Milički: 'Nećemo se umoriti u izgradnji bolje i ljepše Bistrice'
Dan Župe Uznesenja BDM Marija Bistrica, Svetišta MBB, ali i Dan Općine Marija Bistrica slavi se 13. srpnja. Tim smo povodom, ususret ovom velikom bistričkom prazniku razgovarali s načelnikom Općine Marija Bistrica Josipom Miličkim
ZL: Izborna je godina, a mještani Marije Bistrice na izborima su Vam dodijelili još jedan mandat, treći po redu?
Milički: Izbori su iza nas, konstituirano je i Općinsko Vijeće. Prije svega želim zahvaliti svima koji su dali podršku, kako meni osobno za načelnika sa velikih 65 %, tako i našoj listi HDZ-HSU za Općinsko Vijeće. Zapravo nastavljamo sa radom, bez ikakvog prekida. Sve ono što smo najavili u predizbornom programu, sve ono o čemu smo komunicirali s našim mještanima, mogu reći da je krenulo i da nas očekuje jedno novo četverogodišnje poglavlje, u kojem se očekuje također još jedan pozitivan uzlet po pitanju razvoja cijele Općine Marija Bistrica i mogu samo izraziti zadovoljstvo i zahvalu.
ZL: Iako smo u posebnom vremenu, ograničenom mjerama i epidemiološkom situacijom, u Mariji Bistrici nastavljaju se veliki projekti. U odnosu na ovo vrijeme prošle godine, završen je novi Dječji vrtić?
Milički: Jako smo ponosni na taj projekt, a sadašnja situacija zapravo pokazuje koliko je on bio vrijedan i značajan, jer smo mnogostruko povećali kapacitet, a imamo još djece na čekanju. No, da se vratim na početak, ne bi htjeli da se zaboravi da nam novci za vrtić nisu pali s neba. Trebalo je najprije otkupiti zemljište, prilagoditi prostorni plan, izraditi projektnu dokumentaciju, dobiti građevinsku dozvolu. Nakon toga je naravno trebalo i iznaći sredstva, jer iz vlastitoga proračuna teško bi mogli realizirati takav projekt. Uspjeli smo sve to odraditi, sve je završilo kako smo i zamišljali i vrtić je proradio. Također, da bi ostvarili što veći kapacitet, u upotrebi je ostao i stari vrtić, koji je također, nemojmo zaboraviti ne tako davno uređen. Inače, projekt je, podsjetimo prošao na Mjeri 7.4.1. Dobili smo maksimalan intenzitet potpore 7,4 mil, kuna, a ukupan projekt je vrijedan preko 10 mil. kuna. Zaposleno je 9 novih djelatnica, od čega 6 odgajateljica. Od 80-tak djece koliko je nekada polazilo stari vrtić, ali i u posuđenu učionicu od Osnovne škole, jer podsjetimo po pedagoškom standardu stari je vrtić imao kapacitet za 35-oro djece, sada imamo upisano 165-oro djece.
ZL: No, 30-tak djece ipak je ostalo na listi čekanja?
Milički: Istina, i sad zamislimo kako bi izgledalo da nismo uspjeli odraditi sve ovo nabrojano u par godina, a što nitko prije nas nije niti probao u 40 godina?! Iskreno mi je žao svakog roditelja koji sada ima problema jer mu dijete nije upisano u vrtić. Nismo mi u našoj općini izolirani slučaj u tome. Mnoge JLS imaju problema s tim. Primjetan je trend da sve više djece, odnosno roditelja ima potrebu za vrtićki odgoj, smanjili su se baka servisi. No, jako sam žalostan kad čitam po društvenim mrežama napade pojedinaca i na vodstvo vrtića i mene osobno. Zaista mislim da nismo to zaslužili. Ponavljam sa 80-tak digli smo kapacitet na 165 i to po pedagoškim standardima. Nismo mogli predvidjeti da će i to biti premalo. Ali ne sjedimo skrštenih ruku već hitno poduzimamo radnje da riješimo i taj problem. Tražili smo od Agencije za plaćanje u poljoprivredi odobrenje da odmah krenemo sa izgradnjom još jednog aneksa na novom vrtiću kako bi osigurali dodatan prostor. Također, u planu je u sklopu nove područne škole u Lazu, osigurati i jednu prostoriju upravo za jednu dislociranu jedinicu vrtića. S time bi kapacitet podigli i na preko 200 djece i zaposlili još minimalno 4 odgajatelja/ice. Ponavljam, žao mi je svakog roditelja koji ima problem, ali molim za malo strpljenja, zaista se trudimo maksimalno brzo riješiti ovaj problem na zadovoljstvo sviju.
ZL: U tijeku su i radovi na središnjem trgu u Mariji Bistrica. I to je još jedan projekt na kojem su uspješno aplicirana EU sredstva?
Milčki: Preko LAG-a 'Zeleni bregi' prijavili smo se na natječaj 'Uređenje trga Pape Ivana Pavla II u Mariji Bistrici. U planu je zamijeniti postojeću javnu rasvjetu novom štednom i ekološki prihvatljivom, a pored toga promijeniti i granitne ploče na trgu, jer je veći dio oštećen. Ne radi se o nekim iskopima, nego o zamjeni popucalih ploča, koje estetski ne izgledaju dobro, a i opasne su. Sve skupa je dosta skupo, tako da ćemo morati ovaj projekt odrađivati u etapama. Popucale ploče se mijenjaju, a stare cijele se vraćaju. Namjeravamo se prijaviti i na nastavak ovog natječaja. Preko ovog prvog smo dobili 20.000 eura, a dio smo sami sufinancirali, a u počekom 9. mjeseca očekujemo u novom natječaju potporu i do 32.000 eura, pa bi uz vlastitu komponentu mogli vjerujem, završiti obnovu ovog unutarnjeg dijela trga u obliku elipse.
ZL: Još jedan veliki kapitalni projekt u građevinskom napreduje? Riječ je o izgradnji nove mrtvačnice i proširenju groblja?
Milički: Sama zgrada mrtvačnice je pred samim završetkom. Ono što je malo otežavalo, to je izgradnja grobnih polja, terasa. Vremenski uvjeti su bili nepovoljni dugo za takve radove, a ovo sušno vrijeme je zapravo sada savršeno za tu radnju. Tako da je nedavno pojačana dinamika radova i u rokovima smo, te vjerujem da ćemo u skoro vrijeme biti gotovi sa nasipavanjem. U svakom slučaju radovi napreduju i radujemo se završetku i ovog projekta.
ZL: Što se još može izdvojiti od važnijih aktivnosti?
Milički: Imamo i dosta aktivnosti i sa županijskim cestama. U tijeku je sanacija na ŽC Marija Bistrica – Konjščina, kao i sanacija propusta na istoj prometnici u Sušobregu na granici sa Općinom Konjščina, a kraj radova s očekuje početkom kolovoza. Na toj prometnici se pojavilo i još jedno klizište ispod Kapelice na Vinom Vrhu, nadamo se da će i to što prije krenuti u sanaciju. U Selnici, kod područne škole, krenuli su radovi na izgradnji nogostupa i oborinske odvodnje, a očekuje nas i asfaltiranje na ŽC u Selnici, dionica nešto veće od kilometra. U planu je i rekonstrukcija mosta na tromeđu Marije Bistrice, Gornje Stubice i Bedekovčine. Uskoro se nastavlja i nogostup prema Globočecu, sanacija potpornog zida na Lazu, zamjena krovišta na Društvenom domu u Podgrađu itd. Dakle, radi se po svim naseljima, a krećemo i u otkup zemljišta za sportsko rekreacijskog centra, što će značiti i preseljenje nogometnog igrališta. A naravno, jako nam je važna i Poslovna zona na prostorima bivše Tehnomehanike. Imamo pismo namjere jedne renomirane hrvatske tvrtke, koja ima u planu u tom prostoru otvoriti svoje pogone. Vrlo brzo slijedi nam operativni sastanak na kojem bi trebali dogovoriti smjer, kojim ćemo ići po pitanju stavljanja u funkciju pogona bivše Tehnomehanike. Također ne treba posebno napominjati kolika je važnost za Mariju Bistricu brze ceste, koja je stigla do naše općine, a slijedi izgradnja dionice 3.6 km do čvora Marija Bistrica. Do kraja godine ili početkom iduće očekuje se dobivanje građevinske dozvola i raspisivanje natječaja za odabir izvođača, te početak radova na spomenutoj dionici.
ZL: Što možemo očekivati od nove EU omotnice 2021-2027.?
Milički: Od 16. srpnja moći će se prijaviti ponovno na Mjeru 7.4.1, na kojoj smo mi već dobili dva projekta. Imamo namjeru prijaviti izgradnju Društveno – kulturnog centra na Lazu. Vrijednost projekta sa uključenom opremom i uređenjem okoliša je 4.250.000,00 kn s PDV-om. Namjeravano ga prijaviti odmah u prvoj minuti. Znamo koliko bi mogli imati bodova, a konkurencija je jako oštra. Naš hendikep je što smo u 5. od 8 skupina prema razvijenosti, a zbog manjeg broja stanovnika Laza Bistričkog od 1000, gubimo 5 bodova. No, vjerujem da će sve najbolje proći, a ako ne, naći ćemo drugi model da izgradimo Društveno – kulturni centar na Lazu.
ZL: U ovo vrijeme jedan od vrhunaca u Mariji Bistrici je i Manifestacija 'Ljeto u Mariji Bistrici', no nju ove godine nije lako organizirati?
MIlički: Nit vodilja je bila svakako uvažavanje epidemiološke situacije, ali već kod slaganja programa smo računali sa određenim popuštanjima i stoga je napravljen program, koji se može pronaći na stranicama naše Turističke zajednice, ali i u medijima. Definitivno nije jednostavno, no u hodu se prilagođavamo, poštujemo sve preporuke i pravila i ipak se radujemo što možemo organizirati u doduše, smanjenom obliku, ali ipak koncerte, predstave, biciklijada je jedna iza nas, jedna je u rujnu, zatim je tu drive in kino, susret klapa i još neki događaji. Neke smo tradicionalne događaje izbacili iz programa, neke prilagodili, i ne ostaje mi ništa drugo nego pozvati ljude da se ponašaju odgovorno, da se prilagođavaju epidemiološkim okvirima, ali da ipak dođu u našu prekrasnu Mariju Bistricu.
ZL: Poruka za kraj?
Milički: Za kraj želim podsjetiti da svim ovim spomenutim projektima treba dodati i Reciklažno dvorište, koja funkcionira. Ne smije se zaboraviti da vrlo uspješno odrađujemo priču sa gospodarenjem otpadom, jer sami sa svojom tvrtkom 'Lijepa Bistrica' prikupljamo otpad s područja naše Općine, a nedavno smo obnovili i vozni park. Ne smije se zaboraviti niti uređen Dom kulture, niti projekti e-central, WI-FI for EU, Newlight i drugi. Imali smo određenih šteta i od potresa na našem području. Maksimalno pomažemo i posredujemo koliko možemo. Pomažemo određenim mjerama i onima koji su bili najugroženiji ograničenjima zbog pandemije. Ima posla, ima izazova, ali ima još i volje da i dalje Mariju Bistricu činimo boljom i ljepšom. U tome se sigurno nećemo umoriti. Da će biti problema, biti će, ali mi smo ih spremni rješavati. Uz čestitke svim žiteljima Općina Marija Bistrica i župljanima Župe Marija Bistrica uz Dan Općine i Dan župe, pozivam ih sve na suradnju i pomoć za dobrobit cijele naše prekrasne općine Marija Bistrica.