Iznenađujuća navika mogla bi biti loša za zdravlje crijeva, tvrdi dijetetičarka
Vodica za ispiranje usta na bazi alkohola često se koristi zbog svojih antibakterijskih svojstava, no sve više istraživanja dovodi u pitanje njezin učinak na zdravlje. Iako pomaže u smanjenju bakterija koje uzrokuju karijes i bolesti desni, alkohol u ovim proizvodima ne uništava samo štetne bakterije, već i one korisne.
"Alkohol ubija i dobre i loše bakterije, a njegova koncentracija u vodicama za ispiranje usta može doseći i 27 posto", ističe dijetetičarka Angela Konegni za EatingWell, prenosi Index.
Osim što narušava ravnotežu oralne mikrobiote, alkohol u vodicama za usta može pridonijeti povećanju bakterija Fusobacterium nucleatum i Streptococcus anginosus, koje su povezane s bolestima desni i određenim vrstama raka. Konegni objašnjava: "Neke alkoholne vodice selektivno uklanjaju korisne bakterije, dok istovremeno omogućuju širenje štetnih mikroorganizama, što može dovesti do upale i poremećaja u crijevnoj mikrobioti."
Dugotrajna upotreba alkoholnih vodica mogla bi povećati rizik od određenih vrsta raka
Osim negativnog učinka na mikrobiom, postoje i sumnje u moguću povezanost vodica za usta s rakom glave i vrata. Tijelo razgrađuje alkohol u acetaldehid, spoj koji je klasificiran kao kancerogen. Iako istraživanja još nisu donijela zaključke, neka upućuju na to da bi dugotrajna upotreba alkoholnih vodica mogla povećati rizik od određenih vrsta raka.
Kako bi se smanjio rizik povezan s alkoholnim vodicama, Konegni preporučuje alternativne metode, poput ispiranja slanom vodom, sodom bikarbonom ili biljnim ekstraktima. Također, sve su popularnije probiotičke vodice za usta koje uvode korisne bakterije i mogu pomoći u održavanju uravnoteženog oralnog mikrobioma.
"Iako su probiotičke vodice još uvijek novost na tržištu, one bi mogle postati sigurnija alternativa za zdravlje usne šupljine i probavnog sustava", dodaje Konegni.
Dok se istraživanja o dugoročnim učincima alkoholnih vodica nastavljaju, ključno je održavati dobru oralnu higijenu kroz redovito četkanje, korištenje zubnog konca i redovite stomatološke preglede. Osim toga, zdravlje crijeva može se poboljšati uravnoteženom prehranom bogatom vlaknima i fermentiranim namirnicama, redovitom tjelovježbom i smanjenjem konzumacije alkohola.