Kako na prirodan način očistiti masnu jetru? Doktorica otkrila što ni u ludilu ne treba jesti, a jedna stvar je ključna
Jetra je jedan od ključnih organa u ljudskom tijelu jer obavlja više od 500 vitalnih funkcija, uključujući filtriranje krvi, razgradnju toksina i regulaciju metabolizma. Bez pravilnog rada jetre, organizam ne može održavati ravnotežu niti se učinkovito štititi od štetnih tvari.
Međutim, mnogi ne obraćaju pažnju na ovaj organ jer često početna stanja oštećenja jetre nemaju izražene simptome, a jedna od najčešćih dijagnoza danas je masna jetra.
'Masna jetra je dijagnoza koju sve češće postavljamo u našim ordinacijama. Nalazimo je čak i kod mladih, kod tinejdžera, pa i kod djece, iako nešto češće nakon četrdesetih i pedesetih godina života. Da bismo je ultrazvukom mogli dijagnosticirati, mora postojati barem 20 do 30% masnoće u ukupnoj masi jetre', objasnila je dr. Radmila Ješić Vukićević u emisiji RTS Ordinacija.
Kako se liječi masna jetra?
'U toj fazi, kad netko ima masnu jetru, ne mora imati nikakve simptome. Praktički, funkcija jetre je još uvijek očuvana i pacijent nema nikakve tegobe. No, važno je da se i tada poduzmu određene mjere liječenja. Ako je u pitanju alkohol – potrebno je prestati s konzumacijom. Ako je uzrok pretilost – treba promijeniti stil života i način prehrane, smanjiti tjelesnu težinu. Ako postoji poremećaj metabolizma masti ili ugljikohidrata – i taj se poremećaj mora liječiti. Suštinski, liječenje se svodi na uklanjanje uzroka koji su doveli do razvoja masne jetre, rekla je doktorica.
Doktorica ističe važnost tjelesne aktivnosti koja može doprinijeti pravilnom radu jetre.
'Važno je da se kalorije koje se unose – troše. Povećanje tjelesne aktivnosti je ključno, a mogu pomoći i razni dodaci prehrani. Preporučujemo antioksidanse, vitamine C i E – to su jedina dva vitamina za koja znamo da mogu pomoći jetri da se u toj početnoj fazi pročisti', otkrila je.
Prehrana
'Najčešće se preporučuje mediteranska prehrana, što znači da se iz prehrane izbacuju svi masni proizvodi – pržena hrana, pohanje, grickalice, čipsevi... Fokus je na povrću, mahunarkama – grašak, grah, mahune. Što se tiče mesa – manje crvenog mesa, a više bijelog mesa i ribe. Od kruha i peciva, preporučuju se integralne žitarice, i to samo za doručak', kaže ona.
'Za doručak se čak može konzumirati i malo slanine, a od mliječnih proizvoda preferiramo kiselo mlijeko', dodala je, a prenosi Stil.