Prethodni članak
Sljedeći članak

Nova studija otkrila kakav učinak kava ima na zdravlje crijeva


Znanstvenici s talijanskog Sveučilišta u Trentu, zajedno s istraživačima javnog zdravstva s Harvarda i nekoliko drugih globalnih sveučilišta, produbili su ranija saznanja koja su otkrila da je, kako navode u sažetku studije objavljene 18. studenoga 2024., kava “namirnica koja pokazuje najjaču povezanost s komponentama mikrobioma.”

Nova studija potvrdila je ovo uvjerenje i pokazala značajan porast “dobrih” bakterija u probavnom sustavu. Konkretno, otkrili su mikrob nazvan Lawsonibacter, koji je kod ljubitelja kave bio prosječno osam puta brojniji u usporedbi s osobama koje ne piju kavu. Lawsonibacter “obitava u crijevima gotovo svih odraslih osoba u regijama gdje se pije kava, ali kod konzumenata kave njegova se količina drastično povećava,” izvještavaju istraživači, dodajući: “Ovo je najsnažnija povezanost između određene hrane ili pića i specifične bakterije koja je ikada identificirana.”

Istraživači također objašnjavaju kako Lawsonibacter djeluje u crijevima kako bi postigao ovaj učinak.

Kava je napravljena od fermentiranih zrna kave i sadrži stotine spojeva, uključujući brojne antioksidanse koji hrane crijevni mikrobiom, piše The Healthy. (Ovi antioksidansi također mogu podržavati zdravlje srca i metabolizma, smanjujući rizik od dijabetesa i drugih fizioloških problema.)

Još jedno iznenađujuće otkriće istraživačkog tima jest da kava sadrži, kako navode, “pristojnu količinu vlakana, otprilike 1,5 grama po šalici.”

Evo što to znači: “Kada crijevne bakterije hrane vlaknima iz kave, obično proizvode korisne kratkolančane masne kiseline koje podržavaju naš metabolički, probavni i imunosni sustav te rezultiraju povećanjem korisnih mikroba.”

Da ne spominjemo kako mnogi ljubitelji kave cijene njezinu ulogu u osiguravanju redovite probave. Još jedna pobjeda za zdravlje i sreću crijeva!

 

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook