Prethodni članak
Sljedeći članak

PETAK TRINAESTI: Zašto je toliko 'nesretan'?

Praznovjerje ili ne, na spomen petka 13. većina nas pomisli na - nesreću!


Iza nas je još jedan petak 13., datum koji se najviše povezuje s praznovjerjem. Strah od 'ukletog' dana postoji stoljećima, a zanimljivo je spomenuti da čak postoji i riječ za fobiju od tog datuma koja se naziva – paraskavedekatriafobija.


Zašto je petak 13. postao toliko omražen datum? Postoji nekoliko objašnjenja. Ona biblijska kažu kako je baš na petak 13. Eva pojela jabuku sa stabla spoznaje, Noa upregnuo svoju barku, a Babilonska kula se srušila. Isto tako, u Novom zavjetu stoji kako je 13 osoba sjedilo za stolom s Isusom tijekom posljednje večere prije nego je razapet. Zanimljivo je dodati da se broj 13 smatrao nesretnim i prije Kristova rođenja te da se broj 12, odnosno broj apostola, smatrao brojem cjeline. U mnogim je zapadnjačkim zemljama zgrade čak ni nemaju 13. Kat, a mnoge kuće nemaju kućni broj 13.


Mnogi povezuju nesreću, petak 13. i crne mačke, no neke povijesne zanimljivosti svjedoče kako povezanosti između za dva pojma uopće ne postoji. U Japanu tako žene koje žive same smatraju kako će im crne mačke donijeti sreću u ljubavi, a nekad se smatralo da jedino i isključivo crne mačke ribarima donose sreću.


Bilo kako bilo, petak 13. samo je dan u nizu dana koji je kroz povijest dobio poprilično neopravdano negativnu konotaciju pa je možda bolje zanemariti praznovjerje i držati se one stare: Ništa mi neće ovi dan pokvarit.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook