobila Plaketu Općine uz 5. godina postojanja.

270. obljetnica pada meteorita

Protekle dvije godine iznimno su bile uspješne i plodonosne u radu Kluba – kaže predsjednica udruge Jasna Kranjec. Uz podršku i pomoć prijatelja Kluba i ljubitelja hrašćinskog kraja iz tiska je izašla monografija o najvećoj hrašćinskoj kulturno – povijesnoj, a na svjetskom nivou znanstvenoj vrijednosti – hrašćinskom meteoritu te poštanska marka s njegovim motivom. Također, započeti su, a na jednom i dovršeni, restauratorski radovi na rimskim miljokazima, tj. zavjetnim pilovima koji su na listi zaštićene materijalne baštine RH, zahvaljujući sredstvima KZŽ i Ministarstva kulture i medija RH koja je osigurao Klub putem Javnih poziva i natječaja za obnovu i zaštitu spomenika. 2021. g. u radu Kluba obilježilo je održavanje 270. obljetnice pada hrašćinskog meteorita koja se održavala od 21.5. do 30.6. u okviru koje je održan i 5. hrašćinski astro.

U tom periodu bilo je moguće u prostorima školske sportske dvorane u Trgovišću razgledati 5 izložbi (1 filatelističku, 1 foto, 2 likovne i 1 geološku), između ostaloga radove likovnog umjetnika Siniše Reberskog iz Zagreba, učenika ŠUDIGO-a iz Zaboka i geološku izložbu udruge ProGEO Hrvatska. Bilo je tu i drugih društvenih događanja: promocija monografije i hrašćinske astro razglednice, predavanja na temu svemira, promatranja neba i susreta s književnikom Enesom Kiševićem, a uz već spomenute gostovali su i Filatelističko društvo Zaboky iz Zaboka, Astronomska društva „Beskraj“ iz Zagreba i „Perzeidi“ iz Križevaca te Hrvatsko geološko društvo. Događanja su se održavala na različitim hrašćinskim destinacijama, od Područne škole, obilježja na mjestu pada meteorita, kurije Njeguš do Kulturnog centra u Novom Marofu. Za uspješnost događanja zaslužan je „veliki krug malih ljudi“ od kojih mnogi ostaju nespomenuti jer nemoguće nam je sve pobrojiti. Manifestacija je bila zapažena i dobro medijski popraćena od lokalnih radio – postaja, tiskovina i TV mreža do priloga na HTV, a o obljetnici i meteoritu pisalo se u časopisima Čovjek i svemir te Meridijanima. - Važno je spomenuti i to da je na naš apel o pohabanoj i dotrajaloj info ploči kod obilježja mjesta pada meteorita u najkraćem mogućem roku reagirala Javna ustanova za zaštitu prirode KZŽ te je meteorit obljetnicu dočekao s novom i modernijom pločom – kaže Kranjec.

'Hrašćina u oku'
Knjiga „Hrašćinski meteorit – od legende do znanosti“ autorice Tatjane Kren otkupljena je od strane Ministarstva kulture i medija RH za narodne knjižnice te je u prosincu po primjerak dostavljen u 84 knjižnice Lijepe naše, od Varaždina i Čakovca do Pule, Rijeke, Šibenika, Splita, Dubrovnika, do Osijeka, Vukovara i Iloka. Aktivnosti u 2021. završile su u znaku fotografija i promocijom kalendara za 2022.g. koji je rezultat 5. foto natječaja „Hrašćina u oku“ s temom „Hrašćinska 4 godišnja doba“ na koji se javilo 16 autora sa 71 fotografijom. Tri su autora nagrađena novčanim nagradama s 300, 200 i 100 kn, a u 12-lisnom kalendaru tiskane su 24 izabrane fotografije. Dodjela nagrada i priznanja te promocija kalendara bila je 11.12. 2021. godine.

Još članaka iz "Hrašćina"

Facebook