Dječji vrtić 'Potočić Tuheljski' dobit će svoj prvi plastenik!
Dječji vrtić 'Potočić Tuheljski' ostvario je pravo na financijsku potporu Krapinsko-zagorske županije u sklopu županijskog Participativnog dječjeg proračuna 2025. godinu u iznosu od 2.797,49 eura. Dječji vrtić se na Javni poziv s projektom pod nazivom 'Kad se male ruke slože, vrt obnoviti se može'.
Vrijeme za obnovu
Projekt je iniciran od strane djece iz starije mješovite skupine 'Vjeverice'. Naime, već tri godine djeca imaju povrtnjak u dvorištu vrtića koji je pozicioniran na visokim gredicama pa tako mališani svake godine od proljeća do kraja jeseni budu aktivni u njemu.
- Postojeće gredice su napravljene od dasaka koje smo uspjeli dobiti besplatno jer su bile otpad u drvnoj industriji. Pod utjecajem vremenskih prilika, gredice su postale trošne i potrebno ih je zamijeniti novima. Djeca su primijetila da zemlja izlazi van kroz otvore između dasaka i predlagali su različite ideje o tome kako zatvoriti te rupe. Budući da živimo i djelujemo u ruralnom području, djeca su počela primjećivati da sve više ljudi iz njihovog kraja ima plastenike pa se počela rađati ideja o tome kako da sami izrade mali plastenik od pruća i najlona – ispričala nam je ravnateljica vrtića Ana Ricijaš.
S obzirom da su djeca pokazala interes za boravak vani i rad u vrtu, vrtić je odlučio uvažiti njihove prijedloge te krenuti u obnovu i proširenje vrta.
- Misija našeg vrtića je odgojiti dijete kao građanina svijeta s ljubavlju prema različitosti i prirodi čime se vodimo u svakodnevnom radu s djecom. U svom radu naglašavamo važnost održivog razvoja i ekologije te od najranije dobi potičemo osviještenost i senzibilitet djece za prirodu koja ih okružuje. Kroz različite aktivnosti povezujemo djecu s prirodom i prirodnim materijalima. Pokušavamo im osvijestiti otkud hrana dolazi na njihov stol i od malih nogu ih usmjeravati na to da se baca što manje hrane. Svi ostaci biljaka iz vrta kao i pokošena trava kompostiraju se i služe kao gnojivo u vrtu. Budući da djeca već rade u vrtu i sami uzgajaju povrće te ih ta aktivnost izrazito veseli, nastojimo im osigurati što bolje uvjete za izražavanje njihovih interesa. Drugi motiv je poticanje boravka vani i fizička aktivnost koja nažalost sve više izostaje što pridonosi mnoštvu zdravstvenih problema od najmlađe dobi. I na kraju ono najvažnije, djeca kroz boravak u vrtu, uložen trud i druženje s prijateljima uče surađivati i preuzimati odgovornost, a na kraju sve rezultira urodom koji ponosno ubiru i konzumiraju – kaže ravnateljica dodajući da na taj način, djeca grade svoje samopouzdanje i postaju svjesniji svojih sposobnosti.
Aktivnosti
Projektom je planirana zamjena dotrajalih visokih gredica, postavljanje plastenika i poboljšanje kompostiranja. Nabavit će se niske drvene gredice za jasličku skupinu te zemlja, sjemenje i sadnice. Djeca će sudjelovati u tri radionice o ekološkoj poljoprivredi, a skupina Vjeverice bit će nagrađena izletom u Botanički vrt. Gredice će izrađivati lokalni obrt, a u provedbu projekta uključit će se odgojiteljice, roditelji i članovi zajednice.
- Očekujemo da ćemo vrt obnoviti i proširiti do kraja travnja ove godine kako bi mogla početi sjetva početkom svibnja. Ostale aktivnosti planiraju se kroz cijelu kalendarsku godinu s obzirom na to da je priroda projekta takva da moramo proći sva godišnja doba kako bi djeca upoznala biljke od sjemena ili sadnice pa do ubiranja plodova i njihove konzumacije – rekla je ravnateljica.