Kakav start Zaboka u sezonu! Drama sa sjajnim završetkom

Prvo kolo FAVBET Premjer lige košarkaša Hrvatske, Dinamo Zagreb – ZABOK 96:99

• Luka Cvitanović.JPG

Luka Cvitanović

Košarkaši Zaboka gostujućom su pobjedom protiv Dinama (96:99) na najbolji mogući način otvorili novu sezonu u FAVBET Premijer ligi košarkaša Hrvatska. Bila je to prava drama u kojoj su obje momčadi imale puno uspona i padova, a na kraju je više prisebnosti imao Zabok i zasluženo pobijedio.
Zabok je bolje otvorio i u 7. minuti imao vodstvo od četiri koša viška (10:14) ponajviše zahvaljujući raspoloženom Sikiriću. S druge strane odlično je igrao rutiner Novačić, a nakon prvih deset minuta na semaforu je stajalo 17:16.

Poslije trice Novačića u 13. minuti domaći su se prvi put opipljivije odlijepili (25:19). Razigrao se tada Cinac, pa je Zabok dvije minute prije kraja imao i vodstvo (34:36), no do kraja druge četvrtine Dinamo radi seriju od 6:0 i na „veliki odmor“ se odlazi rezultatom 40:36.

Tricom Mikšića Dinamo u 22. minuti odlazi na najvećih +7 (43:36). No vrlo brzo s dvije trice uzvraća Cinac, probudio se Lužaić, a u 26. minuti Sikirić postiže tricu za novo vodstvo Zaboka (50:51), da bi se u zadnjih deset minuta ušlo s izjednačenim rezultatom (58:58).

Četvrtu četvrtinu odlično je s osam uzastopnih koševa otvorio Lužaić, nadovezao se dvicom Črnjević i Zabok nakon serije od 1:0 ima velikih devet koševa viška u 34. minuti (63:72).  No redaju se greške Zaboka, u 37. minuti Cinac dobiva i tehničku pogrešku, domaći za nepune tri minute rade seriju od 12:0  i prelaze u vodstvo (75:72). Zabok uzvraća dvicom Lužaića i tricom Cvitanović i tri minute prije kraja minimalno vodi (75:76). Nazirala se šokantna završnica, koja se je i dogodila. Šesnaest sekundi prije kraja Dinamo ima tri koša viška (83:80), nakon što je Zabok zaboravio na Kraljevića. Jedanaest sekundi prije kraja Cinac tricom vraća stvari na početak, a da bi devet sekundi prije kraja Kralj pogodio za 85:83. Loptu uzima Cvitanović i sa sirenom pogađa za produžetak (85:85).

Minutu prije kraja produžetka Cvitanović pogađa važnu tricu za +3 Zaboka (93:96). U idućem napadu uzvraća Mikšić polaganjem za 95.96. Cvitanović tada promašuje tricu, a Mikšić devet sekundi prije kraja pogađa jedno slobodno bacanje za izjednačenje (96:96). I onda Cvitanović sa sirenom pogađa tricu za konačnih 96:99 i promovira se u junaka utakmice, a svojoj momčadi donosi vrijednu pobjedu.

Najefikasniji kod Zaboka bili su Antonio Sikirić i Milan Lužaić. Sikirić je imao double-double učinak od 21 koša i 10 skokova, a Lužaić je uz 21 koš upisao i 5 asistencija. Junaku utakmice, Luki Cvitanović jedan je skok nedostajao do double-double učinka. Upisao je 20 koševa, 9 skokova i 6 asistencija, a jedan skok je na kraju od double-double učinka dijelio i Dinu Cinca koji je na kraju upisao 20 koševa, 9 skokova i 2 asistencije. Domaće je s 31 košem i 6 skokova predvodio Ivan Novačić, dok je Filip Kraljević upisao 18 koševa i 4 skoka.
Moćno oružje u rukama Zaboka bila je trica, pogodili su Zabočani 18 šuteva za tri iz 40 pokušaja što je 40% uspješnosti.

Ova pobjeda svakako je veliki poticaj za momčad sjajnog trenera Ivana Tomasa i najbolja pozivnica da se u petak u 20,10 sati Gradska sportska dvorana u Zaboku pristojno popuni i da pomogne Zaboku da napravi čudo protiv Zadra. Zabočani su imali i prednost u skokovima (45-40), a upisali su i jednu asistenciju više od domaćina (23-22).

DINAMO ZAGREB – ZABOK 96:99 (17:16, 23:20, 18:22, 27:27, p 11:14)

ZAGREB: KC Dražen Petrović, GLEDATELJA: 150, SUCI: Vulić, Perlić i Hartman.

DINAMO ZAGREB: Paponja 6, Garafolić 13 (1-2), Miholić, Kralj 13 (0-1), Nakić-Vojnović, Majić, Mikšić 12 (3-6), Novačić 31 (2-2), Pehar, Vučić 3 (1-2), Kraljević 18 (6-6), Jacović. TRENER: Vanja Miljković

ZABOK: Sikirić 21, Pavković, Lužaić 21 (6-7), Cinac 20 (4.4), Herceg, Savić 5, Črnjević 8 (3-4), Lihtar, Borovčak, Cvitanović 20 (7-8), Karahodžić 4 (1-2). TRENER: Ivan Tomas