Prethodni članak
Sljedeći članak

LAG Zagorje - Sutla: 'Najbolji smo u državi, prošli su nam svi projekti i dobili smo nagradu od 1.996.434 kuna'

Zahvaljujući efikasnom radu LAG-a zbog kojeg smo dobili dodatna sredstva, dodijelit ćemo potpore za još 20 malih poljoprivrednika te 4 potpore za razvoj nepoljoprivrednih djelatnosti na poljoprivrednim gospodarstvima – rekla je predsjednica Valentina Đurek


Lokalna akcijska grupa Zagorje - Sutla održala je konferenciju za medije na kojoj je zaključeno da je ovaj LAG po efikasnosti u provedbi 'leader' među najboljima u Hrvatskoj. Naime, konačna rang lista LAG-ova kojima su dodijeljena dodatna sredstva temeljem sustava nagrađivanja te provedba Lokalne razvojne strategije LAG-a Zagorje - Sutla u razdoblju od 2017. do 2020. godine. Naime, početkom ove godine, Ministarstvo poljoprivrede je postavilo kriterije za nagrađivanje LAG-ova koji s uspjehom provode svoje Lokalne razvojne strategije. Kriteriji su se ticali broja stanovnika, efikasnosti u dodjeli sredstava, stopa potvrđenih projekata od strane APPRRR-a te omjer zaposlenih i odrađenih LAG natječaja.

U ovoj godini povukli gotovo 11 milijuna kuna

Više o dodijeljenim sredstvima rekla je predsjednica LAG-a Zagorje - Sutla, Valentina Đurek, ujedno i zamjenica gradonačelnika grada Zaboka koja je prije godinu i pol preuzela funkciju predsjednice.

– Početkom ove godine Ministarstvo poljoprivrede izrazilo je kriterije, po prvi puta, za nagrađivanje LAG-ova koji uspješno provode svoje lokalne strategije. Dodatna sredstva prema tim kriterijima ostvarila su 23 LAG-a od ukupno 54 koliko ih postoji u Hrvatskoj. Naš LAG ostvario je maksimalni broj, 27 bodova i dijeli prvo mjesto s još dva LAG-a. No, nismo samo dobili prvo mjesto već uz to i sredstva dodatnih 1.996.434,00 kuna čime ukupan iznos koji je LAG osigurao za korisnike sa svog područja u ovoj godini iznosi 10.939.530,33 kuna. Do sada je potporu LAG-a dobilo ili krenulo u realizaciju projekata 15 malih poljoprivrednika, 6 velikih poljoprivrednika te svih 11 općina i gradova s našeg područja. Od Jedinica lokalne samouprave dobivali smo natječaj kroz mjeru 741. U Zaboku se uredio skate park, u Klanjcu se radi Park znamenitih Klanjčana, što znači da i mi kroz natječaje LAG-a uređujemo svoja mjesta. Zahvaljujući efikasnom radu LAG-a zbog kojeg smo dobili dodatna sredstva, dodijelit ćemo potpore za još 20 malih poljoprivrednika te 4 potpore za razvoj nepoljoprivrednih djelatnosti na poljoprivrednim gospodarstvima – rekla je predsjednica Valentina Đurek.

Lideri među LAG-ovima

Uz potpore poljoprivrednicima i JLS-ovima, LAG je kroz mjeru 19 Programa ruralnog razvoja osigurao i sredstva za provedbu projekata suradnje s drugim LAG-ovima te je odobren i projekt Skrivena blaga ruralnog turizma u ukupnom iznosu od 1.323.809,76 kuna. Važno je naglasiti da je naš LAG, LAG Zagorje – Sutla voditelj projekta koji će provoditi s partnerskim LAG-ovima SAVA, Prigorje-Zagorje, Zeleni bregi, Međimurski doli i bregi te Mura-Drava. Predsjednica Đurek istaknula je da im je velika čast što su im ovi LAG-ovi dali povjerenje za vođenje projekta.

- Riječ je o važnom projektu čijoj se provedbi izrazito veselimo, a cilj projekta je poticanje inovacija u ruralnom turizmu kroz umrežavanje, prijenos znanja i međusektorsku suradnju u ruralnom području sjeverozapadne Hrvatske. Naše područje je stvaranje održivih oblika turizma koji će uz to omogućiti povećanje prihoda stanovništva i ekonomije te osigurati očuvanje prirodne i kulturne baštine. Predviđene su razne aktivnosti među kojima edukacije dionika u turizmu, promicanje lokalnih mikrodestinacija kao i njihovom umrežavanju u ruralnom području te poticanje međusektorske suradnje i prijenos dobre prakse. Također, možemo najaviti da pripremamo još jedan projekt suradnje koji će se baviti kratkim lancima opskrbe odnosno povezivanjem lokalne poljoprivredne proizvodnje s kulinarstvom u suradnji s međimurskim i slavonskim LAG-ovima – zaključila je predsjednica Đurek.

