Prethodni članak
Sljedeći članak

PRINOVA U ZOOLOŠKOM VRTU: Mimi i Lenny dobili preslatkog majmuneka

Zagrebačka obitelj Hanumanovih langura ima prinovu

  • foto: Damir Kranjac/ZOO Zagreb

    foto: Damir Kranjac/ZOO Zagreb


Zagrebačka obitelj Hanumanovih langura ima prinovu. Posljednjih desetak dana od rođenja majmunčića obitelj je većinu vremena provodila u unutarnjoj nastambi, no kako je mladunče ojačalo, sunčeve su zrake ponosne roditelje namamile van.

Mladunče kojem se još ne zna spol, najčešće je u krilu brižne mame Mimi. U blizini je uvijek i Lenny – prava očinska figura.

Mimi i Lenny u Zoološki su vrt grada Zagreba stigli iz različitih zooloških vrtova u Njemačkoj, a suživot na maksimirskoj adresi pun je ljubavi. Najbolja potvrda toga je mladunče koje se u trenu uvuklo pod kožu svim djelatnicima Zoološkog vrta. U zajednici s njima živi još dvoje langura – Stela i Spock. I njihovo je mjesto rođenja Zagreb - ispričao je Damir Skok, ravnatelj Zoološkog vrta grada Zagreba.

Hanumanovi languri u prirodi nastanjuju tropske listopadne šume Indije. Biljojedi su. Velik dio vremena provode na tlu tražeći hranu i međusobno se družeći, a stabla koriste prvenstveno za spavanje. Hijerarhija tu dobiva pravu sliku. Dominantni mužjak spava na najvišem dijelu stabla jer je tamo najsigurnije. U divljini ih vrebaju razne zvijeri – od vukova preko tigrova do leoparda. Ako ne završe na njihovu tanjuru, Hanumanovi languri mogu doživjeti trideset godina.

Osim u šumama vole živjeti i u blizini ljudskih naselja. Nešto za pojesti pronalaze u otpadu, a neki im ljudi i ostavljaju hranu.Naziva ih se i indijskim svetim majmunima. Ime su dobili po Hanumanu, izuzetno cijenjenom hinduističkom bogu ljudskog tijela i majmunske glave koji se spominje i u slavnom epu Ramajana. Zbog posebnog statusa dijelove njihova tijela dio Indijaca nosi kao talismane jer vjeruju u njihov pozitivan učinak.

Hanumanovi languri prepoznatljivi su po vitkom tijelu te crnom licu koje je uokvireno bijelim krznom.

Zagrebačko mladunče, baš kao i u prirodi, uz majku će provesti nešto više od godinu dana. Potpuno neovisna mladež postaje s dvije godine. U europskim su zoološkim vrtovima Hanumanovi languri uključeni u uzgojni program ESB zbog čega je svaka nova jedinka, pa tako i ova najmlađa iz Zagreba, izuzetno vrijedna, stoji na službenoj stranici Zoološkog vrta.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook