DANAS JE CVJETNICA: Što se i zašto danas slavi i koji su običaji?
Foto: Ilustracija/ Zagrebačka nadbiskupija
Cvjetnica, poznata i kao Nedjelja Muke Gospodnje, uvod je u Veliki tjedan – najvažnije dane kršćanske liturgijske godine koji kulminiraju Uskrsom, slavljenjem Kristova uskrsnuća. Katolici i mnogi kršćani diljem svijeta Cvjetnicu obilježavaju kao dan Isusova svečanog ulaska u Jeruzalem, događaja koji nosi snažnu poruku nade, ali i dramatičnu najavu njegove muke.
Prema evanđeoskom izvještaju, Isus je ušao u Jeruzalem jašući na magarcu, a narod ga je dočekao s oduševljenjem, mašući palminim i maslinovim granama, prostirući pred njim svoje haljine i kličući: “Hosana Sinu Davidovu!” Taj prizor bio je ispunjen simbolikom – Isus, skroman i nenametljiv, dolazi kao kralj mira, a ne kao politički vođa ili vojni osvajač, što je dio mnoštva očekivao.
U našim krajevima, osobito u Dalmaciji i Istri, ali i drugdje u Hrvatskoj, maslinove grančice imaju središnje mjesto u liturgiji. One se blagoslivljaju na misama i nose kućama kao znak mira, blagoslova i zaštite. U kontitentalnim dijelovima, gdje masline ne rastu, koriste se grančice drijena, vrbe ili ukrasnog bilja, često opletene u dekorativne “cvjetiće”.
No Cvjetnica nije samo blagdan slavlja. Liturgija toga dana nosi dvostruku poruku: Nakon radosne procesije slijedi čitanje Muke Gospodnje, u kojem vjernici slušaju o izdaji, patnji i smrti Krista na križu. Time se želi istaknuti kontrast između oduševljenja naroda i njegove kasnije izdaje, kada isti ljudi koji su ga slavili, viču: “Raspni ga!”
Ovaj paradoks Cvjetnice – od palmi do križa – poziva vjernike na razmišljanje o vlastitoj vjeri, dosljednosti i načinu na koji prihvaćaju Krista u svakodnevnom životu. To je blagdan koji ne ostavlja prostor za površnost, već usmjerava prema dubini odnosa s Bogom, poniznosti i spremnosti na vlastito “nošenje križa”.
Umjetnu inteligenciju pitali smo što Cvjetnica predstavlja, pogledajte što nam je odgovorila: U duhu toga, Cvjetnica nije samo povijesni spomen, nego poziv na osobno obraćenje, spremnost na žrtvu i prihvaćanje Kristova puta – puta ljubavi, služenja i otkupljenja.
Običaj vjerničkih povorki s palminim grančicama nastao je u Jeruzalemu u IV. stoljeću, a u Rimu se prakticira od IX. stoljeća, odakle se raširio po cijeloj Crkvi.
Običaj se širio po Europi, pa su vjernici u mediteranskim krajevima upotrebljavali zelene grane palmi i maslina, a u kontinentalnim grane jelice ili kojeg ukrasnog grmlja što su ih imali pri ruci, a nakon sudjelovanja u bogoslužju nosili bi ih kao svetinju kući te stavljali u kuću ili u polja da im budu zaštita od nevremena ili kakvog drugog zla. Kad se spremalo nevrijeme, palile bi se te blagoslovljene grančice i molilo da Bog poštedi usjeve od tuče i nevremena.
Cvjetnicom počinje Veliki tjedan, spomen na posljednje dane Isusova života, njegovu muku i smrt. Posebno se slave Veliki četvrtak, Veliki petak i Vazmeno ili Uskrsno bdijenje.
Veliki tjedan završava Uskrsom. Uskrsnuće Isusovo u kršćanstvu je temeljna vjerska istina da je Bog – Otac svoga Sina Isusa Krista treći dan uskrisio od mrtvih, odnosno da je Isus umro i uskrsnuo.
Kršćani vjeruju u uskrsnuće od mrtvih i temelje ga na Isusovu uskrsnuću.