U Klanjcu učinjeno puno zahvaljući LAG-u

Na rad LAG-a se osvrnuo i domaćin ove konferencije, gradonačelnik grada Klanjca Zlatko Brlek koji se nadovezao na predsjednicu kazavši da je normalno da je LAG Zagorje - Sutla dobio vođenje projekta jer je sigurno najbolji LAG u Republici Hrvatskoj.

- Grad Klanjec je kao JLS je već jako uspješan u privlačenju sredstava iz Programa ruralnog razvoja na nacionalnoj razini, a jedan od najvećih projekta je naš dječji vrtić za koji je u ponedjeljak dobivena uporabna dozvola, a taj je projekt vrijedan 7.444.000 kuna. Također i naši poljoprivrednici su dosta novca povukli na nacionalnoj razini,. No, razina LAG-a osigurava dodatnu distribuciju sredstava koji možda nisu zanimljivi na nacionalnoj razini, a dodatno su interesantni našim poljoprivrednicima. S područja Grada Klanjca dobili smo projekte na svim natječajima koje je LAG za sada raspisao. Izuzetno mi je drago da su korisnici s područja Grada Klanjca do sada bili uspješni na svim LAG natječajima te je posredstvom LAG-a u projekte iz Grada Klanjca uloženo oko 400.000,00 kuna – kazao je gradonačelnik Brlek i spomenuo obrte koji su uspješno realizirali projekt za modernizaciju i unapređenje rada obrta, a u tijeku je još jedna realizacija za koju je novac dobiven posredstvmo LAG-a za velika poljoprivredna gospodarstva. Siguran je da će se i kroz ova dodatna sredstva poljoprivrednici i OPG-ovi prijaviti te da će opet biti uspješni u dobivanja sredstva preko LAG-a Zagorje – Sutla.

Dosadašnji uspjesi i planovi

O onoj drugoj strani LAG-a, koja se bavi volonterstvom, mladima i nezaposlenima, kao i budućim planovima koji zaista obećavaju, ispričala je voditeljica LAG-a Zagorje - Sutla Tajana Broz.

- Naša lokalna razvojna strategija definira naše lokalne ciljeve koje želimo realizirati na ovom našem području i uz financiranje LAG natječaja u mjeri 19 mi smo kao LAG aplicirali i na druge fondove od Europskog socijalnog fonda za građane, Erasmus+, programe te neke nacionalne fondove. Kroz njih smo do sada realizirali sigurno desetak projekata na ovom našem području za različite ciljane grupe: mlade, starije, nezaposlene žene, poduzetnice i do sada je kroz razne naše projekte prošlo više od 250 volontera, 300 mladih, 40 nezaposlenih žena, 50 poduzetnica, 50 starijih osoba te smo ostvarili suradnju i sa srednjim školama, muzejima, knjižnicama, javnim ustanovama, udrugama i ostalim dionicima kojim ovim putem zahvaljujemo na izvrsnoj suradnji - kazala je voditeljica Broz. Najavila je izradu nove lokalne stragegije iduće godine, a to je novi međunarodni projekt koji je odobren partnerima iz Španjolske, a radi se o projektu financiranom kroz Erasmus+, projektu 'Novi poslovni modeli cirkularne ekonomije za aktivaciju europskih ruralnih područja' s partnerima iz Španjolske, Njemačke, Nizozemske, Irske, Italije i Portugala u konzorciju koji čine organizacije koje se bave lokalnim razvojem, jedinice lokalne samouprave, poduzeća i dvije obrazovne institucije - Hamburg Institute of International Economics i University of Applied Sciences Utrecht. 'Taj projekt nam je izrazito važan jer se počinjemo pripremati za novo programsko razdoblje u kojem cirkularna ekonomija ima važnu ulogu u okviru europskog New Green Deala, a kroz ovaj projekt ćemo naučiti na koji način upravo potaknuti lokalne projekte u području cirkularne ekonomije, što će nam i biti zadatak nove lokalne razvojne strategije koja mora biti usklađena s europskim prioritetima - rekla je voditeljica Tajana Broz. - Zaključak je da smo pokazali da imamo kapacitete za provedbu leader principa na način da ga financiramo iz različitih izvora. Sve ovo je dokaz da smo uspješni i to namjeravamo i ostati i nadamo se da će se i Republika hrvatska odlučiti krenuti u tom pavcu – zaključila je predsjednica Valentina Đurek.

Još članaka iz "Klanjec"

Facebook