Prethodni članak
Sljedeći članak

Čehulić dao ostavku zbog načelnikove samovolje

´Nezavisni´ Petar Čehulić, predsjednik Općinskog vijeća u Maču ostavku na to mjesto dao je još 28. ožujka zbog, kako je


´Nezavisni´ Petar Čehulić, predsjednik Općinskog vijeća u Maču ostavku na to mjesto dao je još 28. ožujka zbog, kako je tada objasnio na Vijeću, izgubljenog povjerenje u načelnika, a o konkretnim razlozima odlučio je progovoriti tek sada.

Vlast su u Maču držala četiri vijećnika HDZ-a i tri vijećnika Nezavisne liste koji su zajednički funkcionirali u sklopljenom općinskom braku u kojem je prije mjesec i pol nešto puklo. Nakon ostavke, Petar Čehulić je ostao vijećnik i žestoka oporba. Priča kako su njemu kao supotpisniku za virmane dolazili računi bez otpremnica, te da iz priloženog nije vidio tko je preuzimao tu robu. Prigovorio je to bivšem pročelniku Zvonku Srečiću i načelniku Stjepanu Sokoliću (HDZ).

Ni reklama, ni hir

– Uočio sam i da je na desetak otpremnica potpisan načelnik, i to recimo u Peršavesi, Vukancu i u još nekoliko mjesta. Pa nije on terenski putnik, što odmah daje sumnju u vjerodostojnost tih računa - rekao je Čehulić, koji spominje i kako je utrošena prevelika svota novaca za uređenje nogostupa od centra Mača prema Mliječnici, odnosno 60 tisuća kuna.

– Predračun s PDV-om za taj projekt iznosio je 154 tisuće kuna, a načelnik ga je s dodatnim radovima povisio na 218.401 tisuću kuna, što je Čehulića, kaže, jako zasmetalo.

Cesta Švendi - groblje je pak, priča Čehulić, napravljena bez natječaja iako se zna da za svaku investiciju koja vrijedi više od 200 tisuća kuna po zakonu treba raspisati natječaj.

- Posebno bode u oči što u troškovniku piše da se na toj cesti radilo strojevima 12 i pol dana po sedam i pol sati, a čija je dužina 160 metara. Takvim bi tempom došli do Zlatara – govori Čehulić, nazvavši je ´famoznom cestom´.

Navodi i primjer utroška novaca od Mjesnog odbora bez znanja predsjednika Mjesnog odbora prema cesti Ponjani i to za šoder kojeg su Ceste Varaždin kao izvođač radova bile dužne same pripremiti za podlogu. Kritizira Čehulić i asfaltiranje ceste u dužini od 980 metara koja je bila u planu za asfaltiranje, ali nije bila najvažnija. Isto tako navodi kako Općini ne treba još jedan pročelnik, jer Općinu već sad s načelnikom, računovodstvenim i komunalnim referentom košta 340 tisuća kuna za ovu godinu.

– Objasnio sam svoje razloge, to nije reklama, ni moj hir, već sam osjetio potrebu Mačancima reći čime se ja to ne slažem s općinskom vlašću. Načelnik i ja nismo ni u kakvom privatnom sukobu, a u politiku sam ušao s poštenim namjerama. Samo ne želim predsjedati Vijećem u kojem je Sokolić načelnik. Nema nikakve stranačke stege. U Vijeću su trojica nezavisnih vijećnika i svatko razmišlja svojom glavom – završio je Petar Čehulić.

Sokolić sve objašnjava…

Druga strana, načelnik općine Mače Stjepan Sokolić imao je svoje odgovore. Kako je rekao ´o situaciji s virmanima´, svi dokumenti koji su pravne i financijske prirode u Upravnom odjelu potpisuje isključivo načelnik.

- Da bi virman mogao u FINA-u trebaju četiri supotpisnika. Petar Čehulić je stupio na krivu dužnost u Općini i ako je mislio o svemu odlučivati trebao je postati načelnik. Naravno, on može dobiti na uvid svu dokumentaciji i troškovnike – dodaje načelnik.

Što se tiče navedenih primjera utroška većih sredstava nego što je definirano po troškovniku, asfaltiranje nogostupa, rad strojevima i ostalo, rekao je kako je sva dokumentacija u vezi toga u arhivi Upravnog odjela, a za sve navedene radnje napravljena je revizija i ništa nije van zakona.

- A cesta koja po njemu nije bila prioritet, financirana je iz programa donacije države za razvoj ruralnog dijela općine. Upravni odjel pak ne može funkcionirati bez pročelnika – rekao je Sokolić, poručivši neka se zapita zbog čega su otišli bivši zaposlenici u Općini.

- Mislim da se Čehulić našao povrijeđen, što ne može o svemu odlučivati - rekao je načelnik i naveo kako Čehulić koristi općinske nekretnine na sajmištu sa velikom kvadraturom koju plaća po znatno manjoj cijeni nego što je predviđeno, a isto tako u vrijeme dok je bio predsjednik Vijeća bio je supotpisnik odluke o zakupu, odnosno korištenju skladišnih i poslovnih prostora u vlasništvu svoga sina koji je također nezavisni vijećnik. Nije li to možda nepotizam ili sukob interesa – uzvraća Sokolić.

Još članaka iz "Mače"

Facebook