Prethodni članak
Sljedeći članak

Danas se u Zagrebu odlučuje o sudbini Lobor-grada

Problematika Doma za psihički bolesne odrasle osobe Lobor-grad, vezano uz mogući povrat imovine, tema je sastanka župani


Problematika Doma za psihički bolesne odrasle osobe Lobor-grad, vezano uz mogući povrat imovine, tema je sastanka županice Vlaste Hubicki, načelnika Općine Lobor Andrije Smetiška, ravnateljice Doma Lobor-grad Katarine Mušec i predsjednice Upravnog vijeća Doma Verice Ivančić s pomoćnicom ministra zdravstva i socijalne skrbi Katjom Matijević, koji će se održati danas u 11 sati u Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi.

Kako je u tijeku postupak utvrđivanja naknade za oduzetu imovinu – nekretnine koje koristi Dom za psihički bolesne osobe Lobor-grad (Dvorac Lobor-grad i dio zemljišta), u vezi s tim moguć je problem zbrinjavanja korisnika Doma, odnosno, ako dođe do povrata imovine, korisnici bi trebali biti premješteni u druge slične objekte u Hrvatskoj.

Dom djeluje od 1945. godine, zbrinjava 452 korisnika, uglavnom duševno i mentalno bolesnih, iz područja cijele Hrvatske, a organiziran je na način da su korisnici smješteni u dva zasebna objekta – Dvorac grofova Keglevića, građen u 16. i 17. stoljeću, i drugi dio objekta sagrađen 1979. godine.
Problem je i to što Dvorac, u kojem stanuje 200 korisnika, ne udovoljava uvjetima za smještaj korisnika koji su propisani Pravilnikom o vrsti doma za djecu i doma za odrasle osobe, te uvjetima glede prostora, opreme i posebnih stručnih i drugih djelatnika doma socijalne skrbi. Građevinske preinake nisu moguće jer je to spomenik kulture. Sobe su prevelike, neadekvatni sanitarni prostori otežavaju skrb radnika o korisnicima, prizemlje je zahvaćeno vlagom, nema lifta a stepenište je strmo i viosko, pa je do sada bilo i povreda.

U drugom dijelu objekta smješteno je 238 korisnika u bitno drukčijim uvjetima. Osim u interesu korisnika, kontinuitet rada Doma u interesu je i Općine Lobor i Krapinsko-zagorske županije zbog radnika Doma. Naime, Općina Lobor je gospodarski pasivan kraj, pa je stoga zaposlenost radnika, njih ukupno 139, izuzetno važna.

Upravno vijeće Doma za psihički bolesne osobe Lobor-grad na svojoj je sjednici u rujnu 2004. godine donijelo zaključak da inzistira na izgradnji zamjenskog objekta gdje će se zbrinuti 200 korisnika i koji će udovoljavati Pravilniku.

Za izgradnju objekta osigurano je zemljište i cjelokupna infrastruktura u krugu zemljišta Doma Lobor-grad, a njegovom izgradnjom nastavio bi se kontinuitet zbrinjavanja korisnika i uposlenost radnika.

Cilj sutrašnjeg sastanka jest upoznavanje Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi sa kompletnom problematikom Doma, vezano uz mogući povrat imovine, te zauzimanje za rješenje predloženo na sjednici Upravnog vijeća, odnosno za izgradnju zamjenskog objekta.

Izvor: Radio Zlatar

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook