OMILJENI ZIMSKI NAPITAK: Osim što nas grije i smiruje, ima brojne blagodati
S dolaskom hladnijih dana nekako svi često odabiremo čaj kao omiljeni napitak. On nas ugrije i vrlo često doprinosi boljem raspoloženju, a osobito se preporuča jer je poznat po svojim ljekovitim svojstvima.
Smatra ga se prirodnim lijekom bogatim antioksidansima, pa ga se preporuča kao prevenciju bolesti i za jačanje imuniteta, a mnogi od njih pomažu uspješno u borbi protiv prehlada i gripa.
Osim blagotvornog utjecaja na zdravlje, zbog široke palete različitih okusa, ispijanje čajeva za mnoge je poseban ritual i užitak za nepca.
No, znate li za što se koriste pojedine vrste čajeva?
Čaj od šipka, primjerice, zbog visokog sadržaja vitamina C služi kao sredstvo za jačanje imuniteta te uspješno umanjuje upale i blagotvorno djeluje na naše tijelo.
Crni čaj (ruski čaj) je dobro piti uz večeru jer pomaže u regulaciji probave, ali i štiti i jača organizam iznutra te pomaže cirkulaciji.
Čaj od bazge opušta, smiruje i daje osjećaj topline, a da bi bio učinkovit treba ga piti već na prvi znak upalnih procesa. djeluje protuupalno.
Čaj od đumbira okrepljuje, poboljšava raspoloženje i zagrijava tijelo, pomaže u mršavljenju jer održava osjećaj sitosti. iako se tradicionalno priprema tako da se gomolj nareže na trakice (nariba) a potom prelije kipućom vodom, možete ga pripremiti i od đumbira u prahu.
Sljezov čaj je odličan za zimsko razdoblje. bijeli sljez najčešće se koristi za liječenje dišnih organa, kod prehlade, gripe, upale ili bronhitisa, a crni sljez je izvrstan protiv promuklosti.
Čaj od kamilice umanjuje nemir, uravnotežuje i utječe na miran san, stoga se preporuča piti ga prije spavanja. Nedavno je istraživanje pokazalo da može produljiti životni vijek. Preporuča se i kod jutarnjih mučnina, grčeva u trbuhu, u liječenju kolitisa, gastgritisa i općenito bolesti probavnog trakta.
Čaj od limunske trave uništava bakterije i gljivice u tijelu, odličan je protiv povišene tjelesne temperature, djeluje smirujuće, ublažava simptome prehlade, bolove u mišićima, grlobolju.
Zeleni čaj pak osvježava organizam, podiže raspoloženje i stimulira cirkulaciju. antioksidans je te potiče izlučivanje štetnih tvari, pomaže u smanjenju celulita, a kožu čini glatkom i čvrstom.
Oolong čaj doprinosi zdravijoj koži, usporava proces starenja, što znači manje bora i kožnih mrlja.
Čaj od duda (murve) može spriječiti nagomilavanje masnih naslaga u arterijama, dobar je za dijabetičare.
Osim ovih koji su posebno ljekoviti, mnogi uživaju radije u voćnim okusima čajeva, poput šumskog voća, jagode, naranče, borovnice… Kako god, zimi je izuzetno traženi napitak, jer nas, ako ništa drugo, ugrije.