Prethodni članak
Sljedeći članak

[FOTOGALERIJA] Ovi Zagorci imaju prave ušminkane i uščuvane limene ljepotane

U njihovo uređenje utrošeno je puno vremena, truda, kao i ljubavi, da bi oni danas izgledali kao da su izašli iz tvornice

  • Kruno Hursa

    Kruno Hursa


Oldtimer vozila su rijetkost na našim cestama i postali su prava atrakcija. Vidimo ih tek na nekim susretima oldtimera, a sve se češće koriste i na vjenčanjima za vožnju mladenaca. Svi se slažu kako oldtimer vozila imaju dušu i poseban dizajn dok danas većina automobila sliči kao jaje jajetu. U Hrvatskoj se po starodobno vozilo - oldtimer smatra motorno vozilo koje je proizvedeno prije trideset i više godina, koje je radi njegovanja povijesnih naslijeđa i tehničke kulture sačuvano ili ponovno sastavljeno u izvornom obliku, koje se ne koristi u svakodnevnom prometu i koje je razvrstano u kategoriju oldtimera. Kako su rijetki, tako su i skupi, no njihovi vlasnici ne pitaju za cijenu. Vlasnici naših oldtimera su zanimljivi po tome što ih je većina sama uređivale, utrošila puno vremena, truda, ali ljubavi, da bi oni danas izgledali kao da su izašli iz tvornice, 'ganc' novi.

Crveni Peugeot koji plijeni pažnju

Kruno Hursa iz Velikog Trgovišća vozi automobil marke Peugeot 404 s 1600 kubika, benzinac. Auto je restauiriran u originalu. - Kupio sam ga u lošem stanju. Sedmi mi je to takav autom. Jako je udoban, prava limuzina. Volim taj auto jer sam se na njemu naučio voziti.Tata je imao takav dizel novi. Zhrihtal sam ga sam. Restauracija me je koštala nekoliko tisuća eura. Potrošio bi i više, ali sam doma, na sreću, starih dijelova. Motor je repariran. Svima se dopada auto, pitaju me koliko košta. Inače, znam jednog čovjeka koji takav auto prodaje za 90.000 kuna – kaže Hursa, koji o prodaji ne razmišlja.

Jedini Renault na 6 kotača u svijetu

Jeste li kad vidjeli Renault 4 na 6 kotača? Ako jeste, onda je to bio žuti 'renolček' Jurice Bizjaka iz Zlatara, inače vlasnika i poznatog žutog Hammera. - To je jedini Renault 4 na 6 kotača u svijetu – pojašnjava ponosno vlasnik. Sređivao ga je oko dvije godine. - Najprije smo ga s kumčetom postavili u osnovne linije, produžili ga za još jednu osovinu, a onda odveli u limarsku radionicu gdje je dotjeran. Star je 26 godina, on ne može biti oldtimer. Može po godinama, ali čim se izmijeni šraf na originalu on se više ne može certificirati - pojasnio je Bizjak.

Za Renault je rekao kako mu je uvijek bio simpatičan auto. - Kupio sam tri komada i sa tri uzeo najbolje dijelove i složio jedan. Ova je boja najnovijeg Renaultovog Twinga. Interijer je dizajnirala Regeneracija Zabok – ispričao je Bizjak, koji je za taj auto dobio ponudi za prodaju u iznosu 40.000 eura. Kad smo ga pitali zašto na 6 kotača, odgovorio nam je protupitanjem: Pitam ja vas zašto baš na 6 kotača? Ne znam, tako mi je palo na pamet. U mirovini sam i moram razmišljati kreativno da mi mozak ne zakržlja – našalio se Bizjak, veliki zaljubljenik u skupocjene automobile.

Ljepotan iz stare garaže

Antun Vrbanović iz Oroslavja, vlasnik autoservisa i trgovine, a koji se bavi i restauracijom oldtimera vozila, posjeduje dva oldtimera, Volkswagen TL iz 1966. godine, tip 3, kompletno uređen po top klasi, boje morskog pijeska (sea sand) i Bubu iz 1970. koja je dobra, ali nije uređena. Do Wolksvagen TL-a došao je sasvim slučajno. – Nazvao me prijatelj da ruši jednu staru kuću i da u garaži stoji TL. Auto je dugo stajao u garaži pa su mu se zapekle kočnice i zablokirao motor. Izvlačenje je trajalo satima. U uređenje je utrošeno jako puno novaca i sati. Uređivali smo ga sedam godina. Da smo računali sve utrošeno, rekli bi da je potrošeno od 8.000 do 9.000 eura, no bilo je tu pomoći prijatelja i kompenzacije. Auto je u voznom stanju, spreman za registraciju – ispričao je Vrbanović, koji će svog limenog ljubimca posuditi prijatelju Silviu Tomiću u promotivne svrhe Malog uličnog festivala u Stubakima. Vrbanović nije razmišljao o prodaji. Takav isti, tri godine mlađi, na sajmu u Stuttgartu se prodavao za 24. 000 eura.

I narodni auti drže cijenu

Na istom tom sajmu, Fiat 126 - Peglica prodana je za 3.700 eura, a Renault 4 za 8.000 eura. U Hrvatskoj, ističe, postoji dvije vrste oldtimera: entuzijasti koji spadaju jedva kraj s krajem jer to vole i onih Hrvata koji imaju jako puno novaca pa kupuju Porschee i Jaguare i ne znaju ih cijeniti jer ih nisu sami napravili i 'zamazali' ruke. Kod nas su se u davna vremena vozili stojadini i fičeki, jer u komunizmu nije bilo tko mogao voziti Mercedes i zato ih i nema puno sačuvanih. Iako su danas rijetko i fićeki, koji su također postali egzotika i drže dobru cijenu – kaže Vrbanović.

Fićo sa sentimentalnom vrijednošću

Kompletno uređena i novoregistrirana Zastava 750, fićo iz 1985. godine vlasnika Željka Žukine, automehaničara iz Donje Stubice nema cijenu, jer, kako kaže, posjeduje preveliku sentimentalnu vrijednost. – Tata ga je kupio novog 1985. godine. Vozila ga je mama i to jako dugo godina. Nije se kvario. U uređenje je utrošeno oko 4.000 eura. Od prvog dana je u našim rukama pa smo ga odlučili urediti i sačuvati – ispričao je Žukina, koji je svu mehaniku radio sam. Imao je ponudu za prodaju i to za 5.000eura. – Svi me pitaju zašto ga nisam polakirao u crvenu boju. Zato jer mu je ova žuta original boja i htio sam da izgleda kak je izgledao kada je kupljen novi – rekao je Žukina.

FOTOGALERIJU OLDTIMERA MOŽETE POGLEDATI NA LINKU ISPOD:

http://www.zagorje.com/fotogalerija/zagorski-oldtimeri

Još članaka iz "Oroslavje"

Facebook