Prethodni članak
Sljedeći članak

ZVUČI GROZNO Motorne su pile prvo bile dizajnirane za pomoć pri porodu

Prva svjetska motorna pila bila je fleksibilna pila koja se temeljila na lancu sata sa zubima koji su se pomicali ručicom. Omogućavao je liječnicima da brže prerežu hrskavicu karlice kako bi se proširio porođajni kanal. Tek 1905. je motorna pila upotrijebljena na stablima


Kad vidite motornu pilu kako ruši drvo, vjerojatno vam nikad ne bi pala na pamet pomisao: "kladim se da bi ovaj alat dobro funkcionirao tijekom poroda". Međutim, motorne su pile zaista prvo bile dizajnirane za pomoć pri porodu. Iako i porod danas nije ni malo lak, u vrijeme prije dušikovog oksida, morfija i moderne epiduralne anestezije bilo je znatno gore, piše IFLScience.

Prvi pisani zapis o uspješnom carskom rezu dolazi iz Švicarske u 16. stoljeću, a izveo ga je profesionalni kastrator krava na svojoj supruzi. Prema izvještaju - napisanom 82 godine kasnije - i majka i dijete su preživjeli. U međuvremenu je prvi objavljeni izvještaj o carskim rezovima u SAD-u daleko strašniji. U izdanju Western Journal of Medical and Physical Sciences iz 1830. godine dr. John L. Richmond opisao je slučaj teškog porođaja tijekom oluje. Nakon nekoliko sati, liječnik je vjerovao da je život žene u velikoj opasnosti, te je "osjećajući dubok osjećaj odgovornosti", s uobičajenim džepnim instrumentom, oko jedan sat u noći, započeo carski rez, piše Rtl.hr.

Oštricom iskrivljenih škara zarezao je majku i pokušao izvaditi dijete. Međutim, budući da je majka bila punija, a dijete veće, doktor je shvatio da će operacija biti puno teža nego što je mislio. S majkom u velikoj agoniji pristupio je spašavanju majke i uklanjanju ploda.

Sve ovo ilustrira kako su prije antiseptika i anestetika u medicini, carski rezovi bili izuzetno rizični i rijetki. Krajem 18. stoljeća, dva škotska liječnika, John Aitken i James Jeffray, smislili su rješenje za brži i učinkovitiji posao. Osmislili su motornu pilu za prepone. Prva svjetska motorna pila bila je fleksibilna pila koja se temeljila na lancu sata sa zubima koji su se pomicali ručicom. Omogućavao je liječnicima da brže prerežu hrskavicu karlice kako bi se proširio porođajni kanal.

Zvuči užasavajuće, ali ovaj uređaj je zapravo bio veliko olakšanje i poboljšanje u izvođenju carskih rezova i poroda općenito. Uređaj, konačno proizveden 1806. godine, nastavio se koristiti za uklanjanje bolesnih zglobova i na kraju je mehaniziran. Kasnije je korišten za amputacije, a s vremenom je primjenu našao u posve drugom području života, no tek 1905. je motorna pila upotrijebljena na stablima.

Još članaka iz "Lifestyle"

Facebook