Izazvala čuđenje: Hrvatica otkrila na kojem to poslu zarađuje 2000 eura mjesečno
Dugo se vjerovalo da je diploma ključ uspjeha – znak da će onaj tko ju stekne imati sigurnu budućnost i dobru plaću. Generacije su odgajane s uvjerenjem da je jedini pravi put prema financijskoj stabilnosti onaj koji vodi kroz fakultetske hodnike. No, vremena su se promijenila. Sve je više poslova koji ne zahtijevaju dugogodišnje školovanje, već samo specijalizirane tečajeve ili praktične vještine, a omogućuju zaradu o kojoj mnogi diplomirani mogu samo sanjati.
Od kozmetičkih usluga poput manikure i pedikure, preko IT sektora, do zanata poput vodoinstalatera i električara – tržište se mijenja, a tradicionalna pravila više ne vrijede. Upravo se o tome raspravljalo na Redditu, piše Dnevno.hr
Tamo je jedna korisnica započela temu: “Koliko otprilike zarađuju manikirke?”, a potom je pojasnio: “Ajmo ovako…završim ja 5 godina faksa, zaposlim se mukotrpno radeći odgovoran posao za nekakvu mizernu plaću od 1300 eura, i sad se ja žalim tako rodici koja je položila tečaj za nokte i koja meni kaže, citiram “ja svaki dan imam 5 cura na noktima, 5 noktiju dnevno * 25 eura = 125, znači 125 eura* 20 dana radnih mjesečno= 2.500 eura”, počela je.
“Ostala sam malo u šoku, s obzirom da radi kući ne plaća prostor, sebi plaća samo doprinose za mirovnsko jer po sili zakona ne plaća zdravstveno (nekakva olakšica), malo materijala i struje ali uglavnom cca. mjesečna zarada po njenoj priči je čistih 2000 eura. Je li to realno?
Razumijem ja ponudu i potražnju i tržište i sve ali i dalje se ne mogu otet dojmu da netko s 3 dana tečaja zarađuje duplo više nego ekipa s 5 godina faksa. Stvarno razmišljam o prekvalifikaciji za nešto tog tipa jer ovo nema smisla trenutno, znam da s faksom možeš i napredovat i doći do veće plaće i svega ali do toga je put jako dug, dok s druge strane te čeka nakon trodnevne edukacije za nokte i depilacije”, zaključila je.
U komentarima su se javili brojni Hrvati, a jedan je poručio: “Ajmo već jednom prestati širiti taj mit da fax osigurava komotan posao/plaću/položaj.” Drugi se nadovezao: “S faksom imaš više opcija kad tražiš posao i to je to. Ako ne znaš ništa radit neće te nitko uzet.”
Potom je jedan korisnik pojasnio: “Starci djeci trebaju prestat to ukapat u glavu. Kao što su i meni. Pogotovo oni koji imaju samo srednje završene, kao moji. Onog dana kad se počne djecu/mlade motivirat da se bave onime kaj ih zanima i prestanu lovit zmajeve iz medija, bit će bolje.
Ne kažem da bi bio novi Bill Gates, al znam da sam od malih nogu volio visit za kompjuterom. Da, i igrat igrice i klikat po svakakvim programima i šarafit, al eto, “ko ce kupit novi procesor kad ovaj strgam” i slično.”
“Moraš razumjeti osnovnu razliku. Tvoja rodica ne radi za nekog nego je pokrenula svoj posao (ne radi se o firmi od 100 ljudi, ali je vlastiti posao) i zaradi s obzirom na stanje na tržištu. Da isti posao radi za nekog drugog tko je vlasnik, radila bi za uvrh glave 1000 eura mjesečno”, napisao je jedan korisnik Reddita.