Prethodni članak
Sljedeći članak

PEDIJATRI: Ovu hranu ne treba davati djeci


Pedijatrica Elizabeth Davis za HuffPost izjavila je da roditelji ne mogu potpuno ograničiti hranu koju djeca konzumiraju.
"Moja kći kod kuće pije samo vodu i mlijeko, ali ako ode na rođendansku zabavu i popije dvije čaše soka, to je u redu. Ako odemo na večeru i poželi limunadu ili čokoladno mlijeko kao poslasticu, i to je ok", dodala je. Ipak, postoje određene namirnice koje pedijatri poput dr. Davis izbjegavaju davati svojoj djeci ili barem ograničavaju koliko često to čine, prenosi Index.

Tvrdi bomboni
"Količina šećera u tvrdim bombonima je ogromna i doprinosi kvarenju zuba i pucanju cakline. Također predstavljaju opasnost od gušenja, tako da, ako bih morala zabraniti jednu stvar, to bi bili tvrdi bomboni", kaže dr. Christina Johns.

Ultraprerađena zapakirana hrana
"Svojoj djeci ne dajem ovu hranu jer sadrži previše soli i loših masti, a na raspolaganju imamo zdraviju cjelovitu hranu", dodaje dr. Candice Jones.

Riba s visokim sadržajem žive
"Izbjegavam ribu s visokim udjelom žive, poput skuše, sabljarke, tune. Živa može biti toksična za živčani sustav/mozak ako smo joj izloženi u većim količinama, stoga je najbolje izbjegavati je u potpunosti kod male djece i adolescenata čiji su mozgovi još u razvoju", ističe dr. Davis.

Slatki sokovi
"Nikada svojoj djeci nisam poslužila sok. Sokovi i bezalkoholna pića imaju vrlo visok udio koncentriranog šećera, saharoze, a često i kukuruzni sirup s visokim udjelom fruktoze. Uz to sadrže previše dodanog šećera i imaju vrlo malo vlakana", napominje dr. Jennifer Trachtenberg.

Hrana kojom se djeca mogu ugušiti
"Hrana koja predstavlja opasnost od gušenja za malu djecu uključuje kokice, hrenovke, grožđe, cherry rajčice, tvrde bombone, žvakaće gume, mrkvu, komadiće kuhanog mesa i dr. Ovu hranu treba rezati na vrlo male komadiće ili je treba izbjegavati u potpunosti dok djeca ne porastu", tvrdi dr. Davis.

Nepasterizirano mlijeko
"Moja djeca ne jedu nepasterizirane ili sirove mliječne proizvode ili drugu hranu i piće. Postoji rizik od gastrointestinalnih infekcija i teškog proljeva", zaključila je dr. Davis.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook