Liječnici upozoravaju: ‘Ovo je treći vodeći uzrok raka’
Samo jedna čaša crnog vina dnevno snizit će razinu kolesterola u krvi, a polifenoli, posebni antioksidansi u vinu, održat će krvne žile fleksibilnima. To su samo neki od brojnih benefita koji se povezuju s konzumacijom crnog vina. Nerijetko smo, među ostalim, mogli pročitati i da se pivo povezuje sa smanjenjem rizika od razvoja srčanih bolesti.
No, uz dobrobiti, sve više liječnika i istraživača upozorava da bi ipak trebalo dvaput razmisliti prije nego što to prihvatimo kao činjenicu. Razlog je uznemirujuć - konzumacija alkohola povećava rizik od razvoja čak sedam vrsta karcinoma.
Naime, kako je objavio CNN, glavni američki kirurg dr. Vivek Murthy u petak je upozorio Amerikance da konzumacija alkohola može povećati rizik od raka i pozvao na ažuriranu oznaku zdravstvenog upozorenja na alkoholnim pićima.
Dr. Murthy smatra da ovo zahtijeva hitnu svijest i djelovanje. Zanimljivo je i da je izvješće tadašnjeg glavnog američkog kirurga iz 1964. o pušenju, na primjer, počelo mijenjati percepciju da su cigarete benigne.
Novi savjet mogao bi pomoći da se isto učini za piće, za koje se nekoć smatralo da je povezano s nekim zdravstvenim prednostima. Sada je cilj novim izvješćem odagnati svaku ideju da je alkohol bezopasan.
- Alkohol može biti uzrok raka, koji se može spriječiti, a odgovoran je za oko 100.000 slučajeva raka i 20.000 smrtnih slučajeva od karcinoma godišnje u Sjedinjenim Državama. Više od 13.500 smrtnih slučajeva godišnje u SAD-u povezano je s alkoholom, ali većina Amerikanaca nije svjesna tog rizika - istaknuo je Murthy u izjavi koju prenosi CNN.
- Čak i kad se radi o blagoj konzumaciji, koristi nema, a može biti štete - ustvrdio je Lee.
Alkohol je, prenosi CNN, treći vodeći uzrok raka u SAD-u koji se može spriječiti, nakon duhana i pretilosti. Napominje se da je veza između konzumacije alkohola i rizika od raka dobro utvrđena za najmanje sedam vrsta raka: dojke, debelog crijeva, jednjaka, jetre, usta, grla i glasnica. Rizik ostaje bez obzira na vrstu alkohola koja se konzumira, a povećava se što je konzumacija veća.
Zbog zdravstvenih rizika koje donosi, gomilaju se dokazi protiv konzumacije alkohola, negirajući desetljećima dugu percepciju da bi neki alkohol - posebno crno vino - mogao koristiti zdravlju.
Iako je otkriveno da prekomjerno pijenje alkohola (50 grama ili više dnevno) pridonosi većem riziku, recenzija objavljena u Breast Cancer Researchu navodi da čak i samo 18 grama alkohola dnevno ima utjecaja na to povećanje, a jedno piće ima otprilike 14 grama alkohola, pa čaša pića dnevno može imati značajniji utjecaj na zdravlje nego što se misli.
Prema jednom istraživačkom članku iz 2019., ispijanje boce vina tjedno - znatno manje od čaše dnevno - povećava životni rizik od raka za oko 1 do 1,4 posto. To se na prvu možda ne čini mnogo, ali ovo povećanje rizika od raka jednako je riziku od pušenja pet cigareta tjedno za muškarce i deset cigareta tjedno za žene.
Alkohol uzrokuje rak na najmanje četiri načina, prenosi CNN: metabolizira se u acetaldehid koji oštećuje DNK, a oštećena DNK može uzrokovati nekontroliranu podjelu stanica, što dovodi do raka.
- Na mjestima izravnog kontakta očito djeluje taj mehanizam - rekla je dr. Béatrice Lauby-Secretan, voditeljica programa priručnika u Međunarodnoj agenciji za istraživanje raka (IARC), i pojasnila da se to odnosi na usta, jednjak, želudac i debelo crijevo.
Nedavni izvještaj IARC-a otkrio je da je oko 20 posto od gotovo 75.000 karcinoma usana i usta koji se dijagnosticiraju diljem svijeta svake godine uzrokovano pijenjem alkohola, prenosi Jutarnji.