Prethodni članak
Sljedeći članak

Klanječka škola ušla u projekt koji potiče inovativno podučavanje darovitih učenika

Škole partneri su Privatna osnovna škola Hugo Kon iz Zagreba, OŠ „Mladost“ Osijek, OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića Senj i OŠ Posavski Bregi, a partnerstvo je prisutno kako bi se mogli usporediti rezultate i uspješnost širom države


Ja raSTEM“ je višegodišnji interdisciplinarni STEM program inovativnog poučavanja darovitih osnovnoškolaca koji je prošle godine zajedno s partnerima pokrenula OŠ Antuna Mihanovića iz Klanjca.Program obuhvaćasadržaje: matematike, fizike, informatike, kemije, biologije, tehničke kulture i geografije.

Obrazovni programi za darovite osnovnoškolce

– Cilj je razviti obrazovne programe za darovite osnovnoškolce, eksperimentalno ih provesti u školama partnerima kao izvannastavnu aktivnost s testnom skupinom učenika nakon identifikacije, izrada e-learning materijala i na kraju evaluacija tih programa. Izradi kurikuluma prethodile su edukacije učitelja, posjet Znanstvenom centru Tehnorama, Švicarska te identifikacija učenika pet škola partnera – pojasnila je ravnateljica škole Melita Ulama.

Klanječka škola se u projekt uključila na prijedlog prijateljske škole iz Zagreba. Privatna osnovna škola Hugo Kon iz Zagreba, kaže, njihova je prijateljska škola te su im predložili partnerstvo pri prijavi na natječaj „Poticanje rada s darovitom djecom i učenicima na predtercijarnoj razini“. Natječaj je raspisalo Ministarstva znanosti i obrazovanja, a sufinancira ga Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Ukupna vrijednost projekta je 953.121,45 HRK, a provodi se 21 mjesec.

Novi kurikulumi

Škole partneri su još OŠ „Mladost“ Osijek, OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića, Senj i OŠ Posavski Bregi kako bi se mogli usporediti rezultate i uspješnost širom države. U ovih pet škola testirat će se novi kurikulumi, koji će potom biti dostupni svima na korištenje. Ostali partneri su Institut Ruđer Bošković, Filozofski Fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Gornjogradska Gimnazija iz Zagreba i Udruga Dar. – Projekt je započeo 13. lipnja 2017., a nakon priprema tijekom ljeta rad na projektu se intenzivirao početkom školske godine.Završene su edukacije za učitelje – mentore, identifikacija učenika, obrazovni kurikulumi, a sad slijedi rad s učenicima. Nakon proljetnog odmora učenika kreće se s provođenjem radionica koje će se provesti do kraja 2018. godine. U rujnu se planira posjet učenika Znanstveno edukacijskom centru Višnjan, a tijekom jeseni i suradničko učenje u suradnji s učenicima Gornjogradske gimnazije. Paralelno se planira izrada interaktivnih e-learning materijala – najavila je predstojeće aktivnosti ravnateljica škole. Identifikacija darovitih učenika sastojala se od dva dijela: nominacije učitelja prirodoslovnih predmeta (razrednih učitelja za niže razrede) pomoću Upitnika za učitelje Ja raSTEM programa, kojim učitelji procjenjuju u kojoj mjeri učenik iskazuje ponašanje karakteristično za darovite učenike u prirodoslovlju i standardiziranim testiranjem učenika Naglierijevim testom neverbalne sposobnosti.

Velik interes

Identifikaciji je pristupilo 96% učenika naše škole od 3. do 8. razreda, što pokazuje interes roditelja i učenika za promjenama te novim načinima rada. U prvo testno provođenje u našoj školi uključeno je 14 učenika u 3 grupe jer je cilj rad u malim skupinama, ali moram spomenuti da smo iznimno zadovoljni s rezultatima. Kurikulumi su odlični, veselim se njihovoj provedbi s učenicima i jedva čekam njihovu povratnu informaciju. To su sadržaji za koje naši učitelji u pretrpanom planu i programu rijetko imaju vremena te očekujem da u provedbi uživaju i učenici i učitelji. Osim edukacija i usavršavanja učitelja, za našu je školu sudjelovanje u ovako velikom projektu novo iskustvo i veliki izazov. Tijekom provedbe ovog projekta upoznali smo nevjerojatne ljude, naše partnere, stručnjake, ravnatelje i učitelje, stekli iskustva, sklopili prijateljstva što ovaj program dodatno oplemenjuje – zadovoljna je Melita Ulama.

Još članaka iz "Klanjec"

Facebook