Prethodni članak
Sljedeći članak

Na besplatnoj radionici poljoprivrednici učili kako voće preraditi u džem, sok, ocat i rakiju

Prva radionica o preradi voća financirana sredstvima EU organizirana u Krapinsko-zagorskoj županiji


Hrvatska poljoprivredno – šumarska savjetodavna služba organizirala je prošlog tjedna tečaj prerade voća u objektu  Lojzekova hiža u Gusakovcu, a kojeg je prošlo 20-ak prijavljenih polaznika. Učili su kako voće preraditi u džem,  marmeladu, kompot, voćni sok, ocat ili voćnu rakiju, a sve ciljem podizanja  dohotka poljoprivrednog gospodarstva. Tečaj je bio besplatan, financiran sredstvima EU i djelomično RH jer je to dio programa ruralnog razvoja. Ovo je prvi tečaj prerade voća u Hrvatskoj održan u našoj županiji. 

- Pokusno smo krenuli s prvim tečajem u Krapinsko – zagorskoj županiji. Interes za ovu radionicu je bio i veći nego što smo mogli primiti, tako da planiramo još jedan tečaj ujesen kada ćemo imati i obilje voćnih plodova – rekla je Dragica Tresk – Penezić, viša stručna savjetnica Savjetodavne službe u Donjoj Stubici te dodala kako su na ovoj radionici osim prerade sokova, učilo i kako sušiti voće, kuhati džemove od tayberryja i šljiva, a sve skupa je organizacijski uspjelo, jer su na ovom tečaju bili prisutni savjetnici iz cijele Hrvatske, od Dubrovačko – neretvanske do Osječko – baranjske županije i donijeli su sve svoje znanje i volju da ih prenesu našim poljoprivrednicima. 

Ozren Hrsto, prehrambeni tehnolog Hrvatske poljoprivredno – šumarske savjetodavne službe istaknuo je kako se na ovom tečaju poljoprivrednici uče kako na svojoj maloj proizvodnji i u ovim uvjetima unutar gospodarstva koji nisu isti kao i u industriji  koristiti higijenske standarde.

 Ruža Skenderović iz Osječko – baranjske županije poljoprivrednicima je prenijela svoja znanja vezana za toplu preradu voća i pripremu džemova i marmelada.  Nedeljko Trgovec iz Poznanovca bavi se proizvodnjom voća i to prvenstveno jabuka, kruške viljamovke i aronije. Osim svježeg voća, voće prerađuju u sok, a počeli su i eksperimentalno s proizvodnjom rakije.

 

 – Pohađam sve te radionice koje organizira Savjetodavna služba i Krapinsko – zagorska županija jer bez znanja teško možemo naprijed – kaže Trgovec, koji ističe da problema s plasmanom nema, nego mu je veći problem količina, zaključivši kako dobra roba uvijek nađe kupca. – Treba se okrenuti oko sebe, prejti malo do mora, do lokacija gdje ima potražnje – istaknuo je. Među polaznicima koji je došao naučiti nešto novo je i Stjepan Drempetić, ispred OPG-a Drempetić iz Donje Stubice koji se bavi ekološkom proizvodnjom i preradom povrća i voća. – Mi prerađujemo voće u džemove, a došli smo naučiti i kako se pripremaju voćne rakije, vino, pekmezi – kaže Drempetić, koji se poljoprivredom bavi više od 25 godina, a ove ih je godine Krapinsko – zagorska županija nominirala za najbolji OPG.  Sveukupno proizvode na oko 2 hektara zemlje. Teško je baviti se poljoprivredom, posebice zbog mraza i tuče, stoga povećavaju proizvodnju u zatvorenom prostoru. – Mi sve navodnjavamo, imamo vodu iz bunara, a skupljamo i kišnicu koja je najbolja za navodnjavanja. Plasman nam nije problem, mi ne možemo toliko proizvesti koliko ima interesa za naše proizvode – kaže Drempetić.

 

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook