Prethodni članak
Sljedeći članak

Formula uspjeha: »Med se vrca na kotačima»

Piše: Ivo Šućur
Nakon što su sretno i medno zaključili prošlu godinu, članovi Pčelarskog društva «Kvirin Broz»


Nakon što su sretno i medno zaključili prošlu godinu, članovi Pčelarskog društva «Kvirin Broz» okupili su se prošle subote u bistrou «Žarko Broz» na 9. godišnoj skupštini koja je bila i izborna.

Pozdravljajući goste zagorskih pčelarskih udruga, Slavicu Rajner iz Pregrade, Nenada Dominića iz Zaboka, Damira Mudrinjaka iz Mača, Nenada Martinjakai iz Konjščine i osobito mag. vet. Josipa Crnca, člana UO Pčelarkog saveza Hrvatske, predsjednik klanječke udruge Stjepan Bosek je u izvješću za proteklu godinu istakao da su njihovi pčelari, premda malobrojni, osvojili 20 medalja na izložbama i ocjeni kvaliteta svog meda.

Uz to su sudjelovali na raznim stručnim i edukacijskim skupovima i stjecali znanja i iskustva za vrhunsku pčelarsku proizvodnju.Uz širenje članstva, osobito su radili na pomlađivanju Zato su u programu za ovu godinu postavili i obvezu da u blizini kumrovečke OŠ postave školski pčelinjak za edukaciju i poticaj mladih na bavljenje pčelarstvom.

- U našoj udruzi većinom smo stacionarni pčelari, a samo je jedan selica, Stjepan Smičić iz Risvice kod Kumrovca, koji svoje pčele vozi na ispašu u Petrinju i Kostajnicu, a poznata je formula uspjeha: »Med se vrca na kotačima»- naglasio je Stjepan Bosek.

Bilo je govora i o zaštiti kvalitetnog meda na međunarodnom tržištu, pogotovo kad se zna da podneblje Hrvatskog zagorja nudi iznimne uvjete za uzgoj meda, osobito od bagrema (akacije), za što je dobio i svjetsko priznanje.
- Med s geografskim porijeklom moramo prodavati u odgovarajućim teglama, a ne u rinfuzi. Zatim, izraditi katastar paša, peludni atlas, osobnu kartu meda i time se zaštititi od najezde pčelara iz EU kad se jednog dana i Hrvatska nađe u ovoj zajednic- kazao je mag. vet. Josip Crnec.

Govorilo se i o novim daćama pčelarima vezanim za zaštitu od zimskih gubitaka zbog bolesti pčela, osobito ozemoze. Naime, pčelari su ranije sami uzimali uzorke umrlih pčela i odnosili u Veterinarsku komoru, a sada to rade veterinari na licu mjesta i naplaćuju svoje usluge 17 kuna po uzorku. Klanječki pčelari također nisu zadovolnji niskom cijenom meda koju uglavnom oblikuju trgovci, a ne proizvođači.

Udruga je izabrala svoje novo vodstvo. Predsjednik će i u sljedećem mandatu biti Stjepan Bosek, a u Upravnom su odboru još: Josipa-Pepica Zanoški, Josip Sinković, Mirko Lovrek (tajnik), Stjepan Smičić (rizničar), dok su u Nadzornom odboru Damir Poslek i Mladen Paučnik.

Izvor: Zagorski list

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook