Prethodni članak
Sljedeći članak

Radionica o novoj metodi liječenja svih dobnih skupina

Kroz radionicu, art terapiju sudionicima je približila magistra edukacije likovne kulture Jana Đurđević


U organizaciji Multimedijalnog centra STUB-KLUB i udruge Put mogućnosti, jučer je u Donjoj Stubici održano predavanje i radionica o art terapiji.

Art terapija je oblik psihoterapije koji primjenjuje stvaralački likovni proces kao sredstvo izražavanja i komunikacije s terapijskim ciljem. Čovjekove osnovne misli i osjećaji koji dolaze iz nesvjesnog i predsvjesnog puno prije nalaze svoj izraz u slikama nego u riječima. Takav način likovnog stvaralaštva koristi kreativni proces izrade umjetnosti s ciljem tjelesne, mentalne i emocionalne dobrobiti. Sve ono što čovjek ne može, ne želi ili ne zna izreći, kroz ˝ruku˝, odnosno kroz crtež ˝izađe˝ van. Sudjelovanjem u kreativnim likovnim radionicama nakon tretmana liječenja, mogu se smanjiti simptomi anksioznosti, depresije i boli te samim time povećati kvaliteta života.

Temu je zainteresiranim sudionicima približila Jana Đurđević, magistra edukacije likovne kulture koja je art terapiju proučavala još za vrijeme diplomskog studija Likovne akademije, a zatim i sama vodila likovne terapijske radionice sa onkološkim pacijentima na KBC Rebro u Zagrebu. U Donjoj Stubici je prisutnima prezentirala osnove art terapije sa podtemama dječja art terapija, art terapija kod trauma te sve potkrijepila primjerima iz prakse nakon čega su se sudionici iskušali u kreativnim zadacima same art terapije.

Javnost u Republici Hrvatskoj još nije dovoljno upoznata sa mogućnostima art terapije, no u drugim razvijenijim zemljama art terapeut je dio sustava kao što je to u Hrvatskoj npr. liječnik opće medicine ili zubar.  Art terapeut se tako vani može naći u školi, vrtiću, studentskom domu, popravnom domu, staračkom domu, bolnicama, zatvorima, itd.

Za potrebite korisnike i pacijente umjetnost je prilika da se izbaci ono što je unutra: osjećaj da jednostavno ne možemo pronaći prave riječi, a za pojedine je način ostavljanja nečeg opipljivog ili bijeg, kratak odmor od životnih poteškoća. - Mnoga istraživanja otkrila su kako je art terapija ublažila niz simptoma različitih bolesti. Pacijentima je nakon likovne terapijske radionice ublažen umor, pospanost, pa čak i teško disanje. Također, vrlo je korisna kod emocionalnih poteškoća smanjivanjem osjećaja napetosti i tjeskobe i povećavanjem osjećaja sigurnosti – istaknula je Jana Đurđević.

Predavanje je organizirano u okviru projekta Kluba mladih koji STUB-KLUB provodi pod pokroviteljstvom Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook