Prethodni članak
Sljedeći članak

[ŠARENE RUČICE I PLAVI BALONI] U Oroslavju je obilježen Svjetski dan svjesnosti o autizmu

Na druženju na Orotrgu okupili su se vrtićevci i školarci


Na Oro trgu u Oroslavju danas je obilježen Svjetski dan svjesnosti o autizmu. Događanje je organizirala, u partnerstvu s Gradom Oroslavje, oroslavska udruga u nastajanju koja će se baviti problematikom djece s teškoćama u razvoju.

 

Na druženju su se okupili polaznici DV Cvrkutić te učenici nižih razreda oroslavske osnovne škole, koji su temperama otiscima svojih ručica naslikali radove šarenih boja, koje su prepoznatljive u zaštitnom znaku svjesnosti o autizmu, a to je šarena kravata. Druženju su se pridružila i djeca s autizmom, sa svojim roditeljima. Jednako tako, trg su obojali i plavi baloni, još jedan od znakova obilježavanja ovoga dana.

-Ovo je prvi puta da smo obilježili Svjetski dan svjesnosti o autizmu, kako bismo upoznali ljude s djecom koja imaju autizam i kako bi shvatili da ona nisu ništa drugačija nego ostala djeca, samo se malo razlikuju u ponašanju. Također, ovaj se dan obilježava kako bi se skrenula pozornost na djecu s tim poremećajem, kako ona ne bi bila izopćena iz društva – rekla je Donata Pejčić, patronažna sestra u Oroslavju.

 

Najavila je i kako postoji ideja osnivanja udruge za djecu s teškoćama u razvoju. – Prema mojim saznanjima, u Oroslavju imamo troje djece s autizmom, no imamo desetak djece koja imaju neke druge teškoće u razvoju. Stoga bismo željeli osnovati udrugu koja bi bila podrška toj djeci, ali i njihovim roditeljima i obiteljima. Naš je Grad zajedno s gradonačelnikom izuzetno senzibiliziran za djecu, stoga nam je ponuđen i gradski prostor gdje bismo otvorili Centar za autizam. No, tek smo krenuli, puno je posla pred nama – rekla je Donata Pejčić, dodavši kako će se kroz udrugu ipak moći puno više pomoći djeci s teškoćama u razvoju i njihovim obiteljima kroz razna ovakva događanja, edukacije, radionice sa stručnjacima i slično.

 

Autizam je biološki razvojni poremećaj u mozgu. Genetika poremećaja je složena i zasada se još ne zna koji geni su za to odgovorni, iako se u nekim slučajevima autizam povezuje s određenim činiocima koji uzrokuju defekte pri rođenju, ali s kontroverznim hipotezama o tome da autizam uzrokuju cjepiva korištena u dječjoj dobi. Autizam se najčešće razvije u prve tri godine života i uglavnom traje do kraja života. Autistične osobe imaju teškoće u komunikaciji i socijalnim odnosima te se opiru svakoj promjeni navika. Njihovo ponašanje obilježava nezainteresiranost za druge, mehaničko ponavljanje pojedinih pokreta ili radnji te neuobičajeno vezivanje za neki predmet. Neka autistična djeca pokazuju iznimne motorne, matematičke i druge vještine. Osobe s autističnim poremećajem imaju niz životnih teškoća, no primjerena edukacija njih samih, jednako kao i obitelji, ali i pozitivan stav u društvu mogu poboljšati kvalitetu njihova života. Upravo je zbog toga i ustanovljen 2. travnja kao Svjetski dan svjesnosti o autizmu, čime se želi skrenuti pozornosti javnosti diljem svijeta na sve veći problem ovoga složenog poremećaja.

 

Još članaka iz "Oroslavje"

Facebook