Prethodni članak
Sljedeći članak

[OTKRIO NAM TAJNU UZGOJA] Prve banane u dvorištu Marijana iz Oroslavja

Šest zelenih plodova veličine tek oko 4 centimetra Marijan s ljubavlju pazi i nadgleda svakodnevno, nadajući se da će narasti u prave velike plodove. Kako će teći njihov razvoj još ne zna, obzirom da mu je ovo prvo iskustvo s ovim egzotičnim voćem, no trudi se zaštititi ih najbolje što može


Prvi plodovi banane iznenadili su prošloga tjedna Oroslavčanina Marijana Miketića, koji je stablo banane kupio prije četiri godine. – Prije pet dana primijetio sam male plodove i jako sam im se razveselio, bilo je to jako lijepo iznenađenje – rekao nam je 77 – godišnji Marijan, koji već više od 25 godina uzgaja ljekovito i ukrasno bolje, voće, povrće i lozu, koristeći samo prirodna gnojiva.

Prvo iskustvo s ovim voćem

Iako najviše pažnje pridodaje ljekovitoj aloe veri, i banane su njegova velika strast, stoga ne čudi što su prve banane u njegovom dvorištu prava radost. Šest zelenih plodova veličine tek oko 4 centimetra Marijan s ljubavlju pazi i nadgleda svakodnevno, nadajući se da će narasti u prave velike plodove. Kako će teći njihov razvoj Marijan još ne zna obzirom da mu je ovo prvo iskustvo s ovim egzotičnim voćem, no trudi se zaštititi ih najbolje što može. Mladim su bananama zbog slatkoće trenutno jedini naprijatelji pčele i ose koje ih neprestano oblijeću, a potencijalno će na njih 'navaliti' i mravi.

– Posipam ih vapnom u prahu kako bih ih zaštitio, da bi plodovi mogli izrasti čim veći – kaže Marijan koji je iz jednog drva koje je prvo nabavio rasadio osam novih stabalca. – Držim ih u teglama, kako bih spriječio da ih pojedu voluharice. Kad u tegli više nemaju dovoljno mjesta za širenje korijenja, ispuštaju mlade sa strane – pojasnio nam je.

Prezime u kući

Kod uzgoja nema, kaže Marijan, nikakvih posebnih caka, a klima im u Zagorju očito odgovara. – Ništa posebno joj nije potrebno da bi rasla, paše joj sunce i treba je puno zalijevati – dodao je. A zalijeva ih kišnicom ili vodom iz vlastitog bunara koja mora malo odstajati. Ne koristi nikakva umjetna gnojiva, već samo koprive namočene u vodi, koje, osim gnojiva, služe i kao zaštita od nametnika. Obzirom da ne mogu prezimiti vani, Marijan ih pred svaku zimu posprema u kuću.

– Pokušao sam ih zaštititi najlonom i ostaviti preko zime vani, no najlon ne diše i to nije bilo dobro. Sad prezime u kući. U proljeće ih izvadim van uza zid u zavjetrinu da ih vjetar ne uništi – ispričao nam je Marijan, koji se oko biljaka uglavnom brine sam. Osim ljekovitih, u njegovom dvorištu rastu razne voćke, smokve, pelin te vinova loza francuski hibrid, kaktusi, japanska vrba i japansko drvo uspjeha, bambus, lavanda, jorgovan i magnolija, anđeoska truba i razno ukrasno bilje, lješnjaci, orasi i još štošta, a gotovo za svaku biljku ima neku priču. – Biljkama treba pružati ljubav, a onda one to vraćaju – zaključio je, što mu je dokazalo i drvo banane koje je ove godine dalo svoje prve plodove i tko zna, možda će se Marijanovo dvorište u Oroslavju narednih godina pretvoriti u pravu malu plantažu banana.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook