Ovo ne biste trebali piti kad ste bolesni
Može imati neželjene posljedice
Već generacijama pića s elektrolitima reklamiraju se kao pomoć sportašima koji žele postići prednost koja se ne računa kao doping. Riječ je o pićima koja suzbijaju osjećaj iscrpljenosti zbog vrućine i grčeva tijekom dugih treninga.
Ova pića sadrže vodu, natrij, kalij i šećer, a osim što nas hidriraju, ujedno nam daju dodatnu energiju i potiču funkciju mišića. Nakon što su se prvi put na tržištu pojavila 1965. godine, ova pića i dalje postaju sve popularnija.
Bilo da ste sportaš ili ne, ljudsko tijelo stalno gubi vodu znojenjem, mokrenjem, pa čak i disanjem. Tijelo kroz vodu također izlučuje elektrolite, kao što su kalij i natrij, koji su nam potrebni za rad srca i drugih mišića.
Elektroliti dobivaju svoj naziv “elektro” jer imaju električni naboj kad se otope u vodi. Taj naboj omogućuje im sudjelovanje u kemijskim reakcijama u tijelu koje održavaju normalno funkcioniranje mozga, ravnotežu tekućina unutar i izvan stanica te pravilnu razinu kiselosti ili lužnatosti krvi.
Osim toga pića koja sadrže elektrolite pomažu nam i kad se osjećamo dehidrirano jer sadrže natrij koji zadržava više vode u krvotoku. Zato nam se nakon treninga često jede nešto slano, a također nakon slane hrane nam se pije puno vode, prenosi Science Alert.
Kalij pak regulira otkucaje srca i pomaže u normalnom stezanju mišića. Ako tijelu nedostaje kalija možemo osjećati bolne grčeve u mišićima. Mnoga izotonična pića sadrže puno jednostavnih šećera, koji se brzo probavljaju što nam povisuje razinu šećera u krvi koju naporni trening smanjuje, pa se tijelo vraća u ravnotežu.
Izotonična pića zamišljena su kao pomoć sportašima, međutim liječnici su počeli promatrati i njihovu učinkovitost pri liječenju bolesti želuca, jer se kod ovakvih stanja koja uzrokuju proljev i povraćanje iz tijela izbacuje velika količina elektrolita koje je potrebno zamijeniti.
Međutim, baš zbog toga što sadrže puno šećera, ova pića mogu biti štetna za već uznemireni probavni sustav te izazvati još jači proljev. U tom slučaju puno je bolje popiti nešto s manje šećera, a za preporučiti je i domaća juha.
U većini slučajeva uravnoteženi obroci i puno vode dovoljni su za zadovoljavanje dnevnih potreba za hranjivim tvarima. Tijekom intenzivnog fizičkog napora ili iznenadne bolesti, međutim, tijelo se može boriti za održavanje svoje uobičajene ravnoteže, i tad često možemo pribjeći uporabi raznih dodataka i nadomjestaka prehrani, no uvijek je bolje prvo se konzultirati s ljekarnikom, liječnikom ili nutricionistom.