Prethodni članak
Sljedeći članak

BUDITE NA OPREZU: Velike doze ovih dodataka negativno utječu na probavu, kažu liječnici


U svijetu koji je sve više usmjeren na wellness, dodaci prehrani postali su iznimno popularni. S obzirom na mnoštvo proizvoda koji obećavaju razne zdravstvene koristi, nije čudno što ih mnogi olako ubacuju u svoju košaricu. No, važno je imati na umu da sve što unosimo u svoje tijelo može imati posljedice, a mnogi dodaci kriju skrivene rizike – osobito kada je riječ o zdravlju probave, piše Index.

Neke uobičajene pogreške pri uzimanju dodataka prehrani mogu ozbiljno naštetiti probavnom sustavu ako nismo oprezni. Stoga su stručnjaci upozorili na dodatke prehrani koji su izrazito opasni ako se uzimaju u velikim količinama.

1. Prekomjeran unos cinka
Uzimanje velikih količina cinka kao dodatka prehrani može nadražiti sluznicu želuca, uzrokujući nelagodu i probavne tegobe. Višak cinka također može poremetiti ravnotežu crijevnih bakterija, što može negativno utjecati na korisne mikroorganizme, ključne za pravilnu probavu i zdravlje crijeva.

"Cink je važan za imunološki sustav, ali u prekomjernim količinama može biti toksičan. To ometa sluznicu crijeva, uzrokujući iritaciju i upalu. Također narušava ravnotežu bakterija u želucu, što može dovesti do probavnih problema", objašnjava liječnik dr. Michael O. McKinney za SheFinds.

Kako bismo izbjegli moguće komplikacije, najbolje je pridržavati se preporučenih dnevnih doza cinka i konzultirati se s liječnikom prije uzimanja multivitaminskih dodataka s visokim dozama ovog minerala.

2. Uzimanje visokih doza željeza
Prekomjerni unos željeza povezan je s probavnim tegobama poput zatvora, mučnine i bolova u trbuhu. Dugoročno može opteretiti jetru i uzrokovati ozbiljna oštećenja. Iako je željezo ključno za zdravlje, prevelike količine mogu izazvati zdravstvene probleme.

Liječnik dr. Peter Brukner upozorava: "Previše željeza može dovesti do stanja poznatog kao preopterećenje željezom, što negativno utječe na jetru i druge organe. Također može izazvati probavne smetnje poput zatvora i bolova u želucu. Osim toga, prekomjerni unos željeza može narušiti ravnotežu dobrih i loših bakterija u crijevima, uzrokujući upalu i druge probavne probleme."

Kako bismo spriječili ove rizike, preporučuje se uzimati željezo samo kada je potrebno i prema preporuci liječnika.

3. Visoke doze antioksidansa
Iako su antioksidansi korisni u umjerenim količinama, njihov prekomjerni unos može poremetiti osjetljivu ravnotežu između slobodnih radikala i antioksidansa u tijelu. Stručnjaci naglašavaju da je održavanje tog balansa ključno za optimalno zdravlje i izbjegavanje mogućih negativnih posljedica.

Previše antioksidansa može ometati prirodne procese u tijelu i uzrokovati neočekivane probleme. Liječnik dr. Kevin Huffman ističe: "Pazite na visoke doze antioksidansa. Beta-karoten i visoke doze vitamina E možda zvuče bezopasno, ali istraživanja sugeriraju da mogu narušiti ravnotežu crijevnih bakterija."

Iako može biti primamljivo konzumirati velike količine dodataka koji obećavaju brojne koristi, ignoriranje preporučenih doza može imati ozbiljne posljedice na zdravlje.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook