Prethodni članak
Sljedeći članak

Znamo za oznake ‘upotrijebiti do’ i ‘najbolje upotrijebiti do’. Jeste li znali da ima i treća kategorija


Društvene mreže i mrežne stranice potrošačkih udruga vrve objavama potrošača koji se žale zbog proizvoda kojima je rok trajanja istekao ili je vrlo blizu isteku, a svejedno se nalaze na policama u trgovinama.

Posebno se to odnosi na meso te mliječne proizvode. S druge strane, mnogi kupci još uvijek nemaju naviku provjeravati rokove trajanja otisnute na ambalaži hrane koju kupuju, piše N1

Mnoge, pak, koji provjeravaju datume otisnute na deklaracijama zbunjuju značenja napomena “upotrijebiti do” i “najbolje upotrijebiti do”.

Na stranicama HAPIH-a (Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu) stoji da je Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) razvila vodič za pomoć proizvođačima hrane prilikom donošenja odluke o primijeni oznake “upotrijebiti do” ili “najbolje upotrijebiti do” na proizvodu.

Što znači “upotrijebiti do”?
Oznaka “upotrijebiti do” na hrani odnosi se na sigurnost tj. ukazuje na datum nakon čijeg isteka se hrana ne bi smjela konzumirati čak i ako nema vidljivih promjena u njenom izgledu i mirisu.

Radi se o hrani koja je mikrobiološki gledano brzo kvarljiva i čija se konzumacija nakon naznačenog datuma ne preporuča. U njoj, naime, mogu naškoditi štetne bakterije koje konzument ne može ni vidjeti niti namirisati.

Na taj način označavaju se:
svježe meso
svježa riba
mlijeko i mliječni proizvodi
salate spremne za jelo
A što znači “najbolje upotrijebiti do”?
S druge strane, oznaka “najbolje upotrijebiti do” odnosi se na kvalitetu hrane nakon datuma navedenog na namirnici.

Ona će i nakon tog roka biti sigurna za konzumaciju, ali moguće su promjene njenih senzorskih svojstava poput okusa ili teksture.

Hrana s tom oznakom i nakon navedenog datuma može biti sigurna i prikladna za korištenje i konzumaciju pod uvjetom da se čuva na pravilan način.

Riječ je o dugotrajnijim namirnicama kao što su:

tjestenina
riža
konzervirana hrana
zamrznuta hrana
grickalice
čokolada
pahuljice
Hrana bez (istaknutog) roka trajanja

No oni koji u trgovinama pažljivije promatraju deklaracije znaju da postoji i treća kategorija. Riječ je o hrani koja nema rok trajanja te hrani na kojoj rok trajanja ne mora biti istaknut. To su:

svježe voće i povrće
kolači i pekarski proizvodi za konzumaciju unutar 24 sata od proizvodnje
sve vrste vina
alkoholna pića s najmanje 10% alkohola
ocat
kuhinjska sol
kristal šećer
suhi grah
kukuruzni škrob
slastice od aromatiziranih i/ili obojenih šećera
žvakaće gume
med

Prema procjenama Europske komisije, čak 10 posto od oko 88 milijuna tona hrane koja godišnje dospije u otpad u zemljama Europske unije, završi ondje upravo zbog krivih tumačenja oznaka “upotrijebiti do” i “najbolje upotrijebiti do”.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook