Prethodni članak
Sljedeći članak

KOD OBITELJI MICAK: Sinergija odlične zagorske hrane, vina, lijepe riječi i dobre zabave

Posjetili smo restoran Zagorski dvori i Vinariju Micak, čija su vina i zagorski štruklji ove godine trijumfirali na ocjenjivanju vina i Štruklijadi u Bedekovčini


Poznati vinar i ugostitelj iz Mladen Micak iz Marije Bistrice ove je godine iz Bedekovčine sa Štruklijade i ocjenjivanja vina ponio velika priznanja kojima je zaokružio jednu lijepu eno i gastro priču koju njegova vinarija i restoran u Mariji Bistrici pružaju gostima i turistima. Naime, zlatne su medalje na nedavno održanom 53. Sajmu i izložbi zagorskih vina osvojila već nadaleko poznata vina Vinarije Micak, a štruklji njihovog restorana Zagorski dvori trijumfirali su na ovogodišnjoj Štruklijadi.

Godišnje 20 tisuća komada

Posjetili smo obitelj Micak, koja nije skrivala oduševljenje zbog dobivenih priznanja. Gazdarica Nikolina, koja vodi restoran Zagorski dvori, rekla je kako je osvojeno prvo mjesto na Štruklijadi priznanje za sav trud i energiju koju već godinama ulažu u ovaj posao.  – Štruklji su posebno traženi, to je tradicionalni desert i rijetko tko dođe kod nas, a da ne pojede štruklje – rekla nam je Nikolina.

Za izradu njihovih zagorskih štruklja zadužene su kuharice Katica i Štefica, koje su nam pokazale kako razvući kvalitetno tijesto iz kojega, zajedno s nadjevom, nastanu ukusni štruklji. – To su vam godine iskustva. Naše su mame bile kuharice na svadbama, prenesle su svoje recepte na nas, a onda smo mi isprobavale i došle do onoga kak mislimo da je najbolje – ispričale su nam kuharice.

Tajnu recepture nisu nam htjele otkriti. Nismo im zamjerili, no ipak smo ih nagovorili da nam otkriju barem pola tajne. – Važnost je u tome da sve bude domaće. Domaći sir i vrhnje, jaja i mast iz OPG – a, velika je razlika između kupljenog i domaćeg. A jako je važno da štruklji budu friški i da ih ne zamrzavamo. A onu još jednu malu tajnu budemo sačuvale za sebe – složile su se majstorice Katica i Štefica koje dnevno, kada zapnu od jutra do navečer, naprave i do 500 komada, godišnje čak i do 20 tisuća, otkrila nam je Nikolina, dodavši kako svojim gostima, osim ovog najtraženijeg zagorskog deserta, nude i druge delicije tradicionalne zagorske kuhinje poput purice, race, pečenja s paca, domaćih kobasica i ajngemahteca, a restoran je otvoren svaki vikend za individualne posjetitelje te grupe i svečana slavlja prema najavi.

Vrhunska vina najbolje kvalitete

A nakon što smo guštali u trenutno najtraženijim štrukljima u Zagorju, kamo bismo se drugamo zaputili nego u podrum, k gazdi Mladenu, koji je ove godine iz Bedekovčine donio čak osam zlatnih medalja za svoja vina. Šampion ocjenjivanja u kategoriji bijelih mirnih vina redovite berbe s ostatkom šećera njegovo je vino Chardonnay berbe 2020., kao i u grupi crnih i ružičastih vina Darmol berbe 2015.

Na 6 i pol hektara Micak ima zasađeno 25 tisuća trsova uglavnom bijelih sorata, od graševine, bijelog sauvignona, chardonnaya, zelenog silvanca i muškata te svega deset posto crnih sorata cabernet sauvignona i merlota. Sve radove u trsju obavi sam, ručno i uz mehanizaciju, a uskoči i obitelj, dok se na berbu uvijek odazovu zagrebački umirovljenici, njih čak i po 150, stoga se taj posao puno lakše i brže obavi.

A koliko godišnje proizvede litara vina? – Kolko treba, kak bi svaki Zagorec rekel – našalio se Mladen te dodao kako je to u prosjeku oko 30 tisuća litara vina. – Gledamo isključivo na izvrsnost, samo visokokvalitetno grožđe, jer nam je cilj da nam vina ulaze u vrhunska. Imamo 22 vinske etikete i svatko među njima nađe svoje vino – kaže Mladen, dodavši kako se u vinu dokazao puno puta te je osvojio preko sto zlatnih medalja, stoga mu je ovoga puta ipak draže zlatno priznanje za štruklje.

Glavno za uspjeh

-Velika snaga cijele ove priče je ta što se nalazimo u Svetištu Majke Božje Bistričke, ovdje nas gost sam otkriva. A što je glavno za uspjeh? Izdvojio bih svoju snažnu obitelj koja me podržava, supruga, djeca, brat, šogorica, mama, a onda i konobarice Martina i Ivanka i kuharice Katica i Štefica, s mnogima smo kumski i rodbinski vezani. Zatim kvalitetan brijeg i puno, puno mukotrpnog rada, krvav je to posao kojega treba voljeti – zaključio je gazda Mladen.

A mi smo zaključili da on i njegova obitelj itekako vole ovaj posao, ali i da gosti vole njih. Po završetku razgovora, gazda je stavio harmoniku na rame i krenuo dočekati grupu umirovljenika koja je stigla iz Zagreba, na mjesto koje je jedna prekrasna sinergija svega najvažnijega što čini ljude zadovoljnima – vina, hrane, lijepe riječi i dobre zabave.

Dok smo radili reportažu, za jednim je stolom uživao mladi bračni par iz Ukrajine. Otkrili su nam kako su na medenom mjesecu te da su posjetili Pulu i Split, kao i da borave u Zagrebu. tom su prilikom posjetili Mariju Bistricu, kao i Zagorske dvore i Vinariju Micak, gdje su, kako su nam rekli, popili dobro vino i kupili vina kao poklon za svoje prijatelje i familiju.

 

 

Još članaka iz "Marija Bistrica"

Facebook