Zašto je paradajz toliko zdrav
Iako su ga Španjolci donijeli u 15. stoljeću, tek u 19 stoljeću počeo se jesti. Prvo se pripremala zelena i pečena rajčica, a kad je sazrela i dobila lijepu crvenu boju, onda su je bacali jer su smatrali da je trula.
Znate li da je rajčica ili paradajz najkonzumiranije povrće na svijetu? Za nju se kaže da je izašla iz raja. Na salatu, u juhi, s mesom, raznim prilozima ili pasirana, rajčica je jednostavno neodoljiva, ali i korisna za naše zdravlje. U narodnoj medicini kruže podaci kako se paradajz pripremljen u maslinovom ulju, smatra pravim lijekom.Paradajz je moćni antioksidans, pomaže u borbi nakupina stanica raka, te u prevenciji od brojnih drugih bolesti. Paradajz je zdrav ne samo u sirovom nego i kuhanom obliku, jer kod kuhanja iskoristivost likopena raste, a ne smanjuje se. Inače, nema mjesta gdje se ne uzgaja, a proizvede ga se preko 70 milijuna tona godišnje. Bogat je hranljivim sastojcima i siromašan kalorijama.
Sudbina paradajza je slična sudbini krumpira koji je također zbog otrovnosti stabljike kasno stigao na menu. Iako su ga Španjolci donijeli u 15. stoljeću, tek u 19 stoljeću počeo se jesti. Prvo se pripremala zelena i pečena rajčica, a kad je sazrela i dobila lijepu crvenu boju, onda su je bacali jer su smatrali da je trula. Paradajz je podrijetlom iz Perua, s Anda, a uzgojili su je Azteci u Meksiku. Astetska riječ “tomatl” znači jednostavno “punašno voće” i španjolski osvajači su ju nazvali “tomate”. Rajčica je u Španjolsku u 16. stoljeću uvezao Kolumbo.
Paradajz je i pravi afrodizijak. Najbolje su oni paradajzi uzgojeni od starinskih sorata u bakinom vrtu. Oni imaju poseban okus. Najviše ljekovitih sastojaka imaju crveni na suncu sazreli plodovi, a najviše vitamina nalazi se neposredno ispod kore ploda.