Prethodni članak
Sljedeći članak

Zabok je postao centar zagorskog amaterskog igranog filma i tv serija


Ako se za koju dramsku udrugu iz Hrvatskog zagorja može reći da je najzaslužnija za Zagywood, kako smo u ovom serijalu nazvali fenomen velikog broja snimljenih amaterskih igranih filmova i televizijskih serija, onda se to priznanje bez sumnje može dati Dramskoj udruzi „Kaj” iz Zaboka.

Osnovana je 2013. godine s ciljem očuvanja kajkavskog govora i očuvanje kajkavske baštine i njegovanje autohtonog narječja putem kazališnih predstava koje su bazirane na autentičnosti scene i scenografije iz zagorskog okruženja, u kojem udruga i djeluje. U periodu svog desetogodišnjeg postojanja postavili su osamnaest predstava autorice i redateljice Đurđice Seleš,koja je ujedno i predsjednica udruge.

„Sve predstave su komedije, a specifičnost svake od njih je upotreba što više starinskih riječi koje su otišle u zaborav, a specifične su za naše područje. Time se ljepota našeg „kaja“ prenosi širom „Llijepe naše“ s gostovanjima koje je udruga ostvarila, a do sada ih je bilo preko 500, što u samostalnoj organizaciji ili u pozivima na manifestacije u organizaciji gradova i općina diljem Hrvatske. Predstave koje su prikazane publici bile su Tužba 11, Oporuka , Grijeh, Prijevara, Penzija, Zemlja, Advokatova žena, Deveta zapovijed, Bankrot, Klub usamljena srca, Nekad i sad, Dobro se dobrim vraća, Čežnja, Do dva , Tako ljudi govore, Rastava braka, Sastanak u ponoć, i Baka Sofija”, nabrojala nam je predsjednica, Đurđica Seleš.

Pet puta bili su predstavnici Krapinsko – zagorske županije na festivalu kazališnih amatera u organizaciji hrvatskog sabora kulture, prilikom čega je Đurđica Seleš nominirana za najbolji tekst predstave Zemlja i predstave Do Dva, za najbolju režiju predstave Zemlja te za najbolju žensku glavnu ulogu u predstavi Oporuka i predstavi Do Dva.

Na festivalu pučke drame u organizaciji HSK, a čija je specifičnost sudjelovanje samo onih udruga koje se bave očuvanjem baštine i tekstova amaterskih pisaca predstavljali su Krapinsko – zagorsku županiju s predstavom Stric Miško, na kojem je Đurđica Seleš dobila nagradu za najbolji dramski tekst te nominaciju za najbolju režiju, a Jelena Puljek nominaciju za najbolju žensku sporednu ulogu.

Na Županijskim smotrama u organizaciji ZAKUUD-a KZŽ sedam puta proglašeni su najboljima te su, uz nagrade gore već navedene autorice i redateljice, koja je na nivou županije dobila mnogobrojne nagrade, nagrađivani i ostali glumci udruge.

No, onda dolazi nama najzanimljiviji dio, a to je trenutak kad 2015 g. Udruga odlučuje proširiti svoju djelatnost na snimanje filmova. Prvi u nizu kao pokušaj bio je film „Oporuka”, koji je bio ekranizacija istoimene predstave, a koju je udruga snimila u ETNO kući u Dubravi Zabočkoj koja je imala 90 posto autentičan izgled scene u kojoj se sama radnja predstave tj. filma odvijala. Po prvi puta udruga je ušla u suradnju s drugim amaterskim kazalištima na području KZŽ, zbog pomanjkanja glumaca. Snimatelj i montažer filma bio je Božidar Horvat, a redateljica Đurđica Seleš. Film je naišao na iznenađujuće dobre kritike publike nakon prikazivanja u kino Zabok i Novi Marof, čak 13 puta reprizno je emitiran na dvjema regionalnim televizijama.

Ponukani tako dobrim reakcijama i pozitivnim povratnim informacijama, udruga se odlučila svaku od postavljenih predstava snimiti u film , te prikazati na televiziji, no kako se njihov rad svodi na financiranja putem donacija i javnih natječaja koji nisu bili dostatni za provedbu takvog projekta u djelo. Ipak, od snimanja drugog filma „Na sudu” izašla im je u susret Općina Sveti Križ Začretje, te im financijski pomogla. Snimljen je potom na Lazu Bistričkom i treći film, pod naslovom „Je to po zakonu”, no zbog nemogućnosti daljnjeg financiranja, snimanje filmova tada je prekinuto.



