Prethodni članak
Sljedeći članak

ONI ZNAJU: Jeste li se pitali što se nekad nosilo ispod suknje i kakva je bila intimna higijena?

'Donje rublje uvijek je imalo praktičnu funkciju'


Povodom obilježavanja međunarodnog dana muzeja, prošlog petka Muzej "Staro selo" Kumrovec u suradnji s Galerijom Muzeja Moslavine, Kutina otvorio je zanimljivu izložbu "Zaviri ispod" (donje rublje i higijena), autorice Slavice Moslavac koja je brojne izloške u kumrovečkoj galeriji popratila i prigodnim katalogom.

Posjetitelje izložbe pozdravila je domaćica Tatjana Brlek, voditeljica Muzeja "Staro selo" Kumrovec, muzejska pedagoginja i viša kustosica, istaknula bogatstvo izloženih eksponata koji su nekada nosili žene i muškarci, a sada se koriste uz folklornu odjeću.

Autorica izložbe i vrhunskog kataloga, Slavica Moslavac  posjetitelje je uvjeravala da će moći vidjeti kako se održavala higijena donjeg rublja.

Rekla je da je donje rublje uvjek imalo praktičnu funkciju pružanja potpore i higijene kako intimni dijelovi tijela ne bi dolazili u kontakt sa svakodnevnom odjećom islično. Podsuknje s brojnim naborima te ljetnje gaće s čipkama na nogqavicama  donjele su Europljanke (Čehinje, Slovakinje, Mađarice...).

One su osim gaća, nosile po nekoliko podsuknji od sasvim uz tijelo uskih i kratkih, do bogato ukrašenih i ubranih u pojasu koje su morale biti jako uštirkane te dužih gaća sa čipkom koje i danas možemo vidjeti na brojnim folklornim priredbama. ostale Hrvatice su također nosile više vrsta podsuknji, podsukljunki, kurti, kurtica, unteroka, granjerača raznih dužina i ukrasa, a pri radu kada su se gornje rubače zadizale ili potpregnule morale su se vidjeti podsuknje, bar djelomično, ukrašene čipkom. Tradicijsko žensko donje rublje i to grudnjaci, korzeti, gaće, gotovo se i nije nosilo, samo u određenim prilikama ili neprilikama kada su žene imale "svoje stvari". Muškarci su i po nekoliko gaća nosili zimi, ispod gornjih nešto debljih suknenih, lanenih ili plišanih hlača, a u hladnom perioddu nosili su heklane i pletene nakurnjake.

Izložbu je otvorila Danijela Lončar, zamjenica načelnika općine Kumrovec, pohvalila težak posao na pripremi ove bogate i zanimljive prezentacije. Projekt je popratio i glazbeni trio "Zelenjak".

Otvorenju izložbe predhodio je muzejski edukativni program, prikazom starih zanata. U to vrijeme prostor muzeja preplavilo je preko 70 učenika nižih razreda Češke Osnovne škole Jana Amosa Komenskog Daruvar i ČOŠ Josipa Ružičke iz Končanice koji su bili oduševljeni očuvanim objektima i eksponatima koji dočaravaju nekadašnji život i rad stanovnika kumrovečkog kraja. Osobito su ih zanimale stare kovačnice iz minulih stoljeća.

Katalog je objavio i tekst poznate književnice Božice Brkan - "Košula za na noč".

Iz udruge "Oroslavski vez", Ana Harapin i Dragica Benko prikazale su malim posjetiteljima pokazale su kako su stare nošnje bile ukrašavane vezovima.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook