Piju ga brojni Hrvati, a ne znaju koliko je štetan
Nova godina je idealna da čovjek sumira sve svoje loše navike i krene raditi one malo bolje. Često na vrhu tog popisa upravo je zdraviji život, a mnogi se tada odluče obična gazirana pića zamijeniti s dijetalnim verzijama. No, ugledna stručnjakinja tvrdi kako to i nije baš najpametniji potez.
Doktorica Emily Carter upozorila je na korištenje umjetnih zaslađivača poput aspartama, koji je uobičajena alternativa šećeru u ovim pićima
“Aspartam se naširoko koristi kao niskokalorična zamjena za šećer u mnogim dijetalnim gaziranim pićima. Iako je odobren za konzumaciju u reguliranim količinama, učestalo uzimanje povezano je s potencijalnim nuspojavama, osobito kod osjetljivih osoba”, istaknula je.
Analiza napravljena sa stručnjacima u CasinoWizardu identificirala su najčešće nuspojave na prehranu i bezalkoholna pića bez šećera, što uključuje prvenstveno glavobolje i migrene. Istraživanje je pokazalo da je 15-20% konzumenata aspartama sklono glavoboljama ili migrenama, a brojke rastu među onima koji su posebno osjetljivi na umjetna sladila.
Oni koji redovito piju pića bogata s aspartamom mogu imati razne nuspojave koje uključuje nadutost i probleme s želucom kod onih koji su osjetljiviji. Isto tako, oko 10 posto onih koji piju gazirana pića svjedoče o tome da su imali blagu probavnu nelagodu. Što se tiče neuroloških problema, neki su kazali kako su primijetili promjene u raspoloženju i probleme s pamćenjem, piše Mirror.
Mnogi konzumiraju pića bez šećera vjerujući kako će tako izgubiti kile, no mogu s druge strane povećati šanse da se prejedete kad je riječ o drugim stvarima. Stručnjaci IARC-a i JECFA-e, ogranaka Svjetske zdravstvene organizacije, navode kako postoji potencijalna kancerogena priroda aspartama 2023. godine, te predlažu dnevni maksimum od 40 mg po kg tjelesne težine.
Jedna limenka može imati i do do 200 mg, a aspartam se zna naći i u žvakaćim gumama, želatini, pa čak i u jogurtima.
Analiza koja je uključivala proučavanja niza studija o aspartamu iz 2021. godine i koja je predstavljena u britanskoj Nacionalnoj knjižnici medicine dignula je uzbunu među strukom, jer bi taj umjetni zaslađivač mogao izazvati zdravstvene probleme uključujući i one mentalne.