Nakon kraće pauze udruga sklapa suradnju sa Zagorskom TV . te u njezinoj produkciji snima dva serijala humorističnog karaktera u trajanju od 15 po epizodi, a Mreža TV prikazivala ih je u terminu koji je bio zakupljen od Zagorske televizije. Prva serija pod nazivom „Ljeta pedeseta“ snimana je u 15. epizoda u trajanju po 15 min, no, budći da je u njoj sudjelovao velik broj glumaca, a sve se snimalo na volonterskoj bazi, postajalo im je sve teže okupiti glumce te je serija prekinuta.

Nakon toga započinje snimanje novog serijala „Jurek i Katica” od 30 epizoda u čijem je fokusu bilo dvoje glavnih glumaca, dok su ostali članovi dramske udruge bili raspoređeni po epizodnim ulogama, zbog lakše produkcije. Nakon završetka ovog serijala, u produkciji Zagorske tv. snimljen je i film „Dobro se dobrim vraća”, koji je premijerno prikazan na Tjednu kulture, zabave i športa Sveti Križ Začretje , potom u kinu Zabok, a zatim i na Mreža tv.

Snimatelj svih serija i gore navedenog filma bio je Nenad Kralj, a svi troškovi koji su proizlazili iz potrebe snimanja snosila je Dramska udruga KAJ. Režiju, tekst i montažu potpisuje Đurđica Seleš .

„Serije su privukle veliku gledanost publike , a najveće pohvale bile su bazirane na naglasku očuvanja naše domaće riječi i našeg domaćeg humora , koji se bitno razlikuje od ostatka drugih dijelova zemlje. Kako je toliki angažman oko snimanja tražio sve veći financijski izdatak , počelo se razmišljati o traženju dodatnih izvora financiranja , a ne da kazalište financira snimanje. Naime, mi smo prvo morali odigrati predstavu, da bi putem donacija građana koju smo na istoj dobili mogli snimiti seriju. U suradnji sa Mreža TV i Zagorskom TV sklopljen je nepisani dogovor da se krene sa snimanjem serijala od po 30 min , domaće humoristične serije „Knjiga života „ te da se na osnovu pilot epizode u zajedničkom partnerstvu pošalju prijave na razne javne natječaje , u HR , kako bi se sama produkcija mogla dići na viši nivo. Snimanje je krenulo , a uz put i emitiranje , no nakon sedme epizode Zagorska TV odustaje od ovog projekta zbog nedostatka vremena , te sam plan o traženju dodatnih izvora financiranja propada.”, ispričala nam je Seleš.


Kako je serija već krenula sa emitiranjem , udruga je prisiljena naći novog snimatelja i okrenuti se novoj produkciji , te kreću u suradnju sa Zlatkom Špiranec , kao vlasnikom firme Moderatus koja je registrirana za video produkciju. Udruga tako uspijeva snimiti i isfinancirati seriju do kraja to jest do 20 epizoda , podmirivši sve troškove snimanja iz vlastitog budžeta i uz pomoć donacije Potočki prometa iz Krapine. Nakon završetka snimanja krenuli su sa snimanjem filma Sastanak u ponoć , koji je prikazan na Tjednu kulture zabave i sporta u Svetom Križu Začretje , te u kino Zabok.

I konačno, nakon godina „mučenja” oko partnerstva i financiranja, Udruga konačno kupuje vlastitu opremu i započinje samostalnu produkciju. Prvi uradak je Božićni specijal pod nazivom „Za Božić želim ,“ a namijenjen je isključivo za prikazivanje na tv povodom božićnih blagdana.
Udruga je samostalno snimila i film „Pusti me da živim“ s kojim se prijavila na Zagreb film festival 2023 g.

Iako je glavni cilj i interes udruge zabavljanje publike i igranje komedija te snimanje filmova tog žanra, iapk su snimili i jednu potresna dramu „Do dva”, ekranizaciju istoimene monodrame autorice Đurđice Seleš , koja je isključivo namijenjena za borbu protiv nasilja nad ženama i borbu protiv raka dojke, stoga je taj film prikazivan samo u mjesecima u kojima je naglasak na te teme .

„Trenutačno traje emitiranje serije „Ljeta pedeseta” , „Jurek i Katica” , te Knjiga života na TV Zapad, a uskoro kreće i serijal od svih sedam filmova”, ispričala nam je Đurđica Seleš, glavni „spiritus movens” zabočke Dramske udruge „Kaj”.

Ovaj članak objavljen je uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz programa poticanja novinarske izvrsnosti.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook