Prethodni članak
Sljedeći članak

Cijene povrća tijekom cijele godine su iste, jedino je paradajzu cijena skočila

U nekim medijima govorilo se o previsokim cijenama rajčica, patlidžana, paprike, koje su na nekim zagrebačkim tržnicama duplo skuplje nego lani u isto vrijeme, a na jednoj je zabilježeno da je paprika dosegla čak 25 kuna za kilogram


Kako je vrijeme pripremanja zimnice, puno se ovih dana priča o cijenama povrća. U nekim medijima govorilo se o previsokim cijenama rajčica, patlidžana, paprike, koje su na nekim zagrebačkim tržnicama duplo skuplje nego lani u isto vrijeme, a na jednoj je zabilježeno da je paprika dosegla čak 25 kuna za kilogram. Kao razlozi navodi se loša godina za poljoprivrednike, bolesti koje napadaju povrće, suša koja je poharala pola Europe, loše sjeme… Da li je i kod nas takva situacija, prodaje li se povrće po duplo skupljim cijenama, provjerili smo na zabočkoj i oroslavskoj tržnici.

Cijena 'skočila' samo paradajzu

- Nisam podizao cijene povrća, osim za paradajz za koji je ova godina bila jako loša, pa ga je puno manje. Prije par tjedana prodavao sam ga za 5,5 kuna po kilogramu, a sada za 12 kuna za kilogram. Jako ga je još malo ostalo. No, drugom povrću nisam podizao cijene. Možda će biti malo više za povrće koje će uskoro stići iz plastenika, kada više nije sezona, ali neće to biti velike razlike, kunu, dvije samo skuplje – rekao nam je mladi proizvođač Tomislav Tomašec iz Jablanovca, koji redovito svoje povrće prodaje u Zaboku. Tako se na njegovom štandu paprika može naći za 8 kuna po kilogramu, patlidžan za 5 kuna, salata za 12 kuna. Kupus je, na primjer, čak i jeftiniji nego prije, kada je koštao 6 kuna, dok se sada može kupiti po 4 kune. On je i jako tražen, jer je sezona kiseljenja.

– Ne želimo pretjerivati s cijenama. Za sada prodaja ide dobro, zimnice su se uglavnom napravile i sada najviše idu salate i zelje – dodaje Tomislav. I drugi prodavači rekli su nam da je godina bila loša, posebno za rajčicu.

– 200 kilograma je propalo, bilo je gnjiloga. No drugo povrće je u redu, dobro se prodaje i cijene se nisu podizale. Najviše se prodaje mrkva, mahune, mladi grah i salata – rekla je vlasnica OPG – a Ana Žukina. Kod nje se patlidžani nađu po 8 kuna za kilogram, mrkva je 10 kuna, rajčica 10 kuna, kao i paprika. Krumpir se nađe za 5 kuna po kilogramu, cikla po 10, luk po 10, mahune po 20 kuna za kilogram. Najskuplji je grah putrek za kilogram kojeg se treba izdvojiti 40 kuna, dok je trešnjar po 30 kuna za kilogram. U ponudi su se našli i prvi ovogodišnji kesteni, koji se mogu kupiti za 20 kuna po kilogram, no baš se i ne kupuju, kažu prodavačice.

Ima i mladoga krumpira

Na oroslavskoj zelenoj tržnici ponuda povrća i dalje je bogata, a potražnje ima, iako su mnogi već pospremili zimnicu. Jedino paprike više gotovo da i nema, a paradajz je još uvijek u ponudi, i to po stalnoj cijeni od 10 kuna, unatoč tome što mu je prošla sezona koja je ionako ove godine bila loša. Cijena mu se, složili su se ponuđači, mijenjala nije previše, jedino je na samom početku sezone bio nešto malo skuplji. – Imamo još i mahuna po 15 kuna, a i mladoga krumpira, supruga je ''za probu'' ove godine posadila kasnije, pa još i sad imamo mladoga – rekao je vlasnik OPG – a Miljenko Pilarić. Na štandu vlasnice OPG – a Tatjane Hikec iz Gornje Stubice za zimnicu još uvijek ima cikle po 6 kuna i paprike po 10 kuna. U ponudi je i zelje i kelj, po 5 kuna za glavicu, mrkva i grincajg po 10 kuna, krumpir po 3 kune, ali i češnjak po 50 kuna. – Cijene su uvijek iste. Roba je naša, onda nema potrebe da se cijene dižu – rekla je vlasnica OPG – a, koja je svojim kupcima ponudila već i matovilac, po 10 kuna za 20 dag. Na oroslavskoj tržnici svake subote osim već spomenutog možete kupiti i razno voće, ali i med, sir te bučino ulje.

Još članaka iz "Oroslavje"

Facebook