Prethodni članak
Sljedeći članak

'Centar svijeta' dobiva novu notu turizma - Prapovijesni park posvećen vunastom nosorogu Eriku!


Na sastanku Vlade sa županima, predstavnicima Udruge gradova i Hrvatske zajednice općina dodijeljen je niz ugovora iz Javnog poziva za dodjelu bespovratnih sredstava jedinicama lokalne i regionalne samouprave za razvoj javne turističke infrastrukture Ministarstva turizma i sporta.

Varaždinskoj županiji dodijeljen je tako ugovor o dodjeli bespovratnih 69.000 eura za provedbu projekta „Uređenje Prapovijesnog parka Ludbreg“. Ugovor je uručen županu Varaždinske županije Anđelku Stričaku koji je istaknuo kako će Ludbreg, kojeg još nazivaju gradom čuda i legendi, sad biti poznat i po Prapovijesnom parku Ludbreg posvećen vunastom nosorog Erik/a.

– Ludbreg, odnosno „Centar svijeta“, osim što je poznat kao mjesto najveće vjerske manifestacije na sjeveru Hrvatske „Dani ludbreške Svete nedjelje“, znanstvenom centru LORI za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području, arheološkom parku Iovia – Botivo, Otoku mladosti i vidikovcu Sveti Vinko, uskoro će dobiti novu turističku atrakciju. Zahvaljujući bespovratnim sredstvima Ministarstva turizma i sporta, u suradnji s Gradom Ludbregom krećemo u realizaciju „Uređenja Prapovijesnog parka Ludbreg“. Kreiranjem tog parka predstavit će se znanstvene spoznaje o životu na mjestu današnjeg Ludbrega u ledeno doba, ali isto tako istaknuti važnost očuvanja eko sustava. Uvjeren sam kako će nova turistička atrakcija postati omiljeno mjesto djeci, ali i svim posjetiteljima, odnosno turistima, te će zasigurno obogatiti turističku ponudu Varaždinske županije – rekao je župan.

A koliko je ovaj projekt važan u sklopu kojeg  će se isticati važnosti očuvanja ekosustava i prirodnih staništa, te geoloških i geomorfoloških prirodnih vrijednosti istaknuo je gradonačelnik Grada Ludbrega Dubravko Bilić.

– Ludbreg zahvaljujući vunastom nosorogu koji je ovdje pronađen ima dokaz koji potvrđuje dugotrajnost života na ovom području. Osim edukativnog značaja ovaj projekt je dodatni iskorak unaprjeđenja kontinentalnog turizma. Prapovijesni park bit će smješten u samom centru grada, našoj oazi zelenila, odnosno na Otoku mladosti. Ova jedinstvena lokacija na najbolji mogući način prikazat će tu davnu prošlost našega grada koji je očigledno na temelju pronađenih dokaza oduvijek živio punim plućima – kazao je Bilić. Inače, vunasti nosorog izumrla je vrsta nosoroga koja je živjela prije 550.000 do 12.000 godina na području Europe i sjeverne Azije, s velikom i upečatljivom glavom te kutnjacima s visokom krunom, bio je impozantna životinja sa zakrivljenim nazalnim rogom dugim i do 90 centimetara.

Tijelo mu je bilo prekriveno dugom, oštrom dlakom, dosezao je težinu do 2,9 tona i dužinu tijela do 360 centimetara. Priča o otkriću nalaza vunastog nosoroga – Erike, započela je krajem 1982. godine na području Malog Segečaka. Nalaz je prva primijetila i na njega upozorila Erika Ivančić, zbog čega on i nosi njezino ime. Tematska izložba Erik/a – vunasti nosorog iz 2020. godine zasigurno je bila jedna od najvećih i najatraktivnijih projekata varaždinskog Gradskog muzeja, a trenutno se priprema izlaganje vunastog nosoroga u sklopu najnovijeg postava Hrvatskog prirodoslovnog muzeja u Zagrebu. 

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook