Ako primjetite ovo u autu, nipošto ne sjedajte za volan!
Foto: Ilustracija/Pexels
Vozačima benzinskih i dizelskih automobila savjetuje se da ne sjedaju za volan i ne voze ako im se na kontrolnoj ploči pojavi bilo koje od upozoravajućih svjetala. Upozoravajuća svjetla treba shvatiti ozbiljno jer njima vozilo signalizira da nešto nije u redu.
Neka svjetla mogu ukazivati na manje probleme i vozači mogu nastaviti vožnju te ih provjeriti čim im se ukaže prilika. Međutim, kako piše RAC, crvena upozoravajuća svjetla obično ukazuju na ozbiljan, potencijalno opasan problem s vozilom, prenosi Zagreb.info.
Ako se pojavi crveno svjetlo, vozačima se savjetuje da zaustave vozilo čim bude sigurno i da ga pregleda profesionalni mehaničar. Jedan od najčešćih simbola koji se pojavljuju zimi je crvena ikona baterije. To obično znači da alternator ne puni bateriju ispravno, što može zahtijevati zamjenu dijela.
Još jedno ozbiljno upozorenje je crveni krug s dvije zagrade i uskličnikom u sredini, što označava problem s kočnicom. Budući da su kočnice ključna sigurnosna komponenta, vozači ne bi smjeli voziti ako se ovo svjetlo upali.
“Ako se ovo svjetlo upali, to sugerira da postoji problem sa sustavom za kočenje, što može biti posljedica niske razine kočione tekućine (ako svjetlo ostane crveno nakon otpuštanja parkirne kočnice) ili istrošenih kočionih pločica (ako kočnice škripe ili pulsiraju)”, objašnjavaju iz RAC-a.
Ako se istovremeno upali i ABS upozoravajuće svjetlo, to znači da je sustav kočenja otkazao i da kočnice možda neće ispravno funkcionirati. U tom slučaju može se upaliti i upozorenje za elektroničku raspodjelu sile kočenja (EBD).
Dodatna crvena upozorenja koja se mogu pojaviti uključuju upozorenja da nešto nije u redu sa zračnim jastukom ili servoupravljačem, da se motor pregrijava ili da je tlak u spremniku previsok ili prenizak.
Stručnjaci iz RAC-a upozoravaju da zanemarivanje ovog problema može dovesti do skupih popravaka te da u najgorem slučaju može doći do nepopravljivih oštećenja motora, prenosi Zagreb.info.