Prethodni članak
Sljedeći članak

Europska unija financirat će još jedan projekt Grada Lepoglave

Riječ je o zajedničkom projektu Lepoglave i slovenske Idrije - "Zajednički čuvamo baštinu Europske unije / Skupaj ohranjamo dedeiščinsko znanje EU", vrijednom 10 tisuća eura.


Europska unija financirat će još jedan projekt Grada Lepoglave. Riječ je o zajedničkom projektu Lepoglave i slovenske Idrije - "Zajednički čuvamo baštinu Europske unije / Skupaj ohranjamo dedeiščinsko znanje EU", vrijednom 10 tisuća eura.

Europska unija će ga financirati kroz program - Europe for Citizens i mjeru 2.1.

Nastavak je to kontinuirane suradnje Lepoglave i Idrije na projektima razvoja kulture i očuvanja kulturne baštine, ujedno i treći zajednički projekt za čiju su realizaciju u protekle tri godine sredstva dobivena iz fondova Europske unije.

- Iskustvo i znanje koje imamo u privlačenju europskog novca pomoglo je da i za ovaj projekt dobijemo potporu Europske unije. Zajednički je to projekt dvije uspješne sredine koje veže čipkarska tradicija. I Lepoglava i Idrija žele sačuvati vlastitu baštinu koje je ujedno i baština te bogatstvo Europske unije koja je prepoznala vrijednost našeg projekta – istaknuo je lepoglavski gradonačelnik Marijn Škvarić, koji je 2012. godine, s načelnikom općine Idrija Bojanom Severom, potpisao povelju o bratimljenju Lepoglave i Idrije.

Projekt će se provoditi i biti realiziran tijekom iduće godine sa završnom aktivnošću u Idriji.

Naglasak projekta je na očuvanju tradicije i znanja izrade čipke na batiće, postupcima zaštite i razvoja čipkarstva te pripremi smjernica nacionalnim vladama i Europskoj uniji vezanih uz ovu tematiku.

- Kako danas ručni rad nije cijenjen, a mladi nemaju interes za učenje ove vještine, važno je popularizirati ta znanja, promovirati ih i podizati vrijednost ručnih radova. To se želi postići ostvarenjem ciljeva projekta, a to su promocija važnosti ručnog rada i umjetničko-obrtničkih proizvoda, razmjena znanja i iskustava među gradovima te različitim generacijama, poticanje  debata o različitim pristupima očuvanja tradicionalnih znanja i prenošenje tog znanja mlađim generacijama uz osmišljavanje novih ideja, prijedloga i mjera – pojasnio je Dejan Bjelivuk, predsjednik Udruge Ekomuzej Lepoglava, koja je uključena u ovaj projekt.  
 
U planu je, u okviru projekta, prirediti zajedničku izložbu idrijske i lepoglavske čipke. Bit će to središnja izložba Festivala idrijske čipke iduće godine. Uz čipku, će biti predstavljeni i tradicionalni obrti Idrije i Lepoglave.

U okviru projekta će biti organizirani i stručni savjeti te izrađena brošura koja će informirati  o projektu čiji će rezultati biti predstavljeni na Festivalu čipke u Lepoglavi iduće godine. Na Festivalu u Lepoglavi posjetitelji će moći razgledati izložbu koja će ranije biti postavljena u Idriji.

Još članaka iz "Vijesti"

Facebook