Prethodni članak
Sljedeći članak

Grad s dva gradonačelnika ili kronologija političkog bezumlja

Proteklog tjedna kulminirala je kriza gradske vlasti u Oroslavju. Borba oko prevlasti u Vijeću i za mjesto gradonačelnik


Proteklog tjedna kulminirala je kriza gradske vlasti u Oroslavju. Borba oko prevlasti u Vijeću i za mjesto gradonačelnika potaknuta aljkavošću Središnjeg državnog ureda koji nikako da donese odluke o ovom slučaju dovela je do situacije u kojoj Oroslavje ima dva gradonačelnika.

Oba naravno tvrde da su oni legitimni predstavnici vlasti, pozivajući se na odluke Vijeća (svaki svojeg). No, krenimo redom kako se što događalo.

Četvrtak

Predsjednica HDZ-ovog Gradskog vijeća, Vesnica Kantoci sazvala je sjednicu kojoj se nisu odazvali vijećnici koalicijskih stranaka, Štoviše, neki od njih nisu ni željeli preuzeti preporučene pošiljke koje su im dostavljene na kućne adrese. Jedno od obrazloženja je bilo da je riječ o ništavnom dokumentu budući da nema upisanu klasu niti urudžbeni broj te pečata Gradskog vijeća. Čak se moglo čuti kako će se protiv Vesnice Kantoci podići i tužba zbog lažnog predstavljanja.

Na početku sjednice konstatirano je da je prisutna većina vijećnika, kao i predstavnici medija te građani. Među građanima najuočljiviji su bili bivši načelnik Petar Grljač te pjevač lakih nota i poduzetnik Jadran Dogan.

Sjednica je otvorena analizom proračuna za razdoblje od 1. siječnja do 31. listopada 2006. Milan Babić pozvao je Stjepana Kovačeca kao građanina da komentira izvješće, koji je nabrojao nekoliko stavki proračuna koje su premašile planirani iznos ili su iz nekih drugih razloga HDZ-u neprihvatljivi.


Kontravezna Vesnice Kantoci

Uslijedilo je prihvaćanje ostavke Vesnice Kantoci na mjesto ravnatelja Otvorenog učilišta retroaktivno s 20. rujnom. Uz to smijenjeno je i Upravno vijeće Učilišta uz obrazloženje da s jednim djelatnikom ne treba Upravnog vijeća te se sve ovlasti prenose na osnivača, odnosno Grad. Uslijedile su proceduralne točke izbora i imenovanja članova komisija, potpredsjednika Vijeća gdje su izabrani dr. Josip Perinić i Stanko Čičko.

Zatim je van snage stavljena odluka Gradskog vijeća o trasi brze ceste Popovec-Marija Bistrica-Mokrice koja je po HDZ-u kočnica te je prihvaćen preijedlog HDZ-a koji je suglasan s Projektnim biroom Hrvatskih cesta.

Postavlja se pitanje zašto se među 15 točaka dnevnog reda koje većinom reguliraju smjene, izbore i imenovanja našla i ova. Da li je moguće da su predstavnici Grada na sastancima u Gradu i Županiji dogovorili sve krivo, a da HDZ čiji predstavnici nisu bili na sastancima znaju sve o ovoj temi?

Nakon toga uslijedila je smjena gradonačelnika Janka Knezića te je za gradonačelnika izabran Milan Babić. Njega je pak u Vijeću zamijenio Milan Novosel. Donijeta je odluka o obnašanju dužnosti gradonačelnika te je opozvano ovlaštenje osobama koje su raspolagale novčanim sredstvima Grada. Na posljednjoj točci Milan Babić obratio se nazočnima inauguracijskim govorom. Zahvalio se na izboru te je sva događanja opravdao spašavanjem Oroslavja od troškova prijevremenih izbora te promjenom spoticajnog proračuna u poticajni čime bi se pokazalo da se ne bore za fotelje.

Zanimljivo je da je 15 točaka dnevnog reda odrađeno za samo tridesetak minuta. Nakon sjednice Babić je otkrio i kako je sjednica održana u Gradskoj vijećnici iako je gradonačelnik Knezić to odbio te je čak i brava na ulaznim vratima promijenjena.

- Ušli smo legalno pomoću ključeva. Dobili smo ih od vlasnika ovog prostora Matičnog ureda, odnosno Ureda državne uprave – rekao je Babić.

Uslijedio je razgovor s novinarima u kojem je Milan Babić na izravno novinarsko pitanje „hoćete li sutra doći na posao“, odgovorio „sigurno neću“.

Petak

„Sigurno neću“ u petak ujutro pretvorilo se u „hoću“. Milan Babić prvi se pojavio u Gradskoj upravi te sjeo u fotelju gradonačelnika. U uredu gradonačelnika ubrzo su se skupili predstavnici obje strane te je počelo natezanje oko toga tko je gradonačelnik, koje traje i danas. A rasprava se vodila cijelo vrijeme te su se teme vrtjele u krug.

Na izravno pitanje kako to da je promijenio mišljenje i došao u ured, Babić je odgovorio kako je to odluka stranke koja je održala sastanak nakon sjednice. On nije bio za to, na sastanku je zastupao tezu da ne treba doći, dok je stranka ipak odlučila drugačije i on te odluke poštuje...

Igrokaz u gradonačelnikovom uredu

Donosimo i mali isječak iz onoga o čemu se u petak raspravljalo u uredu gradonačelnika.

Danica Hursa (HNS): (Babiću) Zašto si tu?
Ivan Tuđa (SDP): Jesi li svjestan da je to čista laž i prevara. Nagovorili ste gđu. Kantoci da lažno svjedoči o meni.
Milan Babić (HDZ): Gosp. Tuđa i gđa. Hursa za mene ne postoje.
Povela se i rasprava o Središnjem državnom uredu.
Babić: Vi ne priznajete Državnu upravu, rekli ste da vas ne obvezuje njihovo mišljenje.
Tuđa: Jedno je mišljenje, a drugo rješenje. Mi smo postupili po rješenju i sazvali novu sjednicu. Dok Državni ured ne kaže da ta ostavka nije legitimna ti nisi gradonačelnik. Mi smo se žalili Upravnom sudu. Jel´ ti znaš da je prijava Vesnice Kantoci protiv mene odbačena. Ako je vijećnički mandat sporan stvar je osobne kulture da se čeka rješenje. Ako će bit pozitivno ostajemo, ako ne odlazimo. Možda gosp. Babić misli štrajkati glađu?
Babić: Gospodo novinari vidite li vi ovdje nekoga da štrajka glađu? Gda. Kantoci je došla na sjednicu i osporila ostavku na mjesto vijećnika s izjavom da je to učinila pod prisilom. Po toj osnovi je tada Gradsko vijeće priznalo i potvrdilo njezin mandat nakon čega je i izabrana za predsjednicu Vijeća.
Tuđa: Gradsko vijeće ne potvrđuje mandate. Meritorna je samo odluka Državne uprave i suda.
Kad se počelo raspravljati o prelascima vijećnika u HDZ i mjestu gradonačelnika.
Stanko Čičko (HDZ): Da nam niste dali mogućnost ne bi to učinili.
Hursa: Slažem se da je sve dopušteno, ali mora biti i legalno. Kako ćete objaviti izbor?
Babić: Gradonačelnik se postaje trenutkom izbora, a ne objavom. Pričate gluposti.
Tuđa: Sam si u novinama izjavio da prekidaš prijateljstvo s Vesnicom Kantoci.
Babić: To sam rekao u momentu kad nisam znao da je na nju vršena prisila. Tko je donio ostavku u Grad?
Tuđa: Ja.
Babić: Onda nemamo što dalje raspravljati.
Tuđa: Tko je donio ostavku na mjesto ravnatelja u Grad?
Babić: Ja.
...
Tuđa: Čudno je da se prijetnja prijavi nakon mjesec dana.
Babić: Da li su bili pritisci kad smo mi tražili Vijeće i na silu joj se tada pokušao oduzeti mandat? Pozvali ste gosp. Krsnika i uz pomoć zaštitara održali sjednicu.
Tuđa: Upravo na toj izjavi da sam ju ja prisilio, a ne netko drugi pada stvar u vodu. Razmislite malo o tome.

Tada stiže i policija koju je zvao gradonačelnik Janko Knezić te od njih traži zaštitu i osiguranje prava da radi svoj posao. Policija s dvojicom gradonačelnika obavlja razgovor te odlazi, ne riješivši ništa.

U 10.30 sati Milan Babić i HDZ-ovci odlaze na gablec. Dok ih nema stižu zaštitari koji također ne rješavaju pitanje već samo pozivaju ponovno policiju i odlaze na što im je Milan Babić zaželio sretan put u Zabok. Opsada gradonačelnikovog ureda se nastavlja.

Babić: Mi smo njih pozvali na gablec, a oni nama zaštitare. Pozivam crkvene krugove da za bivšeg gradonačelnika Janka Knezića održe jednu misu zadušnicu kao direktora Tipa.
...
Tuđa: Vi vlast temeljite na lažima. Netko će te doći pitati što si napravio.
Babić: Prijetiš mi. Čuli ste. Tko će me doći pitati?
Tuđa: Sud.
Hursa: Hoćete li mi napokon omogućiti 30 minuta s gradonačelnikom?
Babić: Tu sam. Što me želite pitati?
Hursa: Ja vas ne priznajem za gradonačelnika, želim razgovarati sa svojim gradonačelnikom, a vi mi to ne dopuštate.
Babić: Ukoliko vam nešto smeta možete izaći. Gdje se gasite, govorite k´o papiga.
Hursa: Baš vam hvala.
Policija je stigla i drugi put i naravno vratila se bez obavljenog posla. Ovog puta u zapisnik je osim glavnih aktera ušao i vaš novinar kojeg je policija ispitala kao svjedoka događanja.

Gradonačelnik Janko Knezić uporno je cijelo vrijeme zvao Središnji ured državne uprave i napokon je nakon podneva uspio dobiti državnog tajnika Antuna Palarića. On mu je obećao da će se sitaacija riješiti početkom sljedećeg tjedna. Odgovor se još uvijek čeka.

Nedjelja

U očekivanju ponedjeljka i nastavka dvovlašća, o temi dva gradonačelnika govorilo se i u nedjelju i to s mjesta s kojeg se to nije očekivalo. Stanje u gradu osudio je oroslavski župnik Drago Bosnar. Potaknut stalnim pitanjima svojih župljanja i njihovim ljudskim i moralnim dilemama oko podjela u Gradu, morao je s oltara župne crkve progovoriti o cijeloj situaciji.

- Među ljudima u gradu koji se deklariraju kao kršćani, dolaze u crkvu i na misu, ne zauzimaju se svi za kršćanska načela, poput istinoljubivosti i poštenja. Nedolično je za kršćanina da se čapa za stolicu jer ako nešto nije jasno u pravnoj državi postoje instance gdje se nejasnoće mogu razriješiti – rekao je vlč. Bosnar.

Tjedan drugi a.d.

Na kraju svega budući su se u petak smjenjivali u fotelji Knezić i Babić, ipak je nabavljena i druga fotelja, pa mogu obojica normalno sjediti. Poziv HDZ-a koaliciji da se dogovore oko daljnih poteza te ponuda o dogovoru oko nekih čelnih mjesta u gradu odbijena je.

Koalicija je na svojoj koordinaciji donijela odluku da se u petak održi javna tribina o proračunu, da se on prezentira građanima, nakon čega bi trebala uslijediti i sjednica Gradskog vijeća na kojoj bi proračun trebao biti prihvaćen.

Ne možemo de se ne osvrnemo na rad Središnjeg državnog ureda. Situacija u Oroslavju vjerojatno je komplicirana, ali pitamo se što rade tamo ti „pravni stručnjaci“ jer očito Oroslavje nikoga ne zanima.

Mali gradić s mizernim proračunom nije nikom zanimljiv. Kad su u pitanju bili Dubrovnik, Požega, Velika Gorica ili Sisak, brzo se našlo rješenje.

Posljednja vijest:

Vlada Republike Hrvatske donijela je odluku o raspuštanju Gradskog vijeća Oroslavja. Odluka je donešena zbog kršenja zakonskih odredbi u radu gradskih tijela vlasti te je time okončana priča o političkoj krizi i dvovlašću koje je u Oroslavju trajalo proteklih sedam dana.

Za povjerenika u Oroslavju je imenovan Tomislav Žibrat iz Klanjca, čiji će zadatak biti u roku od 60 dana raspisati prijevremene izbore koji će gradski proračun košatati nekoliko stotina tisuća kuna.




Vezani članci:

Kantoci ravnateljica oroslavskog učilišta

Oroslavje- Blamaža gradskih vijećnika?

Treći prelazak u HDZ u deset dana

SDP: HDZ kupuje potkupljive i labilne vijećnike

HDZ-ova prevlast kratko trajala

Vesnica Kantoci:
Napuštam politiku, hoću mirno spavati!


Grad s dva gradska vijeća

Zbog financijskih problema prešli u HDZ

Još članaka iz "Oroslavje"

Facebook