Prethodni članak
Sljedeći članak

Traju radovi na utvrdi Cesargrad, želja je da se priključi Muzejima Hrvatskog zagorja

Ukupna vrijednost ugovorenih radova na klanječkoj utvrdi iznosi 90 tisuća kuna


Započeli su radovi na ostacima srednjovjekovne utvrde Cesargrad iznad Klanjca. Nakon završenih projekata statičke sanacije i konsolidacije Cesargrada stvoreni su preduvjeti za početak radova na sprječavanju daljnjeg nestajanja i urušavanja zidina, jedne od povijesno najznačajnijih utvrda Sjeverozapadne Hrvatske. Nakon javne objave u lipnju 2019. godine i prikupljenih ponuda za radove na sanaciji baterijske kule (1. dio) utvrde, ugovoreni su radovi s tvrtkom "Bel- bau" d.o.o Bjelovar, stručni nadzor provodi "Intrados - projekt" d.o.o Zagreb, a konzervatorski nadzor provodi Konzervatorski odjel u Krapini.

Na Cesargradu je počela Seljačka buna

Radove na uređenju pristupnog puta do kule izvela je tvrtka "Tomislav transporti" d.o.o Sveti Križ. Ukupna vrijednost ugovorenih radova iznosi 90.000 kuna, a najvećim dijelim financira se sredstvima Ministarstva kulture, Grada Klanjca i djelomično iz KZŽ. Radove su podržali i građani koji su svojim prilozima osigurali sredstva za uređenje pristupnog puta.

– Nažalost, nakon djelomično izvršenih arheoloških radova u 2008. godini, izrađenih studija i planova, sve do 2018. godine Cesargrad je prepušten daljnjem propadanju. Na stručnom skupu održanom 2017. godine pod nazivom „Cesargrad u vremenu i prostoru“ u organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Klanjcu, potvrđena je neupitna povijesna činjenica da je Seljačka buna započela krajem siječnja 1573. spaljivanjem utvrde Cesargrad, što znači da je mjesto početka seljačke bune ostalo institucionalno izvan Muzeja seljačkih buna. Nakon upućenih pisama i prijedloga vezanih uz zaključke stručnog skupa na 17 adresa nadležnim institucijama, Ogranak Matice hrvatske pristupa imenovanju Odbora za realizaciju projekta „Cesargrad u vremenu i prostoru“ – opisao nam je kako su tekla nastojanja da se pokrenu radovi na Cesargradu Nikola Filko. Odbor nakon izrade plana aktivnosti na obnovi utvrde, u suradnji s Hrvatskim restauratorskim zavodom i Konzervatorskim odjelom u Krapini na temelju prijavnice od Ministarstva kulture dobiva značajna sredstva za izradu nacrtne dokumentacije snimanjem 3 D tehnologijom. – Istovremeno je za potrebe snimanja izvršeno čišćenje drveća i ostalog raslinja što je financirano sredstvima Ogranka i prilozima građana koji s oduševljenjem prate početak radova na njihovoj izletnički omiljenoj utvrdi. Nakon snimanja, u konzultaciji s Konzervatorskim odjelom ugovorena je s projektnom kućom " Intrados - projekt " d.o.o Zagreb izrada projekata statike, sanacije i konsolidacije ostataka zidova - izvijestio nas je predsjednik Odbora Nikola Filko.

Nastavak radova

Za nastavak radova u 2020. godini u mjesecu rujnu podnijeta je prijavnica prema Ministarstvu kulture, a Ogranak očekuje i potporu Grada Klanjca i KZŽ. - Na posljednjoj sjednici odbora zaključeno je da su s obzirom na izrađene projekte i početne aktivnosti stvoreni preduvjeti za značajnije zahvate koji bi se trebali financirati iz sredstava EU fondova. S obzirom da takvi zahvati nadilaze kadrovske i ostale potencijale Ogranka, Gradu Klanjcu i KZŽ predloženo je da se u suradnji s saborskim zastupnicima pokrene postupak izmjene i dopune Uredbe o osnivanju Muzeja hrvatskog zagorja te da se Cesargrad priključi muzejima, odnosno muzejskoj jedinici Seljačkih buna u Gornjoj Stubici - rekao je Filko. Predsjednik Odbora Nikola Filko o navedenoj inicijativi već je ranije pisao, a u svom radu objavljenom u Zborniku radova sa stručnog skupa "Cesargrad u vremenu i prostoru" detaljno je obrazložio povijjest te inicijative koja vuče korijene još od kipara Antuna Augustinčića, Klanjčana, autora spomenika Seljačkoj buni.

Još članaka iz "Klanjec"

Facebook